8. prosince 2016 17:58

Od Sheldona k Barneymu: 6 oblíbených postav, které si pro sebe ukradly celý seriál

Vikingové I (1) - upoutávka

Když se z vedlejší postavy stane ta (víceméně) hlavní.

Premiérový pondělní díl Vikingů na Prima COOL ve 22.15 představí novou postavu – katolického mnicha Athelstana, jehož Ragnar zajal při posledním výletu do Anglie. Fanoušci Athelstana jistě dobře znají, občas totiž platí za tak prominentní postavu, že občas zastíní i samotného Ragnara! Vedlejší postavy, které svou slávou přesvítí i postavu hlavní, každopádně nejsou na seriálové půdě nikterak výjimečné. Vezměte si třeba tyhle...

Sheldon Cooper

I když byl Sheldon jednou ze tří stěžejních postav Teorie velkého třesku již od počátku (sorry, Raji a Wolowitzi), nelze popřít, že jeho role byla do značné míry marginalizovaná – hlavní záře zápletek svítila na Leonardovo balení Penny. Leova zcela tradiční romantická story však nakonec stejně stála a padala při pohledu na nový outfit (či jeho absenci) i jeho milované, a fanoušci si daleko víc než Leonardovo fňukáni nad vztahovými peripetiemi zamilovali Sheldonovo nerdovské bláznovství.

Saul Goodman

Černé koně seriálových zápletek se nemusejí omezovat jenom sitcomy a podobně komediální žánry – i srdceryvné drama Perníkový táta (Breaking Bad) nabídlo postavu Saula Goodmana. Ten zvláště zpočátku působil jako typický stereotyp amorálního právníka, nešlo mu však upřít, že je oproti mnoha dalším seriálovým kolegům vysoce kompetentní. Díky hereckému přednesu Boba Odenkirka nakonec Saul dostal svůj vlastní seriál Better Call Saul, jenž pokračuje v tradici kvalitních zápletek a bizarního humoru.

Doctor Who

Možná budete mít problém tomu uvěřit, ale jedna z nejpopulárnějších a nejtrvalejších seriálových postav vůbec, majíc odslouženo přes půlstoletí před kamerou, rovněž začínala jako vedlejší potrhloun, nikoliv hlavní charakter svého seriálu. Na počátku Doctora Who totiž seriál fungoval napůl jako vědecký pořad a jeho protagonista tak měl sloužit primárně jako Doctorův společník a učitel Ian Chesterton, přičemž "všemocný" (první) Doctor měl právě pro své nepopsatelné schopnosti fungovat jako mentor a komická postavička, Jenže scenáristé začali velmi rychle právě pro vyšší zajímavost psát zápletky motající se kolem Doctora, jenž od 2. řady de facto převzal otěže celého seriálu.

Sylar

Honem, když se řeknou Hrdinové (Heroes), koho si vybavíte? Peterův pokřivený obličej, kostýmek roztleskávačky nebo Hirovu tvář oscilující někde mezi soustředěním a totálním myšlenkovým vakuem? Vsadíme se o svou dobrou pověst, že dříve než kdokoliv z této "hlavní" trojice vám na mysl vytane charismatická bestie Sylar! Zachary Quinto pozvedl postavu, jež měla umřít na konci 1. řady, Quintova kariéra ale přešla na vyšší level a jde o snad jediného herce z Hrdinů, jehož kariéra nešla promptně do kytek. Na to, že měl Sylara původně (dle dobových drbů) hrát Sean Bean, to není špatný výsledek.

Samantha Carter

Zcela typická ženská postava, jež byla v prvních dílech Hvězdné brány zjevně dodána pro splnění pomyslných kvót Přilákání Různých Typů Diváků (viz "vtípek" o interních pohlavních orgánech z pilotu), nejpozději po 5. řadě efektivně přehlušila všechny další postavy. Richard Dean Anderson byl sice tím nejhlavnějším představitelem, jeho věk však znamenal, že O'Neill ustoupil z reflektorů s koncem 7. řady, kdy se Carterová postupně stala nejenom komunitou milovanou vědátorkou, ale i velitelkou SG-1 a později také šéfkou ve Stargate Atlantis a kapitánkou hvězdné lodi Phoenix/Hammond. Na někoho, kdo se v příběhu ocitl hlavně kvůli tomu, že má největší prsa z týmu, to vůbec není špatné skóre.

Barney Stinson

Nejspíš jste tušili, že se tu objeví i tohle jméno. Přiznejme si, že nebýt Barneyho, hledání matky by ztratilo grády už někde po 2. řadě seriálu. Na Barneym, stejně jako Joyem z Přátel (jenž kontrastuje s "hlavní postavou" 1. řady Rossem) či Sheldonovi je mimochodem krásně vidět, proč vlastně vtipné vedlejší postavy přebírají otěže – ústřední postavy jsou ve snaze zalíbit se maximu diváků psány jako zcela průměrní nýmandi, obvykle mírně ironičtí běloši s průměrnou prací a průměrnými ambicemi. K seriálu možná postavy jako Mosby přilákají, velmi rychle se však okoukají a pozornost diváků putuje k podstatně maniakálnějším tvářím.

Vikingové vyrážejí dál plenit již v pondělí ve 22.15 na Primě COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný