14. února 2018 10:35

6 nejslavnějších reálných Vikingů: Ragnar a Rollo se nikdy nepotkali!

Hurá na sever!

Vikingové na Prima COOL pokračují dalším dílem už v neděli ve 23.20 – kam se však celý seriál bude ubírat dále, můžeme odhadnout již z učebnic dějepisu. Vzpomněli jsme na několik nejvýznamnějších historických Vikingů – zjistěte na nich, co vše lze od budoucích řad seriálových Vikingů očekávat!

06) Leif Eriksson

I když se ve školách učíme o tom, že Nový svět pro Evropu objevil Kolumbus, stále více je zjevné, že by se učebnice měly přepsat na Leifa Erikssona. Ten totiž Kryštůfka předběhl o celých 500 let! Syn Erika Rudého (o tom ještě víc níže) byl zasloužilý kolonizátor a objevování vzdálených končin měl v krvi. Vzdor jeho pravděpodobnému přistání v dnešním Newfoundlandu však historie po jeho objevu nechňapla a evropské mise do Ameriky pořádně začaly až o půl tisíciletí později.

05) Knut Veliký

Na přelomu prvního tisíciletí byl vikingský král Knut pánem obrovského území ležícího nejen v Dánsku, ale i Norsku, Švédsku, a dokonce i v Anglii. Knut dovedl nejen dobýt Anglii, ale získat i obrovskou moc vůči papeži – patřil mezi největší politiky své éry a právem se mu přezdívalo "císař Severské říše". Když se to vezme z celkového pohledu, Knut byl takový Karel IV. svého území.

04) Olaf Tryggvason

Mnoho diváků si dnes myslí, že se Vikingové nutně rovnají pohanům. To však v historii platilo jenom po jistou omezenou éru. Existuje velký kus severských dějin, během nichž Vikingové, potažmo jejich nástupci, platili za křesťany – a byla to právě práce Olafa Tryggvasona, který přivedl křesťanství do Švédska. Veterán invaze do Anglie byl notně kontroverzní figurou, jeho konverze však umožnila Vikingům získat zpětně vliv na papežská území i jinak než pomocí meče. Olaf se každopádně stal obětí revolty proti své moci, během níž skočil ze své lodi do moře... a už ho nikdo nikdy neviděl. Takže se nakonec mohou radovat i jeho odpůrci!

03) Erik Rudý

Zasloužilý osadník a kolonizátor byl objevitelem a prvním osadníkem dnešního Grónska. Dodnes o jeho činech vypráví Sága o Eriku Rudém – než se totiž Erik stal hrdinou, prošel si archetypálním osudem vraha a vyhnance, který musel svou cestu za štěstím znovu dobývat skrze osobní vykoupení. Nakonec ale vše překonal, dal životu Leifovi (viz výše) a možná jej pod zem dostala až trapná epidemie, přivezená na jeho ostrov novými osadníky.

02) Ragnar Lothbrok

Do jaké míry je Ragnar reálná osoba, je diskutabilní. Pravděpodobně někdo toho jména skutečně existoval, ačkoliv byly jeho činy možná časem trochu zveličené – až se Ragnar stal mytologickou postavou. Nebudeme spoilerovat, je však třeba zmínit, že jde o jednoho z nejstarších známých Vikingů vůbec, jehož znáte i jako Ragnara Lothbroka z, inu, seriálových Vikingů. Legendární vojevůdce byl vůbec první, kdo vedl tažení na Franskou říši a do Anglie. Jako takový vytyčil i po svém konci (každý jednou umřeme!) cestu na západ, a dodnes tak o něm vznikají televizní pořady.

01) Rollo

Ani tady nebudeme spoilerovat – řekněme však, že se historický Rollo proslavil především pro politické kvality. To sice není úplně něco, co si člověk úplně asociuje s Vikingy, v dlouhodobém výhledu to ovšem pro potřeby seveřanů bylo něco podstatně důležitějšího než umění podřezávat krky oponentům. Rollo napomohl v 9. století vykolíkovat úmluvu s Franky a skrze to otevřel cestu i k pozdějšímu vzniku Severské říše respektované papežem. A proto je na prvním místě! V reálu zřejmě nebyl Ragnarovým bratrem (pokud Ragnar existoval, žil o víc jak století dřív), jejich postavení vedle sebe v seriálu je však velmi chytré ilustrování vývoje Vikingů na cestě k jejich vlastní říši. Ale o tom zase třeba někdy jindy.

Vikingové pokračují na Prima COOL dalším dílem v neděli ve 23.20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný