26. července 2022 16:00

7 nejlepších krimiseriálů všech dob: Od Temného případu k Perníkovému tátovi

Myslíte si, že máte nejlepší krimiseriály všech dob dávno nakoukané? Je možné, že jste některý z nich přehlédli – a měli byste to napravit.

Seriálové krimi mají za sebou víc jak půlstoletí historie, scenáristé ale v poslední době zkoušejí plejádu nových nápadů, jak dát (nejen) boji za spravedlnost novou šťávu. Sedm výtečníků níže to dle nás dělá ze všech serošů nejlépe.

07) Dexter

Pokud dnes sledujete televizní krimi, existuje solidní šance, že byl Dexter v tomto žánru vaším prvním počinem. Ačkoliv s přibývajícími řadami klesala Dexterova kvalita, dekádu nazpět pořád šlo o po čertech kvalitní (a kontroverzní!) nakoukání do mysli jednoho atypického sériového vrahouna.

06) Hannibal

Náš milý Hannibal nemůže popřít, že v jeho krvi koluje velká porce Dexterovy DNA. Hannibal je ale o dost krvavější, psychotičtější a v mnohem mu pomáhá i skutečnost, že umí čerpat svou inspiraci z knih daleko efektivněji než Morganovic kluk.

05) Rodina Sopranů

A nyní k něčemu trochu klasičtějšímu – tenhle přehled moderní mafiánské rodiny si v ničem nezadá s žánrovými klasikami, avšak aktualizovanými pro modernější éru. Sopranovic famílie se navíc objektivně zapsala do dějin televizních seriálů jako takových, ačkoliv pro vyšší umístění jde už o malinko zánovní zboží.

04) Fargo

Kriminálky ale nejsou jen o vyprávění příběhů z pohledu zločinců, nýbrž i policajtů. Fargo se nebojí v tomto ohledu ukázat od každého trochu, to celé po boku velmi netypické stylizace pro kriminálku. Fargo je tak trochu jako pohádka od bratří Grimmů – podmanivá, krvavá, poetická... a rozhodně historicky významná!

03) Temný případ

Ačkoliv dostává Temný případ bronz především za svou 1. řadu, její kvality jsou dodnes nepřekonané. Kombinace existenciálního hororu, procedurálního vyprávění, časových skoků a hollywoodských legend umí stále tnout do živého jako zapomenutá nášlapná mina.

02) The Wire – Špína Baltimoru

Čistě z hlediska dramatické stavby je legendární The Wire dost možná dodnes nepřekonaný. Doba ale letí jako bláznivá a od premiéry tohoto klenotu uplynulo 20 let – a od té doby na něj spíše sedal prach. Ačkoliv je tak tato tapisérie kriminality v jednom americkém velkoměstě stále působivá, musí skončit na stříbrné příčce.

01) Perníkový táta

Králem podsvětí může být totiž jen jediný zlosyn – a bylo by asi překvapivé, kdyby jím nebyl Heisenberg! Oproti The Wire vítězí Perníkový táta i díky tomu, že díky spin-offu Better Call Saul stále prohlubuje náš náhled do světa organizovaného zločinu a říká nám, proč je lepší ho sledovat jen skrze obrazovku.

Zdroj: Autorský článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný