13. srpna 2018 16:03

Připravte se na českou premiéru 11. série Akt X: Co se stalo minule?

Tam někde uvnitř je pravda...

Akta X jsou zpátky! Už v sobotu ve 23.45 začíná na Prima COOL 11. série kultovního seriálu s Mulderem a Scullyovou. Nové díly částečně navazují na řadu desátou z toku 2016, která vrátila Akta X na televizní stanice poprvé po dlouhých 14 letech! Na co vše se tedy v premiérové 11. řadě můžete těšit? Vypíchli jsme to hlavní z děje řady desáté, abyste se lépe orientovali.

Stejně jako pro 10. řadu, také pro 11. řadu platí hlavně přítomnost epizod v duchu "monstra týdne" – tedy uzavřených dílů, které na diváky vrhnou nějakou novou bestii a nemají vliv na globálnější "mytologické" epizody. 11. řada má přitom více dílů než 10. řada (deset epizod oproti původním šesti), takže si fanoušci epizodních horůrků užijí mnohem více! Naopak mytologických dílů, tedy dílů odkrývajících, jak je to s ufounskými konspiracemi, plánem Kuřáka a dalšími kultovními proprietami seriálu, je v obou nových řadách minorita – přesněji dva díly v 10. řadě a další dva díly v 11. řadě.

Vyjmenovávat vše, co se v průběhu seriálu během mytologických epizod stalo, by nejspíše vydalo na celou knížku. Shrňme si jenom to nejpodstatnější – do 10. řady byli hlavními antagonisty mimozemšťané, kteří plánovali (re)kolonizovat Zemi, potažmo přetvořit její obyvatele s pomocí Černého oleje na své potomstvo. S tím jim pomáhal Syndikát, tedy konspirace lidí vedených Kuřákem, která výměnou za možnost přežít invazi kryla ufounský plán před pozemskými vládami i lidmi, jako je Mulder.

10. řada kormidlo seriálu otočila – vše, co jsme předpokládali, je totiž nyní jinak! Ufouni sice vskutku existují, ale nejsou nebezpeční. Jejich talíř havarovaný v Roswellu si naopak lidé přisvojili, posádku povraždili a začali pracovat na vlastním využití ukradené ufounské technologie. Po víc jak půlstoletí konspirace vedená Syndikátem – ale bez skutečných mimozemských vládců v pozadí – šířila světem hoax ohledně údajné mimozemské invaze. Sloužil jim jako krytí ke skutečnému plánu. A Mulder jim na něj spoustu let skákal...

S takovou premisou přichází na počátku 10. řady díl Můj boj, část 1. Právě v něm se po čtrnácti letech také znovu sejdou Scullyová a Mulder, když jim internetový konspirační teoretik ukáže někdejší oběť mimozemského únosu, jíž byl do DNA vložen mimozemský genom. Stejně tak je odhalen i kosmický talíř, který vytvořil Syndikát na základě technologií okopčených z ufounského plavidla. Jak se však později ukáže, stejný ufounský genom má uvnitř sebe i většina lidstva!

Vše je totiž součástí megalomanského plánu Kuřáka, který přežil vlastní smrt na konci 9. řady a stále kuje své pikle. Na konci epizody je proto nakonec program Akt X po dloutánské době znovu otevřen, což vede k dalším epizodickým dílům.

Díl Můj boj, část 2 pak dorazil až na konci 10. řady. Odkrývá se v ní celý plán páně Kuřáka – zničit s pomocí "očkování" imunitní systém většiny lidstva a nakazit jej zákeřným virem, který eliminuje drtivou většinu Homo sapiens z povrchu Země a přesune moc definitivně do rukou konspirátorů. Nemoc se již světem šíří jako požár, a také sám Mulder je infikován. Scullyová má však plán na protilék, který by mohl vzniknout s použitím kmenových buněk Williama, tedy někdejšího synátora jejího a Muldera.

Zdá se, že je vše ztraceno a konec světa je definitivně na dohled. Jak z toho všeho vybruslí úvod 11. řady skrze díl Můj boj, část 3? A které další příběhy, epizodické či mytologické, nás v ní čekají? Všechno se dozvíte již tuto sobotu ve 23.45 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný