22. ledna 2018 18:50

7 nejlepších pokračování hororových klasik: Vetřelci jsou větší pecka než Vetřelec!

Věc: Počátek - upoutávka

Občas jsou dvojky lepší než první díl...

Až na samý počátek příběhu vás na Prima COOL v sobotu ve 22.05 vezme Věc: Počátek. Pokračování/prequel hororové klasiky je mimořádně vydařeným kouskem, který patřičně respektuje původní biják. V rámci hororových pokračování, které mají arcišpatnou pověst, je to výjimka. Ale nikoliv zase tak velká. Vzpomněli jsme na pár podobných případů – a mnohé platí za klasiky žánru.

07) Věc: Počátek

Když se řekne „Věc“, znalcům hororu se nejspíš zježí všechny chlupy na zádech. Klasika z roku 1982 se pár let nazpět dočkala pokračování, které je vlastně zároveň prequelem popisujícím události na norské základně. A končí takovým oslím můstkem na první Věc, že nelze uronit minimálně slzu!

06) Predátoři

Proti Predátorovi 2 nic nemáme – vlastně jsme mnohokrát zmínili, že je městský díl svého druhu parádní labůžo! Rozhodně ale platí, že nám na mysl přicházejí i jiná solidní jména. Takoví Predátoři jsou skutečným pokračováním jak prvního kontaktu z prvního filmu, tak i propoceně-vojenské atmosféry původního bijáku. A těšíme se i na další brzký díl s originálním názvem „Predátor“…

05) Halloween II

Ačkoliv není druhý Halloween bez chybičky a své vlastní porce komicky složitých odhalení, rozhodně si udržuje akurátně děsivou atmosféru prvního dílu. Michael Myers je tu pořád za děsivé stvoření bez kouska duše. Zatímco se mnohá pokračování téhle série nakonec zvrhnou v parodie sebe sama, první dva díly Halloweenu šlapou jako dobře namazaná gilotina!

04) Armáda temnot

Můžeme debatovat o tom, je-li vlastně Armáda temnot hororem. Nic by to však neměnilo na tom, že tohle komediálně-hororové dobrodrůžo navazuje na dva víceméně seriózní horory. A že tak činí způsobem, který je dodnes legendárně zábavný!

03) 28 týdnů později

Pomalu se dostáváme z „fajn pokračování“ do sféry „pokračování lepší než byla jednička“. Větší, brutálnější, válečnější – 28 týdnů později vzalo premisu komorního roadtripového hororu a udělalo z ní gigantický požitek. Za první film, který překoval zombíky ve válečný biják, je vnímána až Světová válka Z. Ve skutečnosti však bylo 28 týdnů později filmem, který udělal něco podobného o dekádu dřív... a lépe!

02) Úsvit mrtvých

Něco podobného lze co do evoluce žánru říct i ohledně Úsvitu mrtvých. Původní Noc oživlých mrtvol je klasika. Ale teprve Úsvit mrtvých vzal originální premisu a udělal z ní jak mrazivý horor, tak i velmi dobrou alegorii na společnost. Není náhoda, že se právě tenhle snímek dočkal remaku. Nikoliv původní Noc oživlých mrtvol…

01) Vetřelci

Je třeba říkat více? Vetřelec je kultovní horor. A jeho atmosféra je nezopakovatelná. Ale Vetřelci svým velkolepějším pojetím akce přece jenom platí za o fous populárnější a kultovnější dílko. Jsou předmětem častějších citací hlášek i filmem, který dodnes kopíruje každý druhý sci-fi biják nebo videohra. Podruhé je to holt někdy lepší než poprvé!

Věc: Počátek začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.05.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný