15. srpna 2018 22:06

4 věci, které potřebujete vědět o 11. sérii Akt X

Mulder a Scullyová jsou zpět!

Už v sobotu se Akta X vracejí se svou (zřejmě?) poslední řadou – premiérově si ji na Prima COOL můžete naladit ve 23.45! Pokud si už nepamatujete, jak vše skončilo, nebědujte, připravili jsme pro vás jak přehled toho podstatného o zápletce, tak i trio dalších důvodů, proč se na návrat nejslavnějších agentů FBI těšit.

04) Návrat starých tváří

Nejspíš vás nepřekvapí, že se v hlavním ranku vrací Mulder, Scullyová a Skinner. Krom nich se můžeme dočkat i Williama B. Davise alias Kuřáka a Annabeth Gish alias bývalé agentky Reyesové. Z 10. řady se rovněž dočkáme návratu agentů Millera a Einsteinové.

Tím však 11. řada nekončí – poněkud nečekaně se totiž v jedné epizodně vrátí i Dean Haglund alias Langly ze skeptické skupiny The Lone Gunmen alias Osamělý střelec! Tohle nesourodé trio si zřejmě pamatujete z původního seriálu, Lone Gunmen se později z prozaického důvodu přestali v Aktech X vyskytovat: dočkali se totiž vlastního seriálu, jehož jediná řada skončila jejich smrtí! Langlyho návrat tak bude mít... netradiční příchuť. Producenti se dokonce snažili ulovit i Roberta Patricka alias agenta Doggetta – kvůli natáčení vlastního seriálu však bohužel neměl čas.

03) Legenda pokračuje

Vrací se samozřejmě i ústřední příběh seriálu. Poté, co 10. řada tak trochu ukázala, že je "všechno jinak", se skončilo na apokalyptické notě. Za vším stojí Kuřák, který nejenže nezemřel, ale navíc spřádá nové plány na světovládu a vyhubení většiny lidské ras. Nemá přitom v zádech ufounské vládce, protože ufouni sami Zemi ve skutečnosti dobýt nechtějí. Za vším byla od počátku pouze Kuřákova snaha o podmanění si planety...

11. řada odhalí, že poslední díl 10. řady byl pouze předzvěstí budoucnosti, něčím, co lze ještě zvrátit. Finální díl 11. řady tak zřejmě definitivně rozlouskne příběh Muldera, Scullyové, Kuřáka i jejich syna Williama! A půjde o zakončení, které možná uzavírá celý seriál s jeho třemi dekádami historie! Nebo... že by vlastně ne?

02) Úplně finální finále?

V seriálové branži rozhodně platí pravidlo "nikdy neříkej nikdy", a zvláště v případě Akt X se podařilo na zaručený poslední díl hned několikrát navázat. Po odchodu Davida Duchovnyho ze seriálu značka pokračovala dále, Gillian Anderson si mezitím hrála ve vedlejší roli, než odešla také. Přesto pak duo natočilo v roce 2008 navazující film Chci uvěřit, a pak v roce 2016 rovnou začalo točit novou řadu.

Přesto se však Gillian Anderson nechala již před vznikem 11. řady slyšet v tom smyslu, že jde o její skutečně definitivní výskyt v Aktech X. Letos čerstvá padesátnice nechce zkrátka hrát tutéž roli až do důchodu a faktem je, že si rozhodně může z dalších rolí vybírat. Taktéž tvůrce seriálu Chris Carter však v souvislosti s tím prozradil, že Akta X vnímá hlavně jako seriál o Mulderovi a Scullyové – a na pokračování bez ní to tedy nevidí. Je tedy 11. řada skutečně poslední? Uvidíme. Carter se později nechal slyšet, že by si za nějaké konstelace hvězd přece jenom pokračování bez Scullyové představit dokázal. Bylo by však značně odlišné. Zkrátka: nikdy neříkej nikdy!

01) Přemíra epizodních dílů

Všeho všudy 11. řada sestává z desítky nových dílů, tedy z více, než řada desátá. Podstatné však je, že "mytologických" dílů, které rozplétají hlavní zápletku s Kuřákem i Williamem, najdeme v řadě jenom dva a půl – jde zejména o díl první a poslední. Pokud tedy chcete na Akta X koukat především kvůli epizodním hororovým příběhům, kvůli kterým si nemusíte pamatovat prapůvodní hlavní story, jste tu na správném místě!

Epizodní díly s uzavřeným příběhem si pohrávají s lecčíms od tajného programu NSA řešícího digitální nesmrtelnost až po čarodějnice. A jsou to právě epizodní díly, co nové řadě vysloužilo masivní ovace kritiků a fanoušků – Akta X se totiž skrze tyto jednodílové horory vrátila ke svým kořenům z 1. řady. Epizodní díly dokonce získaly daleko lepší recenze než oba díly mytologické, kde rozuzlení jedenácti řad zkrátka nemůže uspokojit všechny (také známo jako Syndrom Ztracených), epizodní díly se kvalitou vrátily k tomu, na co tak rádi vzpomínáme z dětství. A to se, ehm, náramně vyplatí!

11. řada Akt X má na Prima COOL premiéru již v sobotu ve 23.45 a poběží každou sobotu a neděli kolem půlnoci.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný