11. září 2017 11:54

15 nejlepších filmů, na které se dokážete podívat pouze jednou

Výborné filmy o ne úplně příjemných věcech.

Jak napovídá titulek, tentokrát přijde řeč na filmy, které – přestože jsou skvělé, což často podtrhuje i řada kritických ocenění – vypráví o věcech, které zase tak skvělé nejsou. Každý člověk má pak určitý limit bolesti, strachu a nenávisti, kterou dokáže na obrazovce snést. A právě proto si následující patnáctku námi vybraných filmů dokážete užít pouze jednou. Můžete nám však věřit, že to bude zážitek.

15. Kult hákového kříže (1998)

O čem to je: Dva bratři se ocitnou uprostřed neonacistického hnutí. Proč jen jednou: Neskrývaná brutalita a obří dávka nenávisti napříč celým filmem.

14. Mlha (2007)

O čem to je: Nadpřirozený horor, jehož hlavním záporákem je lidská paranoia. Proč jen jednou: Šokující činy hlavních postav si nebudete chtít připomínat.

13. REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

O čem to je: Hlavní postavu zradí jeho družina, která ho ponechá jeho vlastnímu osudu. On přežije a vydává se za pomstou. Proč jen jednou: Je to nesmírně vyčerpávající pouť.

12. Sophiina volba (1982)

O čem to je: Polská imigrantka vzpomíná na válku, během které si musela vybrat jedno ze svých dvou dětí, které přežije, zatímco to druhé odsoudí na smrt. Proč jen jednou: Protože zlomovou scénu filmu samotná herečka zvládla natočit pouze jedinkrát. Jinými slovy, i na Meryl Streep už to bylo moc.

11. Henry: Portrét masového vraha (1986)

O čem to je: O masovém vrahovi a jeho příteli. Proč jen jednou: Protože i ti největší fanoušci krvavých hororů budou mít co dělat, aby se na film podívali až do konce.

10. Cesta (2009)

O čem to je: Otec a syn se snaží přežít v post-apokalyptickém světě. Proč jen jednou: Film nepřináší absolutně žádnou naději, že svět bude zase jednou v pořádku.

9. 12 let v řetězech (2013)

O čem to je: Příběh svobodného a respektovaného Afroameričana, který je zrazen a svržen do otroctví. Proč jen jednou: Nejhorší na veškerém tom násilí je fakt, že se opravdu stalo.

8. Blue Valentine: Milostný příběh (2010)

O čem to je: Zdánlivě veselý film o tom, jak se rozpadlo jedno manželství. Proč jen jednou: Protože sledovat dva zamilované lidi jednou šťastné a podruhé zase na dně je až příliš velká emocionální ždímačka.

7. Strašáci (1971)

O čem to je: Místo klidné dovolené musí dva manželé bojovat o život uvnitř jednoho zchátralého domu. Proč jen jednou: Brutální znásilňovací scénu si nebudete chtít zopakovat.

6. Schindlerův seznam (1993)

O čem to je: O obchodníkovi, který se rozhodne zachránit života mnoha židů během války. Proč jen jednou: Protože i když to točil Spielberg, krutosti nacistického režimu jsou zachyceny velmi explicitně.

5. Antikrist (2009)

O čem to je: Manželé zdrcení smrtí jejich syna odcestují do lesů, které se stanou jejich peklem. Proč jen jednou: Sexuální násilí napříč celým filmem.

4. Precious (2009)

O čem to je: Film o týrané dívce, které se nedaří vymanit se ze svého světa. Proč jen jednou: Obsahuje scénu, ve které se nemluvně nemilosrdně shodí na zem. Další formy násilí taky nepomáhají.

3. Opustit Las Vegas (1995)

O čem to je: Když se dva zoufalí lidé s řadou vlastních problémů dají dohromady v Las Vegas. Proč jen jednou: Sexuální násilí, zoufalství, deprese. Jednou bude stačit.

2. Zvrácený (2002)

O čem to je: Francouzský snímek o dvou mužích, kteří se mstí za znásilnění jejich přítelkyně. Proč jen jednou: Film je vyprávěný pozpátku a finále obsahuje jednu z nejkrutějších scén znásilnění, jaká kdy byla natočena.

1. Requiem za sen (2000)

O čem to je: Psychologické drama o závislosti na drogách. Proč jen jednou: Být svědky destruktivní cesty hlavní postavy a lidí okolo je docela náročné napoprvé. Podruhé už to hraničí se sebepoškozováním.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný