3. ledna 2018 12:01

Vikingové se vrací na Prima COOL! Pleňte s nimi každou neděli po jedenácté večer

V akčním historickém seriálu se válečník a farmář Ragnar Lothbrok postupně probojuje na samotný vrchol vikingské hierarchie. Odvážný a ambiciózní Ragnar touží prozkoumat a vyplenit neznámé země na druhé straně moře, ale dostává se kvůli tomu do sporu se svým náčelníkem. Když se spolčí se stavitelem lodí Flokim, zrodí se pod jejich rukama nová loď schopná překonat i drsné podmínky severních moří. Schyluje se k rozhodujícímu střetu.

Vikingský válečník a farmář Ragnar Lothbrok (Travis Fimmel) věří, že je jako potomek bájného boha Odina předurčený k velkým věcem. Touží plavit se do neznámé země na západě, na druhé straně moře. Ale kvůli velkým heroickým ambicím se dostává do sporu se svým náčelníkem jarlem Haraldsonem (Gabriel Byrne).

Jarl chce vyslat Vikingy jako vždy východním směrem, do známých, i když už vypleněných, chudých krajů. Když se Ragnar spolčí se stavitelem lodí Flokim, zrodí se pod jejich rukama nová loď, schopná překonat i drsné podmínky otevřeného moře. Schyluje se k rozhodujícímu střetu. Na Ragnarově straně stojí jeho přátelé, milovaná manželka, respektovaná válečnice a odvážná štítonoška Lagertha (Katheryn Winnicková) a možná i divoký, nespoutaný a nebezpečně závistivý bratr Rollo (Clive Standen). Ale bude to stačit?

Ambice a odvaha Vikingů otřesou celými královstvími v základech, vzniknou nová přátelství a staré vztahy projdou těžkou zkouškou. Na odvážné bojovníky a štítonošky čekají velké překážky, a pokud je překonají, nikdy už nebudou stejní jako dřív.

Zajímavosti:

 • Seriál Vikingové se začal vysílat v roce 2013. Rychle se stal jedním z nejúspěšnějších zahraničních pořadů. Zatím vznikly 4 sezony. Pátá je naplánovaná na rok 2017.
 • Tvůrcem seriálu je Michael Hirst (Tudorovci, Borgiové, Královna Alžběta).
 • Natáčí se v mrazivě krásné irské přírodě. Dodatečné záběry severské krajiny vznikly v panenské přírodě západního Norska.
 • Základem seriálu Vikingové se stal Hirstův srdeční projekt. Po dokončení scénáře k oscarovému historickému dramatu Královna Alžběta plánoval film o Alfrédu Velikém, vládci anglického království Wessex, a o tom, jak porazil Vikingy a zastavil jejich plenění Velké Británie. Na film nakonec nedošlo, ale Hirstovy přípravy se osvědčily, když o několik let později dostal příležitost stvořit Vikingy.
 • Seriál Vikingové se zaměřuje na méně známé události dějin. Hirst si během příprav uvědomil, že prakticky vše o Vikinzích zaznamenal někdo jiný a všechny historické prameny o nich mluví jako o zloduších. Zdálo se mu to příliš jednostranné a omezené. „Vikingové pokaždé vystupují jako ti zlí, kteří vyrazí dveře, zničí vám dům, znásilňují a plení jenom proto, že je to baví,“ říká. „Takže jsem chtěl vyprávět příběh Vikingů z jejich úhlu pohledu. Vždyť dějiny Vikingů zapsali křesťanští mniši a ti museli všechno patřičně zveličit.“
 • Hirst se snaží dostat do seriálu tolik historických faktů, kolik je možné. Ale na druhou stranu nikdy netvrdil, že by Vikingové měli mít charakter dokumentárního filmu. „Nikdo neví, co přesně se v těch temných dobách dělo, a tak jsem si dovolil povolit uzdu představivosti,“ přiznává. „Chceme, aby byl seriál pro diváky zajímavý. Historicky přesná fakta o Vikinzích se dostanou ke stovkám, výjimečně tisícům lidí. Ale díky tomuto seriálu máme potenciál oslovit miliony diváků.“
 • Inspirací seriálu jsou příběhy severských objevitelů a dobyvatelů z oblasti raně středověké Skandinávie.
 • Ragnar i ostatní jsou skutečnými hrdiny severských legend a v mnohých případech dokonce i skutečnými historickými postavami.
 • Skutečným historickým předobrazem Ragnarova bratra Rolla byl Viking Hrolf (latinsky Rollo), kterému se postupně podařilo dobýt část Francie dnes známou jako Normandie. Název Normandie znamená „země seveřanů“. Hrolf byl předkem normanského vévody Viléma Dobyvatele, který se stal anglickým králem.
 • Dobrodružství legendárního vikingského náčelníka Ragnara Lothbroka, jeho rodiny a přátel jsou zaznamenána v historických ságách z 12. a 13. století. Zčásti jde o fiktivní příběhy vycházející z ústně tradovaných zkazek zapsaných dvě až čtyři století poté, co se udály. Jako další inspirace posloužily historické dobové záznamy: jako třeba vyplenění křesťanské farnosti na ostrově Lindisfarne, zachycené ve druhé epizodě Vikingů.
 • Seriál je jako pravá vikingská sága. Jeho děj už překlenul několik desetiletí.
 • Seriáloví Vikingové se zatím dostali až do Francie a obléhali Paříž. Možností, kam se ještě můžou vydat, stále zbývá hodně. Můžou se plavit k Středozemnímu moři, do Ruska nebo objevit Ameriku před Kryštofem Kolumbem. V budoucnu také může dojít na příběh o tom, jak Alfréd Veliký vyhnal dobyvačné Vikingy z území Velké Británie. Jedna ze zatím posledních epizod naznačuje, že cesta nejprve povede směrem k Středozemnímu moři.
 • Travis Fimmel, který hraje hlavního hrdinu, si myslí, že se Ragnar svým způsobem podobá mafiánovi Tonymu z oblíbeného seriálu Rodina Sopránů. „Tony taky dělal hrozné věci, a přesto jsme si ho oblíbili. Ani ve Vikinzích není úplně jednoznačné, kdo je hodný a kdo zlý. Vikingové podnikají nájezdy a plení, aby zaopatřili rodinu. Nikdy je ani nenapadne, že by dělali něco špatného.“
 • Travis Fimmel se původně ucházel o roli Rolla.
 • Clive Standen (Rollo) a Gustaf Skarsgård (Floki) se původně ucházeli o hlavní roli Ragnara.
 • Travis Fimmel je ve skutečnosti pouze o 13 let starší než Alexander Ludwig, který hraje jeho syna Bjorna. Katheryn Winnick, která hraje Bjornovu matku Lagerthu, je pouze o 15 let starší než Ludwig.
 • Ragnarův závistivý bratr Rollo byl v první verzi scénáře jeho bratrancem.
 • V seriálu se často objevují havrani. Vikingové věřili, že havrani jsou vyslanci boha Odina a že když se objeví, Odin jejich očima sleduje, co se děje.
 • Seveřané se ve skutečnosti nepovažovali za národ Vikingů. Slovo původně neoznačovalo národnost, ale profesi, jejíž podstatou bylo dobývání a plenění.

Postavy:

Ragnar Lothbrok (Travis Fimmel) Neklidný bojovník s farmářskými kořeny touží objevit, prozkoumat a vyplenit nové končiny na druhé straně oceánu. Chce, aby se jeho lidu dobře dařilo. Kvůli velkým ambicím se dostává do sporu se svým náčelníkem.

Travis Fimmel Australský herec a bývalý model se narodil 15. července 1979 ve městě Lockington. Proslavil se hlavní rolí v seriálu Vikingové. Zahrál si v seriálu Zvíře s Patrickem Swayzem a upozornil na sebe rozsáhlou kampaní pro módní značku Calvin Klein. Byl Tarzanem v neúspěšném seriálu z roku 2008. Vyrůstal na dobytčí farmě o rozloze 5500 akrů a říká, že farmářství mají s Vikingem Ragnarem společné.

Lagertha (Katheryn Winnick) Manželka Ragnara Lothbroka je nebojácnou válečnicí a uznávanou štítonoškou. Vždy bojovala bok po boku s muži a nikdy nebyla nejslabším článkem štítové hradby. Přestože má s Ragnarem syna a dceru, nenechá se zavřít doma u ohniště.

Katheryn Winnick Kanadská herečka se narodila 17. listopadu 1977 v okresu Etobicoke v Ontariu jako Kateryna Anna Vinitska. Proslavila se zejména hlavní ženskou rolí v seriálu Vikingové. Objevila se také v seriálu Nikita. Její rodiče pocházejí z Ukrajiny. Ukrajinština se stala jejím prvním jazykem. Anglicky začala mluvit až v osmi letech. Od šesti let se věnovala bojovým uměním. Ve třinácti letech získala první černý pás.

Rollo (Clive Standen) Ragnarův bratr je impulzivní, divoký, bezstarostný, nepředvídatelný a nezkrotný bojovník sžíraný žárlivostí. Vztah mezi ním a jeho bratrem je neustále napjatý. Rollo má stejně velké ambice jako Ragnar a cítí se nedoceněný.

Clive Standen Anglický herec se narodil 22. července 1981 na severoirské vojenské základně Holywood. Upozornil na sebe rolemi v seriálech Vikingové, Camelot, Robin Hood a Vládce času. Kromě herectví se v minulosti věnoval mezinárodnímu zápasení v thajském kickboxu Muay Thai a stal se zlatým olympijským medailistou v šermu. Je ženatý a má tři děti.

Floki (Gustaf Skarsgård) Ragnarův přítel a geniální stavitel lodí má nápad na nový typ vikingských lodí, které překonají těžké podmínky severských moří a zároveň se budou moct plavit mělkými řekami. Je náboženským fanatikem a věří, že za vším stojí bohové.

Gustaf Skarsgård Švédský herec se narodil 12. listopadu 1980 ve Stockholmu. Pochází ze slavné herecké rodiny. Mimo Skandinávii je známý hlavně díky roli v seriálu Vikingové. Před kamerou se poprvé objevil v roce 1989. Jeho otcem je slavný herec Stellan Skarsgård. Má pět sourozenců a další dva nevlastní bratry. Bratři Alexander, Bill a Valter jsou také herci (Alexander se proslavil rolí v seriálu True Blood: Pravá krev a zahrál si Tarzana v Legendě o Tarzanovi). Jeho kmotrem je známý herec Peter Stormare.

Athelstan (George Blagden) Oddaný křesťanský mnich se po vyplenění kláštera, ve kterém žije, stává Ragnarovým otrokem. Když se v zajetí dozvídá více o kultuře Vikingů, počáteční šok střídá fascinace.

George Blagden Anglický herec se narodil 28. prosince 1989. Zahrál si v seriálech Vikingové a Versailles nebo v oscarové filmové adaptaci Bídníků z roku 2012. Ve třinácti letech začal zpívat v různých pěveckých sborech i vlastní rockové kapele. Jeho přítelkyní je herečka Elinor Crawley, se kterou se seznámil během natáčení Vikingů.

jarl Haraldson (Gabriel Byrne) Místní náčelník Vikingů se stal jarlem díky tomu, že dříve býval velkým válečníkem. Kvůli neochotě riskovat cenné lodě a životy bojovníků v neprobádaných končinách se dostává do střetu s ambiciózním Ragnarem.

Gabriel Byrne Irský herec, režisér, producent a scenárista se narodil 12. května 1950 v Dublinu. Proslavil se rolemi ve filmech Obvyklí podezřelí, Millerova křižovatka a Excalibur. Za hlavní roli v seriálu V odborné péči získal Zlatý glóbus a byl nominovaný na Emmy. Pochází z šesti sourozenců. Byl vychovaný v římskokatolické víře. Než se začal věnovat herectví, vyučoval dějiny a španělštinu. Zpočátku zvažoval životní dráhu kněze. Je rozvedený, jeho bývalou manželkou je herečka Ellen Barkin. Od roku 2014 je podruhé ženatý a má dvě děti.

Siggy (Jassalyn Gilsig) Manželka jarla Haraldsona je svědomitá kráska, která se nečekaně ocitá uprostřed pře mezi manželem a Ragnarem Lothbrokem. Její loajalita může mnohé překvapit.

Jassalyn Gilsig Kanadská herečka se narodila 30. listopadu 1971 v Montrealu. Objevila se v seriálech Vikingové, Glee, Plastická chirurgie s.r.o. a Bostonská střední. Herectví vystudovala a věnuje se mu už od 12 let. Je rozvedená a má jedno dítě.

Bjorn (Alexander Ludwig) (od druhé řady) Dospělý syn Ragnara a Lagerthy respektuje, miluje a ctí oba rodiče stejně. Touží následovat otce a stát se stejně velkým válečníkem a objevitelem jako on. Poté, co projde svou první bitvou bez jediného škrábance, začne se mu říkat Bjorn Železný.

Alexander Ludwig Kanadský herec, zpěvák a model se narodil 7. května 1992 ve Vancouveru. Objevil se v několika filmech, včetně prvního dílu série Hunger Games, ale nejznámější je díky roli v seriálu Vikingové. Jeho matka je bývalá herečka, přesto (nebo právě proto) musel rodiče dlouho přemlouvat, než mu dovolili, aby se stal dětským hercem.

Aslaug (Alyssa Sutherland) (od druhé řady) Krásná a důvtipná dcera vyhlášeného drakobijce Sigurda a štítonošky Brunhildy svádí Ragnara příslibem synů, kteří mu byli předpovězeni.

Alyssa Sutherland Australská herečka a modelka se narodila 23. září 1982 v Brisbane. Má za sebou úspěšnou kariéru v modelingu. Díky tomu se objevila ve filmu Ďábel nosí Pradu. Kromě Vikingů dosud získala spíše jen okrajové role. Od roku 2012 je vdaná.

král Ecbert (Linus Roache) (od druhé řady) Ambiciózní a pragmaticky založený panovník vládne největšímu z pěti anglických království Wessexu a plánuje svou říši ještě zvětšit. Je schopným politikem i stratégem. Vikingskou hrozbu vnímá jako zajímavou příležitost.

Linus Roache Anglický herec se narodil 1. února 1964 v Manchesteru. Upozornil na sebe rolemi v seriálech Vikingové a Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti nebo v minisérii Titanic. Od roku 2002 je ženatý.

král Horik (Donal Logue) (od druhé řady) Významný skandinávský vládce a vikingský král je rozhodnutý získat Ragnara na svou stranu jako svého spojence a podporovatele. Spojí se s Ragnarem proti společnému rivalovi Jarlu Borgovi, se kterým vede při o území.

Donal Logue Irsko-kanadský herec, producent a scenárista se narodil 27. února 1966 v Ottawě. Upozornil na sebe hlavně rolemi v seriálech Gotham, Vikingové, Zákon gangu, Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti, S dětmi na krku, Policajt a Čmuchalové. Pravidelně jezdí za matkou, která žije v Irsku. Když nepracuje jako herec, hraje za losangeleský amatérský fotbalový tým Hollywood United. Je rozvedený a má dva syny.

jarl Borg (Thorbjorn Harr) (od druhé řady) Neohrožený a ďábelsky prohnaný vůdce Gotalandu (dnešní Švédsko) je zapletený do územního sporu s králem Horikem. Jarl Borg odmítá ustoupit byť jen o jediný metr, protože Horika považuje za cizího vládce bez právoplatného nároku.

Thorbjorn Harr Norský herec se narodil 24. května 1974. Hercem se stal díky tomu, že si ho hledač talentů všiml na školním hřišti. Mimo Skandinávii je známý hlavně díky seriálu Vikingové.

Vikingové běží na Prima COOL každou neděli po jedenácté večer!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný