9. listopadu 2017 09:55

10 největších propadáků roku 2017: Transformeři a Piráti z Karibiku končí?

Na co se letos moc nechodilo a Hollywood na tom prodělal kalhoty?

Slovo propadák je často mylně spojováno s kvalitou filmu. Dejte si na to pozor, jelikož reálně patří k jeho úspěšnosti, tedy k tržbám. I sebelepší film se může stát propadákem a sebevětší blbina se naopak může chlubit přízviskem hit. A protože propadáky určují, co rozhodně nedostane pokračování, není od věci si udělat jejich čerstvý přehled.

TADY NAOPAK MÁTE 10 NEJVĚTŠÍCH HITŮ ROKU 2017!

Následující filmy zkrátka nesplnily cíle (pamatujte, že se k tvůrcům dostane zhruba polovina tržeb – druhou si nechávají kinaři) a v mnoha případech to znamená, že producenti ruší chystané pokračování. Investice totiž byla moc velká na to, aby se ji vyplatilo zopakovat, což mnohdy není jasné na první pohled.

U některých filmů vás tedy "propadnutí" může překvapit. Čísla ale hovoří jasně a stačí k nim přidat nějaký ten kontext.

1) Monster Trucks

tržby: 64 milionů dolarů rozpočet: 125 milionů dolarů

Že jste o nové sci-fi, v níž se v autech skrývají pravá monstra, nikdy neslyšeli? Nejste sami. Tenhle drahý biják ani nešel do českých kin a v těch zahraničních selhal tak katastrofálně, že studio přiznalo ztrátu 115 milionů dolarů!

2) Power Rangers: Strážci vesmíru

tržby: 142 milionů dolarů rozpočet: 100 milionů dolarů

Strážci vesmíru měli být velkolepým návratem slavné značky, výsledkem je však drahý debakl, po kterém se Zordonova parta rozhodně nevrátí. Svézt se na existenci Transformers a Pacific Rim holt není zas tak jednoduché, jak si tvůrci mysleli...

3) Král Artuš: Legenda o meči

tržby: 148 milionů dolarů rozpočet: 175 milionů dolarů

Jeden z nejlepších filmů roku stál 175 milionů dolarů a údajně by měl skončit 150 milionů ve ztrátě. Král Artuš se tak nedočká ani jednoho z pěti plánovaných pokračování a budeme si ho pamatovat jako skvělý biják, na který bohužel skoro nikdo nepřišel.

4) Ghost in the Shell

tržby: 169 milionů dolarů rozpočet: 110 milionů dolarů

Adaptovat slavné anime je ošemetné a tvůrcům Ghost in the Shell se to zatraceně nevyplatilo. I přes účast Scarlett Johansson, která třeba s Lucy vydělala 463 milionů dolarů (!), diváci prostě nedorazili a nad filmem se rychle zavřela voda.

5) Geostorm: Globální bouře

tržby: 183 milionů dolarů rozpočet: 120 milionů dolarů

Po spoustě přetáček a odkladů šel do kin první film Deana Devlina, velkého kamaráda Rolanda Emmericha. Zatímco 2012 utržilo 769 milionů dolarů a Den po zítřku 544 milionů, z Globání bouře se vyklubala katastrofa nejen na plátně, ale i v pokladnách. Holt tam asi chyběli superhrdinové...

6) Valerian a město tisíce planet

tržby: 225 milionů dolarů rozpočet: 177 milionů dolarů

Nejdražší francouzský film všech dob se prý zaplatil díky tomu, že se rychle prodala televizní práva. Dvojka ale jednoduše nehrozí, protože Valerian v kinech pohořel stejně jako Jupiter vychází nebo John Carter.

7) Blade Runner 2049

tržby: 240 milionů dolarů rozpočet: 150 milionů dolarů

Denis Villeneuve, režisér Sicaria a Příchozích, prý natočil "nejdražší nezávislý film všech dob". I když ale Blade Runner 2049 nadchl diváky i kritiky, jeho finanční vysvědčení je tragické a na další díl můžeme zapomenout. Zatím to vypadá na bolestivých 80 milionů dolarů v mínusu!

8) Velká čínská zeď

tržby: 334 milionů dolarů rozpočet: 150 milionů dolarů

Tržby Velké čínské zdi na první pohled nevypadají zas tak útrapně. Problém ale spočívá v tom, že z nejdůležitějšího trhu (USA) pochází jen 45 milionů a 170 milionů se vydělalo v Číně, z níž se k tvůrcům dostane jen čtvrtina výdělků. Výsledkem tak má být ztráta 75 milionů dolarů, která k nákupu nových Ferrari určitě nepovede.

9) Transformers: Poslední rytíř

tržby: 605 milionů dolarů rozpočet: 217 milionů dolarů

605 vydělaných milionů dolarů a propadák? Přesně tak. Pátí Transformeři totiž byli nejdražším dílem série a utržili zdaleka nejméně – stačí se podívat na trojku (1,12 miliardy) a na čtyřku (1,10 miliardy). Utratit víc a vydělat polovinu (!) je zkrátka průšvih a není divu, že se plánování šestého dílu okamžitě zastavilo. Příští rok tak uvidíme sólovku Bumblebeeho a potom... že by restart celé série?

10) Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta

tržby: 794 milionů dolarů rozpočet: 230 milionů dolarů

Prakticky stejná situace jako u Transfomers je i u Pirátů z Karibiku. 794 milionů dolarů nezní jako děsivé zklamání, po třech triumfálních hitech (trojka končila těsně pod miliardou, dvojka a čtyřka jí překonaly) se ale o úspěchu rozhodně nemluví. Jak to vypadá s šestým dílem? Po tomhle finančním zklamání o něm nepadlo ani slovo. A kdo ví, jestli za pár let nenastoupí Jack Sparrow s úplně jinou tváří...

U kterých propadáků vás neúspěch mrzí? A čemu ho naopak přejete? Dejte vědět v komentářích!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný