29. února 2024 14:20

Kyberpunk nikdy nebude jako dřív. Nejzásadnější sci-fi dílo dostává hraný seriál

Dlouhé čekání fanoušků je u konce. Kyberpunková klasika se poprvé dočká hrané verze.

Dlouhé roky odkládaná a fanoušky vymodlená adaptace oceňovaného románu Neuromancer, kterým William Gibson v roce 1984 v podstatě založil žánr kyberpunk, se konečně stává realitou. Půjde o desetidílný hraný seriál z produkce společnosti Apple, kterého se jako tvůrci ujmou Graham Roland (Jack Ryan, Dark Winds, Ztraceni) a JD Dillard (Utopia). Druhý z nich se chopí také režie první epizody, jak stojí v oficiálním oznámení.

Neuromancer vypráví o špičkovém kyberhackerovi jménem Case, který je najat podivným obchodníkem Armitagem, aby spáchal spolu se svou kyberwarem vylepšenou parťačkou Molly zdánlivě neproveditelný zločin. Souhlasí, jen protože hledá naději k opravení svého nervového systému, aby se opět mohl připojit do kyberprostoru zvaného Matrix.

Čtěte také: Kontroverzní díl slavného sci-fi seriálu ukázal budoucnost streamingu v kyberpunkové době

Prozatím byl Neuromancer adaptován jako videohra, komiks a dlouhé roky se chystal celovečerní hraný film, na němž pracoval třeba Tim Miller (Deadpool). Seriálová podoba je však pro jeho rozvětvený příběh zřejmě vhodnější volbou. Z pozice konzultanta u ní bude působit i Gibson, který už vše vyjasnil v sérii příspěvků na sociální síti X.

„Čtu hrubé scénáře a navrhuji změny... Nemám právo veta. To mají pouze tvůrci, protože adaptace je jejich dílem, nikoli mým. Román stojí samostatně. Adaptace je ze své podstaty společným výtvorem, takže je třeba si uvědomit, že to nebude 'kniha'. A určitě to nebude nic, co se vám odehrávalo před očima, když jste tu knihu četli, protože ta verze zůstane pouze vaše. Tím bych to prozatím uzavřel,“ napsal Gibson a zdůraznil, že nebude na sociálních sítích odpovídat na žádné otázky ohledně seriálu.

Žánr kyberpunk vykresluje nevlídnou budoucnost, v níž se stírají hranice mezi organickým a umělým, mezi realitou a virtualitou, a kdy jsou společnost, stát i globální ekosystém v takovém rozkladu, že v podstatě vládnou militarizované korporace. Román Neuromancer ho vymezil myšlenkově, po estetické stránce pak byl zásadní film Blade Runner (1982) od Ridleyho Scotta či japonské anime. Prvky kyberpunku dnes lze najít v podstatné části sci-fi filmů, seriálů, knih i her.

Zdroj: Variety, Geek Tyrant

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný