7. října 2013 22:20

Akta X jsou ve finále. Připomeňte si 10 zajímavostí!

První polovina posledního dvoudílu už v úterý ve 22.10 na Prima COOL. A o den později úplný konec zvonec!

Jednou to přijít muselo – úplný závěr mysteriózního seriálu Akta X, kultovního díla 90. let, jehož poslední řady si na COOLu odbyly českou premiéru (!), je tady!

Poslední dvoudíl s příznačným názvem „Pravda“ na vás čeká v úterý a ve středu ve 22.10. Vrátí se v něm Mulder, ale také většina dalších postav z devíti minulých sezon. Mulder se totiž ocitne před soudem a ve dvou hodinách se tak řeší celá konspirace bod po bodu, završená napínavým finišem...

KVÍZ: Jak znáte seriál Akta X?!

Akta X tak v českých vodách konečně dospěla k dovyprávění. Tenhle seriál byl v 90. letech totálním hitem. Proslavil ufounské šediváky i Davida Duchovnyho, a především koncept temného, skoro až detektivního sci-fi plného záhad a lidí, kterým se "nedá věřit".

K úternímu konci celé původní devítiletky si jako bonus můžete dát desatero zajímavostí, které jste o tomhle seroši a lidech kolem něj možná vůbec nevěděli...

1) Jména

Postava Foxe Muldera získala své křesní jméno od nejlepšího kamaráda tvůrce seriálu Chrise Cartera, své příjmení pak podle dívčího jména Carterovy matky. Scullyová byla naopak pojmenována po sportovním komentátorovi Vinu Scullym. Důvod? Dle Cartera byl Vin obdařen "božím hlasem".

2) Chris byl looser

Ironií je, že před Akty X nebyl jejich tvůrce Chris Carter nijak významným autorem. Naopak – měl na svědomí rodinné drama od Disneyho jménem A Brand New Life (Disney family drama), muzikál o sirotech Rags to Riches a kopii Měsíčního svitu jménem Palace Guard...

3) Scullyová byla punkerka

Když byla Gillian Anderson mladá, vůbec se nepodobala svému pozdějšímu elegantnímu já. Na nose měla připíchnutý prsten a vlasy si barvila na fialovou. Hold zvrácená osmdesátá léta...

Gillian Anderson coby mladá rebelka :) Foto: maverick.brainiac.com

4) Líheň nových tváří...

V Aktech X začínala celá baterie herců, kteří se proslavili až v dalších letech. V různých epizodách jsme tam mohli spatřit Lucy Liu (aktuálně k vidění v Sherlock Holmes: Jak prosté), Lucy Lawless (Xena), ale i již slavné persóny jako Jerry Springera či Burta Reynoldse (Magnum).

5) ... a obličejů

A ještě jedna připomínka herců, kteří se vyskytli v Aktech X před svou slávou – patří mezi ně totiž i Jack Black, Giovanni Ribisi (oba ve třetím díle třetí řady) nebo Luke Wilson (šerif v 5. řadě, který je atraktivní pro Scullyovou a odporný pro Muldera)!

6) UFO z jiné planety

Nejenže Akta X přímo inspirovala seriály jako Lovci duchů, Hranice nemožného, Ztraceni, Skladiště 13 a mnohé, mnohé další – navíc v průběhu 90. stála za razantním navýšením počtů lidí, podle nichž UFO = mimozemšťané. Stačí si najít libovolný "dokument" konspiračních teoretiků na YouTube a poslechnout si jeho hudbu. V devíti z deseti případů jako by znělce Akt X z oka vypadla...

7) Panic je na nic

Teď zase trochu bulváru – věděli jste, že David Duchovny o své panictví přišel ve 14 letech a Gillian Anderson prý dokonce o rok dříve? Že ne? Inu, tak už jste zase o něco moudřejší!

8) UFO nepřijelo...

Hlavní dějová linie Akt X mluvící o mimozemské invazi na rok 2012 nebyla nikdy dokončena. Vzhledem k aktuálnímu letopočtu by to zřejmě už nebylo ani moudré. Nic to však nebrání pokračovat v hlavní story Muldera a Scullyové v jiné formě – třebas skrze oznámený komiks, na němž se podílí i Chris Carter!

9) Spin-offs

Akta X vyplodila i několik vedlejších seriálů, tzv. spin-offů. Vedle spojitosti se seriálem Milénium, který byl dokončen v samostatné epizodě přímo v Aktech X (pro představu je to asi totéž, jako kdyby byl Star Trek: Enterprise dokončen v díle Hvězdné brány...), jde především o krátce žijící seriál The Lone Gunmen o trojici konspiračních teoretiků. Jeho pilotní díl se ironií osudu zabýval plánem americké vlády na zničení Světového obchodního centra dopravním letadlem – a byl odvysílán v březnu 2001.

10) Pravda se ukázala

Když seriál 10. září 1993 odstartoval, časopis Entertainment Weekly ve své recenzi na slogan "Pravda je tam někde venku" s vážnou tváří odpověděl: "My víme – tenhle seriál brzy skončí." :)

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný