30. prosince 2019 05:14

Narcos: Pravá Valeria Velez se jmenuje Virginia Vallejo. Proč má Escobarova milenka v seriálu jiné jméno?

Pablova milenka z Narcos měla ve skutečnosti jiný osud než v seriálu.

V neděli ve 22.25 vás na COOLu čeká další premiérový díl narkokriminálky Narcos. Ačkoliv se v souvislosti s tímhle příběhem nejčastěji propírá Escobar sám či jeho sokové Murphy a Peña, nedílnou součástí kolumbijské války s drogami je i Virginia Vallejo (v seriálu Valeria Velez). Vlivná novinářka, která se stala Escobarovou milenkou, pomohla o mnoho let později vynést na světlo světa řadu nejen jeho činů. A jen tak mimochodem, je jí 70 let a stále žije.

Láska mezi třídami

Virginia se narodila v roce 1949 do rodiny movitého podnikatele v kolumbijském Cartagu. Její školka patřila sestře kolumbijského prezidenta Restrepa, její další škola patřila strejdovi přes koleno, který byl ministrem školství a pozdějším velvyslancem v Londýně či Berlíně. Virginia tedy byla v podstatě "předurčena" k elitnímu povolání.

Díky svému poutavému vzhledu snadno našla práci v médiích. Byl to její vliv na obrazovce i mimo ni, co ji nakonec svedlo (metaforicky i doslova) na dráhu s Pablem Escobarem, v roce 1982 toho času již slavným narkobaronem, který měl ve svém domovském Medellínu pověst jakéhosi kolumbijského Jánošíka. Bohatým sice příliš nebral, rozhodně však dovedl značnou část svého vlastního bohatství přerozdělit mezi chudší vrstvy.

Pablo, který se toho času snažil nastoupit politickou dráhu a sám pocházel z mrzkých poměrů, měl mezi kolumbijskou chudinou obrovskou podporu. Ať už to byly jeho peníze, vliv, anebo pověst mecenáše, z Virginie a Pabla se na pět let stali milenci.

Bylo to po tomto období, kdy Pablo vystoupal do mezinárodní prominence a provedl i několik prvních skutečně brutálních činů na těch, kteří mu odporovali. Escobar samozřejmě nikdy nebyl úplný lidumil, dávno před nárůstem narkobyznysu platil za kreativního podvodníčka, který pro peníze nejspíš i unášel lidi. Na druhou stranu, v jeho poměrech a časech byly možnosti, jak přijít k penězům, poněkud omezené. A Escobar dovedl najít cestu, jak toho i přesto dosáhnout.

Dle pozdějších memoárů Virginia "milovala Pabla, ale nenáviděla Escobara". Ať už to bylo jakkoliv a pohnutky dvojice byly nejrůznější, rozchod přišel v roce 1987. Kolem Escobara se začala utahovat smyčka, jeho činy byly stále krvavější a vyeskalovaly zřejmě pumovým atentátem na dopravní letoun, na jehož palubě měl být kolumbijský prezident. Virginia stále měla určité kontakty v jeho kruzích. Když však byl Pablo v roce 1993 zastřelen, romantický vztah spolu dávno neměli. S koncem Pablova příběhu nicméně zdaleka neskončil příběh jeho slavné milenky.

Korunní svědkyně

Virginia dál hrála svou úlohu v médiích, ale narkoválka v dalších letech neskončila. Situace se zhoršovala, až nakonec Vallejo z obav před zabitím přešla pod ochranu DEA. Přišla totiž s tím, že byla řada kolumbijských vysokých hodnostářů včetně několika prezidentů (!) přímo na výplatní pásce kartelů, a přímo tak podporovala obchod s drogami nebo pomáhala krýt jeho aktéry. DEA Virginii posadilo na dobře hlídané letadlo, vyvezlo ze země a udělilo jí politický azyl v USA.

V následujících letech Virginia svědčila v celé řadě vysokoprofilových případů včetně útoku na nejvyšší kolumbijský soud z roku 1985 a vraždu prezidentského kandidáta Luise Carlose Galána z roku 1989, jež tvoří významné součásti děje Narcos (o reálné Kolumbii nemluvě). Právě to, že měla Virginia velmi blízko k Escobarovi (metaforicky i doslova), jí umožnilo unikátní perspektivu, s níž se později nežinýrovala vyjít ven, když už neměla moc co ztratit. A občas to vedlo k dost kuriózním případům.

Například během útoku na nejvyšší soud, který provedli levicoví partizáni M-19 s Escobarovou podporou, zabil dle Virginie víc lidí následný vládní protiútok než původní teroristický čin. Vládní vojska sice vyhrála, ale při jejím útoku zemřela většina vrchních soudců. Zajatci z M-19 byli následně mimosoudně mučeni a zabiti, ženy byly znásilněny. Když vynesla kolumbijská soudkyně Maria Stella Jara v roce 2010 (v reakci na svědectví Virginie) verdikt nad velitelem zásahu, postavil se proti ní kolumbijský prezident Uribe a soudkyně musela utéct do exilu.

Kolumbie zkrátka i po Escobarově smrti není zrovna klidné území – a novinářka Virginia Vallejo, která v roce 2016 mimochodem vydala o svém vztahu s Pablem knihu, to symbolizuje víc než mnoho jiných reálných či fiktivních postav. Někdo, kdo na jednu stranu vystupoval za (pokud možno nestranná) média, ale zároveň měl vztah s Escobarem a nahlédl i do vysoké politiky tak jako ona, zkrátka nejlépe ukazuje, jaké to je žít v zemi, kde je korupce důležitou součástí celého systému.

Virginia Vallejo je v Narcos přejmenovaná na Valerii Velez, jelikož se tvůrci seriálu rozhodli, že s touhle postavou v lecčems naloží trochu jinak. Sledujte tedy na Prima COOL každou neděli premiérový díl a dozvíte se, o čem přesně je řeč...

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný