9. ledna 2019 17:15

American Horror Story: Hotel vás na Prima COOL vyděsí už v neděli ve 23.50

Lady Gaga si v pokračování slavné hororové minisérie zahrála stoletou hraběnku s podivnou slabostí pro lidskou krev.

V centru Los Angeles stojí tajuplný hotel Cortez. Jeho novým majitelem se právě stal módní návrhář Will Drake (Cheyenne Jackson). Světák z New Yorku ještě netuší, jaké na sebe přivolal neštěstí.

Hotel Cortez má za sebou krvavou devadesátiletou historii. Jeho pokoje obsadili mysteriózní duchové včetně zesnulého prvního majitele Jamese Patricka Marche (Evan Peters) nebo feťačky Sally (Sarah Paulson), která je závislá na heroinu. Potemnělými chodbami se prohánějí strašliví démoni.

Nejnebezpečnější z nich nosí připínací penis „ozdobený“ ostrým vrtákem. Nechybí ani více než stoletá hraběnka Elizabeth (Lady Gaga) se zvláštní slabostí pro lidskou krev, její dlouhodobý milý Donovan (Matt Bomer), Donovanova matka a manažerka hotelu Iris (Kathy Bates), excentrická transgenderová barmanka Liz Taylor (Dennis O'Hare) nebo hraběnčina milenka Ramona Royale (Angela Bassett) přímo posedlá pomstou.

Série brutálních vražd, spáchaných podle biblického Desatera, přiláká do hotelu Cortez policejního detektiva Johna Lowa (Wes Bentley). Má za sebou tragickou minulost a postupně vychází najevo, že se do hotelu Cortez možná nedostal náhodou…

Zajímavosti:

 • Minisérie American Horror Story: Hotel vznikla jako pátá řada úspěšné televizní antologie American Horror Story, zaměřené na mysteriózní a mrazivé příběhy.
 • Antologie American Horror Story se částečně inspiruje skutečnými událostmi.
 • V hlavních rolích hrají Lady Gaga, Kathy Bates (Misery nechce zemřít), Sarah Paulson (American Crime Story: Lid versus O. J. Simpson), Evan Peters (X-Men: Budoucí minulost), Wes Bentley (Americká krása), Matt Bomer (Chuck, Stejná srdce), Chloë Sevigny (Kids, Kluci nepláčou), Angela Bassett (Black Panther, Malcolm X), Dennis O'Hare (True Blood: Pravá krev) a Cheyenne Jackson (Liberace!).
 • Ve vedlejších rolích hrají Naomi Campbell, Finn Wittrock (American Crime Story: Versace), Gabourey Sidibe (Precious), Max Greenfield (Nová holka), Darren Criss (American Crime Story: Versace), Mädchen Amick (Městečko Twin Peaks), Alexandra Daddario (Temný případ, Ve službách FBI) nebo Robert Knepper (Prison Break: Útěk z vězení, Hrdinové).
 • Mnoho z herců a hereček v hlavních a vedlejších rolích se objevilo v předchozích minisériích antologie American Horror Story. Tak jako Kathy Bates, Sarah Paulson, Evan Peters, Wes Bentley, Matt Bomer, Chloë Sevigny, Angela Bassett, Mare Winningham, Christine Estabrook, Finn Wittrock, Anthony Ruivivar, John Carroll Lynch, Matt Ross nebo Gabourey Sidibe.
 • Zřejmě nejčastěji se v seriálech Ryana Murphyho objevuje herečka Sarah Paulson. Zahrála si ve všech řadách American Horror Story, v minisérii American Crime Story: Lid versus O. J. Simpson, mihla se v jedné epizodě Zlé krve a v chystané třetí řadě American Crime Story má opět jednu z hlavních rolí.
 • Natáčení minisérie American Horror Story: Hotel probíhalo ve stejné době jako natáčení American Crime Story: Lid versus O. J. Simpson. Někdy dokonce ve stejný den. Sarah Paulson, která hraje v obou minisériích, si musela často zkoušet repliky postavy z jednoho pořadu oblečená v kostýmu postavy z druhého pořadu – a naopak.
 • Jediný další, kdo se stejně jako Sarah Paulson objevil ve všech pokračováních American Horror Story, je herec Evan Peters.
 • Poprvé chybí „stálice“ Jessica Lange, která se dosud objevila ve všech čtyřech předchozích řadách. Herečka prohlásila, že točit pět řad stejného seriálu po sobě je pro ni příliš a potřebuje změnu.
 • Lady Gaga získala díky této minisérii prestižní cenu Zlatý glóbus. Byla oceněná v kategorii Nejlepší herečka v minisérii nebo televizním filmu.
 • Minisérie American Horror Story: Hotel byla zároveň nominovaná na Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší minisérie nebo televizní film.
 • Lady Gaga chtěla, aby její postava byla vyloženě zlá a ďábelská.
 • Lady Gaga natolik nadchla tvůrce American Horror Story, že dostala nabídku na roli v příštím pokračování ještě předtím, než proběhla americká premiéra aktuální minisérie American Horror Story: Hotel.
 • Lady Gaga si mimo jiné zahrála ve scéně skupinového sexu ve čtyřech. Tvůrce minisérie Ryan Murphy říká, že když dal zpěvačce/herečce scénář, čekal od ní hodně otázek. Lady Gaga místo toho napochodovala na plac vyzývavě (ne)oblečená, jako by to bylo normální, a na nic se neptala.
 • Natáčelo se v kalifornském Los Angeles, kde vznikly i první dvě řady American Horor Story. Natáčení probíhalo v kulisách ve filmových studiích společnosti Fox, před budovou Jamese Oviatta, v prostorách budovy Los Angeles Theatre, v hotelu Loews Hollywood Hotel a v areálu hřbitova Hollywood Forever Cemetery.
 • Kulisy hotelu se stavěly sedm týdnů, byly dvoupatrové a nechyběl v nich ani funkční výtah.
 • American Horror Story: Hotel je volně spojená s první a třetí řadou (s podtituly Murder House a Freak Show), vrací se v ní některé postavy, které už se objevily v těchto dvou předchozích řadách.
 • Titulní hotel je volně inspirovaný skutečnou budovou, kterou v roce 1893 nechal vystavět sériový vrah H. H. Holmes v Chicagu u příležitosti Světové výstavy. Když vyšlo najevo, že Holmes v hotelu mučil a vraždil ubytované, a že tam dokonce ukrýval jejich těla, začalo se místu přezdívat Vražedný hrad. Po odhalení a dopadení byl Holmes odsouzen k trestu smrti oběšením. Předtím se přiznal k 27 vraždám, ale odhaduje se, že může mít na svědomí až 230 obětí.
 • Smyšlený hotel Cortez je zároveň volně inspirovaný skutečným hotelem Cell v Los Angeles, který má pohnutou historii vražd a sebevražd. Mezi jeho hosty byli dokonce známí sérioví vrazi Robert Ramirez a Jack Unterweger. V roce 2013 tam za záhadných okolností zemřela Elisa Lam.
 • Tvůrci věnovali minisérii American Horror Story: Hotel památce záhadně zesnulé Elisy Lam.
 • Americká premiéra čtvrté epizody proběhla na Halloween a odehrává se v ní večeře „největších sériových vrahů všech dob“. U stolu zasednou Aileen Wuornos, John Wayne Gacy, kanibal Jeffrey Dahmer a maskovaný vrah Zodiac.
 • Když se ve čtvrté epizodě poprvé objeví Aileen Wuornos, hraje písnička Carnival od zpěvačky Natalie Merchant. Stejnou písničku si skutečná Aileen Wuornos vyžádala zahrát na vlastním pohřbu.
 • Dosud vzniklo sedm řad seriálu American Horror Story. Osmá řada bude mít americkou premiéru na podzim 2018. Devátá řada se plánuje o rok později.
 • American Horror Story: Hotel má celkem 12 epizod.
 • Tvůrci American Horror Story jsou producenti a scenáristé Ryan Murphy (American Crime Story, Zlá krev, Plastická chirurgie, s. r. o., Glee) a Brad Falchuk (Scream Queens, Plastická chirurgie, s. r. o., Glee).
 • Podle tvůrců Ryana Murphyho a Brada Falchuka je Hotel mnohem temnější než předchozí řady antologie American Horror Story.
 • Inspirací pro tuto minisérii se staly mimo jiné slavné hororové filmy z prostředí hotelů, například legendární Osvícení.
 • Ryan Murphy režíroval první epizodu.
 • Tvůrci říkají, že jejich hlavním cílem je diváky trochu vystrašit a vyvést z rovnováhy.
 • Naplánovat jedno pokračování American Horror Story trvá zhruba rok. Tvůrci nejdříve vymyslí příběh, pak postavy.
 • Úvodní znělky většinou obsahují narážky na klíčové zvraty v ději.
 • Ryan Murphy tvrdí, že všechna pokračování spolu vždy nějakým způsobem souvisejí.
 • Koncept antologie je společný s dalšími Murphyho seriály American Crime Story a Zlá krev. American Horror Story vypráví mrazivě strašidelné hororové příběhy, American Crime Story popisuje slavné zločiny a soudní procesy a Zlá krev je zaměřená na slavné spory.
 • Ryan Murphy sklízí chválu a obdiv za to, že umí ve starých příbězích a kauzách najít a vyzdvihnout témata, která v jeho podání a díky jeho seriálům zaručeně osloví dnešního moderního diváka.

Postavy:

Hraběnka Elizabeth Johnson (Lady Gaga) Záhadná, proradná, zlá a ďábelská hraběnka s podivnou zálibou v lidské krvi obývá apartmá hotelu Cortez. Narodila se před více než sto lety. Jejím dlouhodobým milencem je Donovan.

Lady Gaga Americká zpěvačka, hudební skladatelka a herečka se narodila 28. března 1986 v New Yorku. Její rodné jméno je Stefani Joanne Angelina Germanotta. Proslavila se díky mnoha populárním písničkám. Prodala přes 27 milionů alb a 146 milionů singlů po celém světě a patří k nejprodávanějším hudebním interpretům všech dob. Je známá tím, že je provokativní, nekonvenční a ráda experimentuje s image. Zahrála si ve filmech Machete zabíjí, Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil, nové verzi legendárního muzikálu Zrodila se hvězda a v minisérii American Horror Story: Hotel. Za roli v této minisérii získala Zlatý glóbus. Uvedla, že když jí bylo 19 let, byla znásilněna. Podstoupila mentální i fyzickou terapii a bojuje s posttraumatickou stresovou poruchou. Věnuje se charitativním aktivitám, prosazuje sociální spravedlnost a práva komunity LGBT. Bojuje proti šikaně.

Sally McKenna (Sarah Paulson) Feťačka závislá na heroinu byla v roce 1994 zavražděna v prostorách hotelu Cortez. Od té doby tam přebývá jako duch. Nesnáší se s manažerkou hotelu Iris.

Sarah Paulson Americká herečka se narodila 17. listopadu 1974 v Tampě na Floridě. Zahrála si v seriálech American Horror Story, American Crime Story: Lid versus O. J. Simpson, Tajemný příběh z Ameriky, Jack & Jill, Studio 60 a ve filmech 12 let v řetězech, Prezidentské volby, Carol a Martha Marcy May Marlene. Za roli v American Crime Story: Lid versus O. J. Simpson získala cenu Emmy a Zlatý glóbus. Vystudovala herectví. Má vadu řeči, dvě tetování a je bisexuálka. Její sestra pracuje v castingu.

Iris (Kathy Bates) Manažerka hotelu Cortez pracuje na recepci a často přitom luští křížovky. Hotel nesnáší, ale kdyby odešla, nemohla by zůstat nablízku svému synovi Donovanovi.

Kathy Bates Americká herečka a režisérka se narodila 28. června 1948 v Memphisu. Proslavila se rolemi ve filmech Titanic, Misery nechce zemřít, Smažená zelená rajčata, Dolores Claiborneová a v seriálech Kancl, American Horror Story a Zlá krev. Získala jednoho Oscara, dva Zlaté glóby a dvě ceny Emmy. Začínala na divadle. Dvakrát se léčila s rakovinou. Je rozvedená.

James Patrick March (Evan Peters) První majitel hotelu byl bohatým byznysmenem, který nechal postavit hotel Cortez přesně podle svých zvrácených představ. Od smrti nadále přebývá v hotelu jako duch.

Evan Peters Americký herec se narodil 20. ledna 1987 v St. Louis v Missouri. Zahrál si ve filmech X-Men: Budoucí minulost, X-Men: Apokalypsa, Kick-Ass, v seriálu One Tree Hill a několika pokračováních minisérie American Horror Story. Byl vychován v římskokatolické víře. V červnu 2013 došlo k hlasité hádce mezi ním a jeho přítelkyní, herečkou Emmou Roberts, během společného pobytu v hotelu v kanadském Montrealu. Přivolaná policie na několik hodin zadržela Emmu Roberts, protože Evans byl viditelně fyzicky zraněný. Evans a Emma Roberts jsou zasnoubení.

Detektiv John Lowe (Wes Bentley) Policejní detektiv vyšetřuje případ sériového vraha, jehož stopa vede do hotelu Cortez. Má tragickou minulost. Jeho manželkou je doktorka Alex Lowe.

Wes Bentley Americký herec se narodil 4. září 1978 v městě Jonesboro v Arkansasu. Zahrál si ve filmech Americká krása, Hunger Games, Interstellar a v několika pokračováních minisérie American Horror Story. Vystudoval herectví na prestižní americké konzervatoři Julliard. V minulosti se potýkal s problémy se závislostí na drogách a alkoholu, které zkomplikovaly natáčení některých jeho filmů – mimo jiné hororu P2. Je podruhé ženatý, má syna a dceru.

Donovan (Matt Bomer) Arogantní host hotelu Cortez je už přes dvacet let milencem hraběnky Elizabeth, které stejně dlouho vděčí za život. Nesnáší svou matku, hotelovou manažerku Iris.

Matt Bomer Americký herec, producent, režisér a zpěvák se narodil 11. října 1977 v městě Webster Groves v Missouri. Zahrál si v seriálech Ve službách FBI, Chuck a několika pokračováních minisérie American Horror Story. Získal Zlatý glóbus a cenu Emmy za roli v dramatu Stejná srdce. Vyrůstal v Texasu na předměstí Houstonu. Jeho spolužáky na střední škole byli herec Lee Pace a herečka Lynn Collins. Herectví se profesionálně věnuje od svých sedmnácti let. Začínal na divadle. Jeho kamarádem a bývalým spolužákem z univerzity je herec Joe Manganiello. Je gay a prosazuje práva komunity LGBT. Praktikuje transcendentální meditaci a podporuje Nadaci Davida Lynche. Vzal si svého přítele a má s ním tři syny (mladší dva jsou dvojčata).

Dr. Alex Lowe (Chloë Sevigny) Manželka detektiva Lowea je pediatrička. Kvůli rodinné tragédii si se svým mužem už nerozumí.

Chloë Sevigny Americká herečka a modelka se narodila 18. listopadu 1974 ve Springfieldu v Massachusetts. Zahrála si ve filmech Kids, Kluci nepláčou, Americké psycho, Dogville, v seriálech Velká láska, Hit & Miss, Bloodline a několika pokračováních minisérie American Horror Story. Byla vychována v římskokatolické víře. Otevřeně se přiznala k tomu, že během dospívání experimentovala zejména s halucinogenními drogami. Experimentovala s vlastní sexualitou, ale nepovažuje se za bisexuálku.

Liz Taylor (Dennis O'Hare) Excentrická, transgenderová barmanka je dlouholetou zaměstnankyní hotelu Cortez.

Dennis O'Hare Americký herec se narodil 17. ledna 1962 v Kansas City v Missouri. Upozornil na sebe cenami ověnčenými rolemi na divadelních prknech. Zahrál si ve filmech Soukromá válka pana Willsona, Milk, Výměna, Klub poslední naděje, seriálech True Blood: Pravá krev, Dobrá manželka a v několika pokračováních minisérie American Horror Story. Jako teenager zpíval ve školním sboru. V roce 2003 získal „divadelního Oscara“, cenu Tony. Je gay. V roce 2011 si vzal svého přítele.

Will Drake (Cheyenne Jackson) Nový majitel hotelu Cortez je úspěšný módní návrhář z New Yorku, který se přestěhoval do Los Angeles, když jeho původní bydliště ztratilo šmrnc.

Cheyenne Jackson Americký herec a zpěvák se narodil 12. července 1975 v městě Spokane ve Washingtonu. Zahrál si ve filmu Let číslo 93, seriálech Glee a Studio 30 Rock a v několika pokračováních minisérie American Horror Story. Jako zpěvákovi se mu podařilo dvakrát vyprodat slavnou Carnegie Hall. Začínal na divadle. Prosazuje práva komunity LGBT. Je podruhé v manželském svazku. Vzal si svého přítele, herce Jasona Landaua. Mají spolu dceru a syna.

Ramona Royale (Angela Bassett) Hraběnčina milenka je známou herečkou, která je přímo posedlá pomstou.

Angela Bassett Americká herečka a režisérka se narodila 16. srpna 1958 v New Yorku. Prosadila se rolemi skutečných osobností v životopisných filmech jako Tina Turner, Malcolm X nebo Panter. Zahrála si ve filmu Black Panther a v seriálech Cosby Show, Pohotovost a několika pokračováních minisérie American Horror Story. Je jednou z pouhých deseti černošských amerických hereček nominovaných na Oscara (za hlavní roli v životopisném filmu Tina Turner). Vystudovala prestižní Yaleovu univerzitu. Věnuje se charitativní činnosti. Je velvyslankyní organizace UNICEF. Jejím manželem je herec Courtney B. Vance, se kterým má dvojčata – syna a dceru.

American Horror Story: Hotel začíná na Prima COOL v neděli ve 23.50.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný