22. ledna 2018 18:44

7 věcí, které nevíte o seriálu Vikingové: Lagertha trénovala bojová umění!

Vikingové nezřízeně řádí i na Prima COOL. Co všechno o nich potřebujete vědět?

V neděli po jedenácté večer vás na COOLu čeká pěkně vybroušená drsota! Běží tam totiž kultovní Vikingové, v nichž se sešli nejkrutější borci středověké Evropy. Seriál o vzestupu legendárního vikingského nájezdníka Ragnara Lothbroka si získal oblibu především pro své nekompromisní vyobrazení středověkých reálií. O tom jste ale možná už slyšeli – poznejte proto další zákulisní perly!

07) Seriál vznikl v produkci tak barvité, jako jsou hlavní charaktery. Irsko-kanadská koprodukce byla původně zamýšlená jako minisérie, než se překotila do plnokrevného seroše. Drtivá většina se pak natáčela právě v Irsku, a to pod dohlede Michaela Hirsta, který předtím šéfoval třeba Tudorovcům.

06) Jak možná víte, Ragnar Lothbrok sám o sobě byl zřejmě skutečnou osobou. Šlo o legendárního vikinského vůdce a hrdinu ze starých ság. Což také znamená, že si jeho seriálové příběhy můžete velmi rychle vyspoilerovat na Wikipedii…

05) Pak byste se však ochudili o přednes zdejších herců a hereček! Začneme velkým objevem jménem Katheryn Winnick, která hraje štítonošku Lagerthu. Winnick, která vypadá trochu jako sestra Jennifer Lawrence, sama začínala jako trenérka bojových umění, než se vydala na dráhu herectví. Určitě ji tak potěšilo, že podle historických výzkumů u Vikingů skutečně bojovali muži i ženy!

04) Jako Ragnar v seriálu válí Travis Fimmel, někdejší model, který však díky Vikingům prorazil do světa filmu. Fimmel předloni sehrál hlavní roli ve filmovém Warcraftu, i jeho zdejší já ale bledne před charismatickým ztvárněním Ragnara. Na někoho, kdo měl méně zkušeností s herectvím, Fimmel působivě ztvárnil postavu tím víc komplikovanější, čím více řadami Vikingové proplouvají...

03) S přesnou rešerší je to u Vikingů složité – historické kroniky dané éry byly vzácností, vše navíc komplikuje fakt, že byli „Vikingové“ (zpočátku) název povolání, nikoliv národa. Namísto absolutní autentičnosti tak čekejte vizi toho, co se víceméně mohlo stát – ruku do ohně za to ale raději nedávejte.

02) Natáčení si vyžádalo nejen rigorózní historické studium příběhu, ale i jazyka. Celkově museli lingvisté pro akurátní podání středověké Evropy oživit čtyři různé jazyky!

01) Občas se však výzkum vzácně sešel s „cool přednesem“ modernizované vize Vikingů – třeba v případě tetování. Ačkoliv potentovaní Vikingové v seroši vypadají jako úlitba moderně, tetování byla v raném středověku u seveřanů (ale i Keltů a Slovanů, pohanů obecně) zřejmě všeobecně rozšířená. Kdo by to byl řekl, že seriál o Vikinzích může pozvednout i vaši představu o vzhledu Praotce Čecha, což?

Vikingové běží na Prima COOL každou neděli po jedenácté večer.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný