11. června 2018 15:12

6 nejlepších videoher s Vikingy a severskou mytologií

Fus ro dah!

Premiéroví Vikingové pokračují na Prima COOL v neděli ve 22.55! Třetí série se točí kolem Ragnarova rozjímání nad výletem do Paříže, a jestli se nemůžete dočkat pokračování, máme tu jeden nápad – zkuste si ukrátit volnou chvíli nějakou vikingskou/severskou hrou. Tady jsme vám vybrali ty aktuálně nejlepší!

06) For Honor

Ačkoli nejsou Vikingové v rubačce For Honor jedinou stranou, jejich přítomnost je více než příjemná. Spolu s klasickými rytíři a samuraji (!) tvoří jednu ze tří zdejších stran a dodávají středověké atmosféře na skutečném kruťáctví. Realistické a věrné historii to není ani za mák, zábavné však o to víc! Pokud si tedy pod pojmem „vikinská hra“ představíte zejména možnost nekompromisního vraždění všeho, co nemá helmu s rohy, For Honor pro vás bude jasnou volbou.

05) Hellblade: Senua’s Sacrifice

Prakticky zcela opačného ražení je Hellblade z loňského roku – ačkoliv i tady se samozřejmě bude do nepřátelských hlav rubat opravdu vydatně, celý Hellblade je vlastně niterné a intimní putování hlavní hrdinky do Helheimu, vikinské říše mrtvých, aby tu uctila svého padlého druha. Hellblade je dojemný jako přejeté štěně a duchaplný jako večer v knižním klubu, jenže právě ze stejných důvodů ne každému sedne.

04) Northgard

Když se rozhlédnete okolo, je evidentní, že se většina her zaměřených na Vikingy odehrává spíš ve vikinské mytologii než v realitě. Nortgard je jednou z čestných výjimek z pravidla – tahle „survival strategie“ totiž působí, jako kdybyste vzali kus Age of Empires, proložili ho kusem SimCity a celé to zalili pořádnou porcí tuhé severské zimy, která vás nutí dělat nepopulární rozhodnutí. V Northgardu máte za úkol kolonizovat za klan Vikingů nový tajemný kontinent, a jste-li spíše hloubavější stratégové, rozhodně jde o parádní možnost, jak se vcítit do Ragnarovy duše.

03) Skyrim

Obě hry na druhém a třetím místě jsou zcela vyrovnané – obě totiž pojímají své téma diametrálně odlišně. Taktéž Skyrim je, podobně jako For Honor, jakousi „vikingoidní fantasy“, která nemá s historií seveřanů společného nic krom vnějších obrysů. Jenže nic z toho nevadí, když tu jsou přítomní draci a vikinská verze Síly. Fus ro dah! Skyrim je dodnes parádní otevřené dobrodružství a dost možná nejlepší hra série The Elder Scrolls, a to ačkoliv její reprezentace severské mentality bude jen odstínem toho, jaká asi byla před tisíci lety realita. Nicméně, delší možnost vcítit se do dnešní představy Vikinga na trhu rozhodně nenajdete.

02) The Banner Saga

Podobně jako Northgard je i The Banner Saga titulem pro přemýšlivější stratégy – namísto simulace osady však tentokrát přebere otěže simulace karavany. Jako vůdce putovního kmene budete stát před těžkými úkoly a dilematy, jež plynou z těžkého středověkého světa. Hra je, pravda, opět zasazena do mytologické verze severských pověr. Unikátní hratelnost a tahové souboje (vhodné pro mobilní zařízení) však z The Banner Saga dělají skutečně historický příklad hry motající se kolem Vikingů. Titulem si navíc vhodně můžete prokládat sezení z Northgardu!

01) God of War

Ještě nedávno by se o první místo porvaly Skyrim a The Banner Saga – a čistě co do popularity by to zřejmě vyhrál Skyrim Jenže před pár týdny se konečně vyloupl nový God of War a výsledkem je zřejmě nejlepší severská hra vůbec! Někdejší pohrobek starořeckých mýtů Kratos se v novém díle vydá tam na Sever a založí si tu rodinku. Jenže pro poloboha není život smrtelníků určen a Kratos musí na stará kolena najednou pohřbít manželku a navíc se popasovat s výchovou synátora. Nový God of War je jak akční, tak smysluplný a hrající na city – pro milovníky kultury Vikingů, kteří vlastní PlayStation 4, tak jde o nevyhnutelnou povinnost!

Premiérová 3. série Vikingů pokračuje na Prima COOL v neděli ve 22.55.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný