15. listopadu 2021 00:05

6 nejšílenějších zápletek z Akt X

Šíleně geniální, anebo naopak geniálně šílené epizody?

Mulder se Scullyovou se vracejí! V pátek večer začíná na COOLu celovečerák Akta X: Chci uvěřit z roku 2008. Slavné duo agentů se tu musí dát dohromady pro tajemný případ zmizelé agentky FBI, již slibuje zachránit jenom mysteriózní jasnovidec s temnou minulostí. A naši (bývalí) agenti jsou jediní, kteří se o něj můžou postarat. Výsledkem je nadprůměrná temná kriminálka – pokud byste však toužili po absurdnějších zápletkách, připomeňte si s námi některé z nejšílenějších starších dílů seriálových Akt X!

06) Děsivá symetrie

Akurátní zápletka z Akt X vždycky balancovala na hraně absurdity, hororu a uvěřitelna. Je skoro zázrak, že se podařilo majoritu dílů prezentovat tak, aby se diváci povětšinou děsili temných hrůz namísto toho, aby se jim smáli. Ne vždy však mistr tesař sekl do akurátního místa a poměr jednotlivých elementů atmosféry tak občas šel příliš na stranu šíleností. Příkladem prvním budiž díl z (jinak kultovní!) 1. řady jménem Děsivá symetrie, v němž se dějí divné věci v malém městečku... a za jejich původce je identifikován neviditelný slon! Tím maniakálnosti nekončí: sotva, co je identifikován ochobotovaný pachatel, ukáže se, že za všechno nejspíš můžou mimozemské pokusy na zvířatech!

05) Hollywoodská story

Ono optimální vyvážení ovšem čas od času vyplodilo nejen díl, který je prostě šílený, ale i díl, který je šíleně geniální. Jedním z takových je Hollywoodská story (alternativně Hollywoodský šéf), v níž Skinner pozve do ústředí FBI filmaře. Podobnou zápletku ukázala řada jiných seriálů, na paměti vytane třeba dvojdíl Hrdinové z Hvězdné brány. Hollywoodská story se ovšem veze spíše na vlnách absurdna, jehož složkami je vyšetřování pokusu o vraždu, hipík domnívající se, že je reinkarnovaným Kristem, anebo třeba obskurně kultovní scéna telefonátu mezi hlavními postavami užívajícími si (bohužel separátně) koupel ve vaně!

04) Válka Coprophagů

Rovněž Válka Coprophagů je svého druhu skrytou parodií – tentokrát vlastně střílející si z celého seriálu Akta X. Jasně, najdeme tu mysteriozní vražedné šváby, což zní jako typická story průměrného dílu Akt X. Vzdor přítomnosti typického mystéria totiž zdejší postavy vystřílí jako jeho „potenciální vysvětlení“ úplně každou mešuge konspirační teorii. Od vládní konspirace až po brutální halucinace se ale každé „logické“ vysvětlení ukáže být liché – za vše můžou pokusy šíleného vědátora s výkaly. Tenhle díl je tak vlastně jenom čtyřicetiminutovým vtipem o prdění...

03) Jose Chung „Od jinud“

Chris Carter vlastně sám sebe v pozdějších řadách Akt X poměrně často nebral příliš vážně. Obvykle přitom zaplul do vod metafikce, jejíž vtipnost je notně subjektivní podle toho, jak dobře Akta X znáte a jak moc se považujete za intouše. Ústřední Jose Chung, autor knihy Odjinud (tj. z vesmíru), v této epizodě sepisuje knihu řešící ufounské únosy. Potud (alespoň na Akta X!) normálka. Vtip je ale v tom, že tato epizoda vypráví děj z pohledu nemlich všech přítomných postav a jejich subjektivní vnímání popisovaných událostí se setsakra liší. Pro fanoušky vyprávějících fičur a asijského filmu jde o metodu známou jako „Rašómon“. Zatímco původní Kurosawův Rašómon byl však temným vyprávěním o vrtkavé povaze pravdy, José Chung demonstruje, že z pohledu jiných lidí lze i Foxe Muldera považovat za „muže v černém“!

02) Střelec v první osobě

Přítomnost podobných experimentů, povětšinou povedeného rázu, však neznamená, že Akta X nepřestřelily svůj záměr i v pozdějších řadách. Zřejmě nejlepším z nejhorších příkladů (a nejčastějším kandidátem na „nejhorší epizodu seriálu“) je Střelec v první osobě, lépe přeložitelný jako „Střílečka z pohledu první osoby“. Název totiž odkazuje na typický videoherní žánr – namísto hutné LAN párty se tu však Scullyová a Mulder teleportují do herního světa (!), kde jim v klasickém matrixovském ranku samozřejmě v případě prohry hrozí smrt. Trest smrti by si však spíše než agenti zasloužili scenáristé, ruku v ruce se zdejšími kostyméry…

01) Postmoderní Prométeus

Přehlídku šíleností však přece jenom zakončíme na pozitivnější struně. Postmoderní Prométeus podobně jako José Chung vypráví zápletku z vícera různých úhlů pohledu. Ubírá však kapku absurdit ve prospěch vyprávění, v němž jde o sérii anomálií uvnitř dalšího malého městečka, v jehož čele stojí žena, která tvrdí, že byla dvakrát oplodněna neznámou silou. Celou zápletku je prakticky nemožné zhustit do pár vět, rámcově však story vychází z klasického Frankensteina, a popisuje tak trampoty monstra ve světě, který jej nenávidí. A navíc je to celé černobílé. A na konci je koncert Cher. Přesto zůstává dojem parádně koherentní a ve finále se Mulder se Scullyovou skoro políbí. No prostě šílenství!

Sci-fi Akta X: Chci uvěřit začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný