9. listopadu 2017 09:55

10 největších propadáků roku 2017: Transformeři a Piráti z Karibiku končí?

Na co se letos moc nechodilo a Hollywood na tom prodělal kalhoty?

Slovo propadák je často mylně spojováno s kvalitou filmu. Dejte si na to pozor, jelikož reálně patří k jeho úspěšnosti, tedy k tržbám. I sebelepší film se může stát propadákem a sebevětší blbina se naopak může chlubit přízviskem hit. A protože propadáky určují, co rozhodně nedostane pokračování, není od věci si udělat jejich čerstvý přehled.

TADY NAOPAK MÁTE10 NEJVĚTŠÍCH HITŮ ROKU 2017!

Následující filmy zkrátka nesplnily cíle (pamatujte, že se k tvůrcům dostane zhruba polovina tržeb – druhou si nechávají kinaři) a v mnoha případech to znamená, že producenti ruší chystané pokračování. Investice totiž byla moc velká na to, aby se ji vyplatilo zopakovat, což mnohdy není jasné na první pohled.

U některých filmů vás tedy "propadnutí" může překvapit. Čísla ale hovoří jasně a stačí k nim přidat nějaký ten kontext.

1) Monster Trucks

tržby: 64 milionů dolarůrozpočet: 125 milionů dolarů

Že jste o nové sci-fi, v níž se v autech skrývají pravá monstra, nikdy neslyšeli? Nejste sami. Tenhle drahý biják ani nešel do českých kin a v těch zahraničních selhal tak katastrofálně, že studio přiznalo ztrátu 115 milionů dolarů!

2) Power Rangers: Strážci vesmíru

tržby: 142 milionů dolarůrozpočet: 100 milionů dolarů

Strážci vesmíru měli být velkolepým návratem slavné značky, výsledkem je však drahý debakl, po kterém se Zordonova parta rozhodně nevrátí. Svézt se na existenci Transformers a Pacific Rim holt není zas tak jednoduché, jak si tvůrci mysleli...

3) Král Artuš: Legenda o meči

tržby: 148 milionů dolarůrozpočet: 175 milionů dolarů

Jeden z nejlepších filmů roku stál 175 milionů dolarů a údajně by měl skončit 150 milionů ve ztrátě. Král Artuš se tak nedočká ani jednoho z pěti plánovaných pokračování a budeme si ho pamatovat jako skvělý biják, na který bohužel skoro nikdo nepřišel.

4) Ghost in the Shell

tržby: 169 milionů dolarůrozpočet: 110 milionů dolarů

Adaptovat slavné anime je ošemetné a tvůrcům Ghost in the Shell se to zatraceně nevyplatilo. I přes účast Scarlett Johansson, která třeba s Lucy vydělala 463 milionů dolarů (!), diváci prostě nedorazili a nad filmem se rychle zavřela voda.

5) Geostorm: Globální bouře

tržby: 183 milionů dolarůrozpočet: 120 milionů dolarů

Po spoustě přetáček a odkladů šel do kin první film Deana Devlina, velkého kamaráda Rolanda Emmericha. Zatímco 2012 utržilo 769 milionů dolarů a Den po zítřku 544 milionů, z Globání bouře se vyklubala katastrofa nejen na plátně, ale i v pokladnách. Holt tam asi chyběli superhrdinové...

6) Valerian a město tisíce planet

tržby: 225 milionů dolarůrozpočet: 177 milionů dolarů

Nejdražší francouzský film všech dob se prý zaplatil díky tomu, že se rychle prodala televizní práva. Dvojka ale jednoduše nehrozí, protože Valerian v kinech pohořel stejně jako Jupiter vychází nebo John Carter.

7) Blade Runner 2049

tržby: 240 milionů dolarůrozpočet: 150 milionů dolarů

Denis Villeneuve, režisér Sicaria a Příchozích, prý natočil "nejdražší nezávislý film všech dob". I když ale Blade Runner 2049 nadchl diváky i kritiky, jeho finanční vysvědčení je tragické a na další díl můžeme zapomenout. Zatím to vypadá na bolestivých 80 milionů dolarů v mínusu!

8) Velká čínská zeď

tržby: 334 milionů dolarůrozpočet: 150 milionů dolarů

Tržby Velké čínské zdi na první pohled nevypadají zas tak útrapně. Problém ale spočívá v tom, že z nejdůležitějšího trhu (USA) pochází jen 45 milionů a 170 milionů se vydělalo v Číně, z níž se k tvůrcům dostane jen čtvrtina výdělků. Výsledkem tak má být ztráta 75 milionů dolarů, která k nákupu nových Ferrari určitě nepovede.

9) Transformers: Poslední rytíř

tržby: 605 milionů dolarůrozpočet: 217 milionů dolarů

605 vydělaných milionů dolarů a propadák? Přesně tak. Pátí Transformeři totiž byli nejdražším dílem série a utržili zdaleka nejméně – stačí se podívat na trojku (1,12 miliardy) a na čtyřku (1,10 miliardy). Utratit víc a vydělat polovinu (!) je zkrátka průšvih a není divu, že se plánování šestého dílu okamžitě zastavilo. Příští rok tak uvidíme sólovku Bumblebeeho a potom... že by restart celé série?

10) Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta

tržby: 794 milionů dolarůrozpočet: 230 milionů dolarů

Prakticky stejná situace jako u Transfomers je i u Pirátů z Karibiku. 794 milionů dolarů nezní jako děsivé zklamání, po třech triumfálních hitech (trojka končila těsně pod miliardou, dvojka a čtyřka jí překonaly) se ale o úspěchu rozhodně nemluví. Jak to vypadá s šestým dílem? Po tomhle finančním zklamání o něm nepadlo ani slovo. A kdo ví, jestli za pár let nenastoupí Jack Sparrow s úplně jinou tváří...

U kterých propadáků vás neúspěch mrzí? A čemu ho naopak přejete? Dejte vědět v komentářích!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný