14. prosince 2017 12:48

5 nejlepších filmů o ztroskotání: Zvládl pustý ostrov lépe DiCaprio nebo Hanks?

Bojovníci severu: Sága Vikingů - upoutávka

Katastrofou příběh teprve začíná.

Přežití nebude zadarmo! Již v sobotu ve 20.00 se na Prima COOL dočkáte epické řežby Bojovníci severu, v níž vikingská loď ztroskotá na pobřeží Anglie… a její posádka si bude muset probít cestu na sever. Bude to řezničina, ale příběhy o ztroskotání (či jiném nalezení odlehlé končiny) jdou vždy na dřeň. Které se povedly nejvíc?

05) Pláž

Žijeme v globálním světě a nalezení izolovaného kusu přírody je tak snem mnohých – jakési „dobrovolné oddělení“ od zbytku civilizace ale může také vést k psychoteroru, jak jej známe z Pláže. Jasně, DiCaprio tu neskončí v „utopickém ráji“ nedobrovolně jako jeho kolegové okolo, ale tím tíživější tenhle biják vlastně je. Dobrá polovina filmů o ztroskotání totiž pracuje s motivem izolace od společnosti jako čehosi dobrého. Lidé se najednou stanou... Adamem a Evou. A Pláž na tomto očekávání tropického ráje umí stavět… jen aby to pak šikovně převrátila skrze připomínku, že moc korumpuje i v utopii.

04) Modrá laguna

Jedním z bijáků, které si hrají s tématem izolace jako čímsi v duchu prospěšným, je Modrá laguna. Snímků s tímto názvem vzniklo ve skutečnosti vícero (ten poslední byl natočen v roce 1980 a zahrála si v něm mimo jiné čtrnáctiletá Brooke Shields), všechny mají ale společnou premisu – dvě děti jsou jedinými přeživšími ztroskotání na tropickém ostrově, kde z nich bez svázání společnosti vyrostou mladí, hormony překypující krasavci, kteří se pak oddávají… všelijakým nechutnostem, než jsou ke své smůle „zachráněni“. Připadá vám to jako zápletka jako z průměrného pornofilmu? Inu, Modrá laguna byla svého druhu vlastně takovým lechtivým bijákem našich rodičů.

03) Ztraceni

Nejde sice o film, Ztraceni ale koneckonců nejlépe fungují, když je vypnete na konci pilotního dvojdílu a zbytek příběhu si jen domyslíte – těžko je navíc v přehledu nejslavnějších „ztroskotanců“ nezmínit. Ztraceni ilustrují, že příběh o ztroskotání a přežití nemusí být jenom zápletkou, v níž se pořádají kurzy vaření Beara Gryllse a hony na kokosy. Namísto toho Ztraceni story o, uh, ztracení okořenili fantastickou (po prvních pár řad) sci-fi zápletkou, z jejíž konstrukce dodnes naskakuje husí kůže!

02) Pán much (1963)

Nutno totiž zmínit, že se příběh o ztroskotání v dnešním světě rovná sci-fi samě o sobě. V globálním světě je zhola nepravděpodobné, abyste s početnou skupinou nýmandů skončil na měsíce či roky nenalezen jednou ze záchranných výprav. Skutečně mrazivé pojetí filmu o ztroskotání si tak musí pomoct buďto sci-fi prvky, anebo zasazením do minulosti. Navíc je problém překonat klasické zápletky staré dekády – jako třeba Pána much, v němž na malém ostrůvku ztroskotá parta dětí, ale namísto prozkoumávání své sexuality (jako v Modré laguně) se tu věnuje jenom stále bestiálnějšímu primitivnímu chování, působícímu zhruba tak, jak by asi dopadl Stanfordský experiment, kdyby proběhl ve školce.

01) Trosečník

Stejně tak je obtížné překonat arcipovedené filmy v duchu Trosečníka. Film Toma Hankse oduševněle prozkoumal ty nejtypičtější zákruty příběhu o ztraceném maníkovi, který se nakonec i dočká záchrany – před tím však bude muset z paty vytáhnout i poslední záchvěvy svého lidství a svého umu, jak přežít. Ani to první, a už vůbec ne to druhé, není pro moderní omladinu, navyklou na internet, zásilku jídla a možnost rozdělat oheň škrtnutím sirek, nic snadného. Oceňte proto filmy o ztroskotání pro to, čím doopravdy jsou – potenciálním návodemk k přežití, který se jednou může hodit každému z nás.

Bojovníci severu: Sága Vikingů začíná v sobotu ve 20.00 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný