9. března 2017 19:59

Battlestar Galactica a spol.: 5 famózně temných seriálů, které umí pořádně šokovat

A to občas začínaly jako veskrze milá dílka!

Pondělní díl Vikingů, který na Prima COOL začíná ve 22.15, přinese zase o fous temnější kontury severských postav i jejich situace. Jakkoliv totiž Vikingové začínali skoro na dobrodružně bezproblémové notě, s každou další řadou je zápletka blíž a blíž depresivnímu nihilismu. Nemlich podobný přístup postupného potemňování atmosféry používá hned několik dalších slavných serošů.

Continuum

V první řadě to byl seriál, který si ponejvíce pohrával s tím, kterak ústřední hrdinka z budoucnosti zneužívá svých technologií k tomu, aby se v úvodu 21. století cítila pohodlněji. Čas od času se sice ukázalo, že futuristický svět není zrovna utopie, ale odboj bojující proti korporacím tu byl vykreslen jako ultimativní bestie. Jenže vykreslení obou stran se postupně stíralo, až se setřelo zcela – a Continuum několikrát zamíchal kartami, ukazujíc, že budoucnost bude odpudivá, ať se budeme snažit ji přepsat jakkoliv. Jenom z málokterého seriálu čiší tak kruté vykreslení neschopnosti lidstva žít v míru a pohodě jako z Continua!

Battlestar Galactica

Dalo by se argumentovat, že Battlestar Galactica zrovna moc mile nezačala – už první minuty ukážou brutálně bizarní smrt jedné postavy, někde kolem půlhodiny přijde genocida 22 miliard lidí a seriál nekráčí ani nadále zrovna po stezce míru a smíření. Vtip je v tom, že je nová inkarnace Battlestar Galacticy z roku 2003 rebootem mnohem naivněji pojatého seroše z konce 70. let, nové vyznění proto mnoho diváků doslova šokovalo!

Hra o trůny

Pokud jste zrovna nečetli knihy, nebylo v 99 % pilotního dílu mnoho důvodů, proč od Hry o trůny očekávat tak nihilistickou depku, v jakou se story vyvinula. Máme tu dvě rodiny žijící ve stereotypické pohodě – jasně, Lannisteři se sice oddávají nějakému incestu, zejména na Winterfellu by však ze zasazení pilotního dílu mohla klidně vzniknout rodinná fantasy. Jenže pak tu v poslední minutě máme pokus o vraždu dítěte, v dalších dílech vznik obrovské války a pak postupné vybíjení DESÍTEK sympatických postav, to celé obvykle za hurónského smíchu odpudivých záporáků!

Star Trek: Hluboký vesmír devět

Většina diváků dodnes považuje tuhle černou ovci startrekovského světa za stereotypickou pohoďárnu, již tráví hrdinové na titulní stanici a řeší "problémy" jako danění obchůdků na staniční promenádě anebo návštěvy Q. Někde kolem 4. řady se však ke slovu dostane obrovská invaze zlých měňavců z kvadrantu Gama a řadou 6. propuká startrekovská verze druhé světové. Hlavní postavy činí morálně diskutabilní rozhodnutí, někdo se stane čistokrevným vrahem, napadena a přeorána je i Země. Mnozí trekkies dodnes nemohou Hlubokému vesmíru devět přijít na jméno kvůli tomu, že jeho válka... je příliš depresivní!

Torchwood

Už od prvních dílů si Torchwood, spin-off Pána času (Doctor Who), sice pohrával s tématem smrti a čas od času se nebál ukázat depresivní story, na všechny seriózní meditace nad pomíjivostí života tu ovšem pořád byly epizody, v nichž divní emzáci klátili každého chlapa v Cardiffu. Zejména ve 3. řadě seriálu, který je sám o sobě spíše minisérií, ale Torchwood potemněl do kontur, které jako by patřily spíše k Battlestar Galactice – nejen ufouni, ale i britská vláda a někteří hlavní hrdinové tu byli vykresleni jako totální skety a "divná britská verze Akt X" konečně dostála svému krutému potenciálu.

Vikingové zase trochu potemní v pondělí ve 22.15 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný