1. listopadu 2016 14:17

Hra o trůny má nástupce: Těchhle 5 otázek z Westworldu teď řeší celý svět!

Seriáloví roboti mají spoustu tajemství…

ČLÁNEK OBSAHUJE SPOILERY Z 5 DÍLŮ WESTWORLDU

Na HBO dlouho hledali vlajkovou loď, která by stanici táhla po konci Hry o trůny (osmá série bude za dva roky poslední), a po neúspěchu Vinylu se jí nejspíš stane Westworld. Seriálový remake filmu Michaela Crichtona, v němž boháči navštěvují westernový zábavní park s lidskými roboty, se už po třech epizodách proměnil v nejdiskutovanější televizní novinku roku. Lidé řeší nespočet tajemství, jež jim tvůrci předložili. A pokud se chcete rychle dostat do obrazu, tady máte ta nejdůležitější.

1) Kdo je muž v černém?

Nejtajemnější postavu Westworldu hraje Ed Harris, jehož černě oděný kovboj pátrá po jakémsi bludišti. Chvíli se spekulovalo o tom, že je muž v černém robot. Po pěti dílech ale docela jistě víme, že se jedná o hosta se speciálními schopnostmi a výsadami. Krutosti, jichž se muž v černém dopouští, nejspíš mají hlubší význam (opravdu znásilnil robotku Dolores, anebo jí jen upravil programování?). Stále ale neznáme spoustu detailů z jeho života, tak na ně snad další epizody nebudou skoupé.

2) Co je na konci bludiště?

Westworld se vlastně točí kolem zmíněného bludiště, které má být „nejhlubší úrovní celé hry“. Mimo Muže v černém ho hledá i pomalu procitající robotka Dolores (Evan Rachel Wood), jíž k němu vede jeho (dávno zesnulý) tvůrce. Řeč je samozřejmě o Arnoldovi, jenž společně s Doctorem Fordem (Anthony Hopkins) kdysi vymyslel celý park. Tihle dva se ale rozcházeli v pár „detailech“, a po Arnoldově tak úplně neobjasněné smrti se začala objevovat vodítka k tajemnému bludišti, jež by mohlo zlikvidovat celý park a dát všem robotům svobodu. Muž v černém prý po bludišti pátrá už 30 let. A i když vlastně neví, co se v něm skrývá (předchozí je věta je hlavně populární teorie), očividně jeho nalezení zasvětil celý svůj život.

3) Proč se Bernard tajně schází s Dolores?

Jednou z hlavních postav seriálu je Bernard (Jeffrey Wright), šéf programovací divize Westworldu. Bernard se docela často schází s Dolores a vůbec není jasné, co se z tajných meetingů snaží vytěžit. Zajímá ho její proměna v lidštější robotickou entitu? Pátrá po bludišti? Anebo si jen záplatuje ztrátu svého syna? Fanoušci navíc spekulují o tom, že je sám Bernard robot, to ale zatím nezní moc pravděpodobně.

4) Kde se Westworld nachází a existují i další parky?

I poloha Westworldu je prozatím záhadou. Nachází se na Zemi? Anebo je postavený na jiné planetě? Lidstvo je v seriálu tak vyspělé, že by klidně mohlo cestovat vesmírem, tyhle spekulace ale zatím nic nepotvrdilo. Pár lidí dokonce tvrdí, že lidstvo Zemi opustilo a nechalo na ní jen Westworld (proto má tak povědomé skály), i tady se ale jedná jen o teorii. Ještě zajímavější je pak otázka, zda existuje vícero podobných parků. V původním filmu se totiž Westworld nacházel mezi římským a středověkým světem a další série by toho klidně mohly využít.

5) Jaký je pravý účel Westworldu?

Pátrání po bludišti, Bernardově identitě a poloze Westworldu nicméně leží ve stínu otázky číslo jedna – k čemu tenhle zábavní park opravdu slouží? Téměř všichni přijímají fakt, že superpokročilí roboti prostě vytvářejí snovou dovolenou pro zámožné klienty. Už první díl seriálu ale naznačil, že je hlavní účel parku poněkud jiný. Jedná se o velkou laboratoř, která testuje lidské chování? O prostředek, jak krást identity nejbohatším pozemšťanům, kteří park navštěvují a teoreticky mohou být „okopírováni“? Anebo si někdo prostě vychovává poslušnou robotickou armádu, aby s ní ovládl svět? Otázek není zrovna málo, tak doufejme, že nové díly nabídnou co nejvíc odpovědí!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný