24. srpna 2020 09:45

Lukáš Pavlásek o novém seriálu Cesta kolem světa: O život se bojím i doma na gauči.

Známý komik popisuje, jaké fígly se naučil během putování kolem světa a jaké to bylo s parťákem Ondřejem Sokolem.

Lukáše Pavláska snad není třeba představovat. Jako stand-up komik se proslavil v pořadu Na stojáka a mnohokrát se svou show objel celou Českou republiku. Známe ho taky jako herce či spisovatele... a teď taky cestovatele. Po boku Ondřeje Sokola totiž s filmovým štábem absolovoval Cestu kolem světa, která rozhodně nedopadla jako nudný cestopisný dokument. Výsledek ostatně uvidíte už od pondělí 31. srpna na obrazovce Prima COOL!

Když vás do Cesty kolem světa oslovili, proč jste na nabídku kývl? Bylo to právě kvůli cestování?

Lákalo mě cestování, že se člověk během krátké doby podívá i do zemí, ve kterých ještě nebyl. A trochu i překoná vlastní lenost, protože na natáčení jet musí a cesta se nedá odkládat.

Jak jste se na ni připravoval? Udělal jste si seznam věcí, co s sebou, studoval jste cestovatelské průvodce?

Všechno probíhalo hodně rychle, do toho jsme měli v Česku domluvená představení, takže jsme se odněkud vrátili, já jel na týden na turné, pak jsem přijel v noci z Ostravy, naházel narychlo do kufru pár věcí a ráno už jsem stál na letišti a letěl do Ameriky. Na nějaké přípravy nebyl moc čas.

Cestu kolem světa jste absolvoval s Ondřejem Sokolem. Prý jste se před natáčením moc neznali. Jak se vám spolupracovalo?

Výborně. S Ondrou se skvěle improvizuje, myslím, že jsme se dobře doplňovali. A myslím, že vizuálně splňujeme parametry všech komických dvojic.

V dokumentu Ondřej Sokol říká, že jste mu zničil život. Proč a jak?

To koukněte na seriál, tam to uvidíte.

Režisér Dan Svátek tvrdí, že jste měli otco-synovský vztah. Kdo byl otec a kdo syn? A udržujete tento vztah i po natáčení?

On říkal, že já jsem syn a on otec, a když měl na cestě i svého syna Adama, tak říkal, že se musí starat o dvě děti najednou. Po natáčení udržujeme kamarádský vztah.

Prý jste způsoboval během natáčení jen trable a potíže, kdekoli jste se ocitli. Je to pravda? Jak je možné, že jste takový průšvihář?

To uvidíte v seriálu, ale vznikala tam spousta pěkných komických situací. Myslím, že se divák bude dobře bavit.

S Ondřejem jste prožili intenzivní zážitky, které někdo neprožije za celý svůj život. Jak byste po tom všem popsal Ondřeje jako cestovního parťáka?

Hlavně jsme se během cesty naučili spoustu cestovatelských fíglů, třeba jak si zabrat v letadle lepší místo, než jaké máte na letence. Nebo jak zůstat v hotelu dýl, jak se dorozumět v zemi, kde neumíte jejich jazyk, a další triky a fígle.

Seriál nakonec získal označení „nejbláznivější cesta všech dob“. Co na ní pro vás bylo nejbláznivější?

Nejbláznivější asi bylo, že jsme během pár týdnů objeli celý svět. Absolvovali jsme něco kolem čtyřiceti cest letadlem, takže se z nás stali odborníci na sezení v letadle. Úplně výborně teď vím, jaká společnost na jaké trase nabízí jaké občerstvení, dokázal bych to přesně vyjmenovat, i kdybyste mě probudili o půlnoci.

Bál jste se na cestě někdy o život svůj nebo svých kolegů?

Já se bojím o život furt, i když sedím doma na gauči. Dokud život mám, tak se o něj bojím.

To, že jste všichni ve zdraví přežili, je podle režiséra víceméně omyl a obrovská shoda náhod. Jak to vidíte vy?

Zaplaťpánbůh za ten omyl a za ty náhody.

Která destinace z těch kolem třiceti navštívených vás zaujala nejvíc? Kam byste se rád vrátil…

Hodně se mi líbilo v Americe, kam rád jezdím i soukromě každý rok alespoň jednou. Ze zemí, co jsem neznal, bylo bezvadné Japonsko, tam se určitě chci vrátit, je tam všechno skvěle bizarní. Taky se mi líbilo na Bali, kam jsem jel hned další rok znovu. A mám rád i Austrálii, kde jsem teda byl i předtím na čtrnáct dní vystupovat pro české krajany s show Na stojáka. No a nejmíň se mi líbilo v Dubaji, tam jsou jen mrakodrapy, poušť a vedro.

Takováto velká cesta pro vás musela být výjimečný zážitkem. Co jste si vy sám z natáčení odnesl za pocity?

Že je občas dobré překonat lenost a pohodlnost a někam vyrazit.

Viděli jste spoustu míst, kultur, seznámili se s mnoha lidmi. Zaskočilo vás něco tak, že na to už nikdy nezapomenete?

Těch zážitků je spousta. Vlastně úplně všechny. Líbilo se mi v kasinu ve Vegas, bezvadná byla cesta autem po Kalifornii, to jsem čekal, kdy potkám Jacka Kerouaca. Dobrý byl i trénink v thajském boxu či lyžování na Matterhornu.

Přivezl jste si z cest nějaké suvenýry?

Přiznám se, že ani ne. Já suvenýry nekupuji, protože pak přijedete domů a někam to hodíte a nevíte, co s tím. Jo, vlastně na Bali jsem si koupil klobouk. Jinak jsem si hodně fotil na mobil a v letadle psal básně, oboje jsem pak vydal v knize Racek a moře, tak to byl můj největší suvenýr.

Podstoupil byste takovouto šílenou cestu kolem světa znovu?

Určitě. Byla to sranda. Třeba zas někdy někam vyrazíme.

Dvanáctidílná Cesta kolem světa s Ondřejem Sokolem a Lukášem Pavláskem má na Prima COOL premiéru v pondělí 31. srpna ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný