17. prosince 2016 15:04

Od Borgů k Daenerys: 5 nejlepších seriálových záporáků, kteří to s námi myslí dobře!

Minority Report (10) - upoutávka

Neřádi, jimž vlastně držíme palce.

Ve středu ve 20.15 na Primu COOL dorazí poslední díl 1. řady Minority Report. Spolu s ním se vyjeví vše o tajemné teroristické organizaci Memento Mori, jejíž racionální důvody pro páchání zla dost možná přimějí diváky vzpomínat na jiné záporáky, kterým vlastně všichni tak trochu držíme palce. Ušetřili jsme vám čas a vzpomněli na ně za vás!

Pan Linderman (Hrdinové)

Je logické zabít obyvatelstvo New Yorku, pouhých 0,07 % populace Země, aby byl zachráněn zbytek světa? Pan Linderman, plánující přesně tohle v 1. a nejlepší řadě Hrdinů, si myslí, že taková úvaha ani nestojí za odpověď! Vzhledem k tomu, že Lindermanův plán jasně vychází z komiksu a filmu Watchmen, kde Ozymandias spáchal nemlich to samé, aby však svět ušetřil jaderné války, máme popravdě trochu problém nedojít k podobnému závěru...

Scorpius (Farscape)

Na někoho, kdo nemá problém vyhladit 10 tisíc otroků, zabíjet a opakovaně mučit hlavní postavu a vypadat jako zombie nácek, je Scorpius ze scifárny Farscape překvapivě racionálním bastardem! Vše, o co mu jde, je vlastně jenom plán technologie červích děr, jenž má v hlavě hlavní hrdina – a to nikoliv pro své obohacení, ale pro pokročilou zbraň, která zabrání apokalyptické válce. Nakonec, právě Scorpius se de facto zařadí mezi hlavní (kladné) postavy a má to svůj jasný důvod!

Frank Sobotka (The Wire - Špína Baltimoru)

Realistická kriminální dramata samozřejmě svádějí i k vykreslení realistických kriminálníků a jenom obtížně byste hledali lepší příklad než Frankieho z nedoceněného seroše The Wire – Špína Baltimoru. Chlápek, jenž se celý život dřel v docích a jeho rodiče na tom byli nejinak, nakonec začne pašovat drogy a nejrůznější další srandy přes přístavní celníky. Bez jeho příspěvku by ve městě bylo podstatně čistěji. Avšak namísto toho, aby přijal amorálnost reality a výdělky si řádně užil, rozhodne se za ně zlepšit stav doků a svých kolegů – a je za to také po zásluze potrestán!

Daenerys Targaryen (Hra o trůny)

Že Daenerys není záporákem, ale obdivuhodnou královnou, která osvobozuje otroky a navrátí do Westerosu řád a pořádek? Inu, to je její cíl – metody, jakými toho chce dosáhnout, jsou ale do značné míry věcí interpretace. Daenerys nemá zrovna dobrou rodinnou pověst a geny toužící po krvi čas od času prosvitnou i u ní. Navíc se pro své potřeby neštítí zrekrutovat barbarské nájezdníky, jejichž síla by garantovala, že ve Westerosu nezůstane kámen na kameni. Jo a poslední tři řady byla její osvobozovací operace tak úspěšná, že měla kvůli svárům své vlády problém udržet jedno jediné město...

Borgové (Star Trek)

Velmi podobným "kladným záporákem" jsou nakonec i kybernetičtí Borgové ve Star Treku. Podobně jako třeba Cybermani z Doctora Who totiž sice asimilují nemlich všecko, co jim přijde do cesty, ale sami tvrdí, že k tomu mají víc než dobrý důvod – nejen přinesení řádu a pořádku, ale především ZLEPŠENÍ KVALITY ŽIVOTA asimilovaných subjektů. Z pohledu Borgů je kolektivní mysl a šeď průměru lepší než výkyvy individualistů. Zkrátka a dobře, Borgové to s námi myslí moc dobře!

Finále Minority Report začíná na Primě COOL ve středu večer ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný