9. prosince 2019 14:51
redakce Prima Living

Nechte se unést Proudem času na dobrodružný výlet do minulosti

Cestování časem je vděčné téma pro film. Dostanete patřičnou dávku napětí, dobrodružství i fantasy. Nejinak je tomu u amerického filmu Proud času, se kterým se propadnete do 14. století. Mrkněte na něj v úterý ve 20.00 na Prima MAX.

Skupinka studentů archeologie pracuje na vykopávkách rozvalin hradu uprostřed historicky významného francouzského údolí Dordogne Valley. Skupinu vede profesor Edward Johnstone (Billy Connolly), jenž se jednoho dne sebere a vypraví se do Nového Mexika do centrály společnosti, která vykopávky financuje.

Archeology totiž sponzoruje poněkud záhadný technologický koncern ITC, který se o oblast z nějakého důvodu velmi zajímá. Profesor cítí, že za jejich zájmem stojí něco víc, a rozhodne se tomu přijít na kloub.

Opustí skupinu a vedením prací pověří svého asistenta Andreho Marka (Gerard Butler) a studentku Kate Ericsonovou. V táboře zůstává i jeho syn Chris (Paul Walker), který se sice ztroskotancům posedlým minulostí vysmívá, ale je tajně zamilovaný do Kate. O pár dnů později objeví Kate s kolegy místnost, která byla hermeticky uzavřená více než 600 let. To, co naleznou uvnitř, jim ovšem vyrazí dech. Na místě objeví bifokální čočku, která nemohla existovat v době, kdy byla místnost uzavřena, a taky rukou psaný vzkaz s prosbou o pomoc datovaný 2. dubna 1357 a podepsaný profesorem Johnstonem! Vypraví se do Nového Mexika, kde se od šéfa společnosti ITC Roberta Donigera konečně dozvídají celou, jakkoli neuvěřitelnou pravdu.

ITC při svých experimentech s teleportací náhodně objevila červí díru vedoucí do doby, kdy byl hrad dobyt Angličany. Johnstone přesvědčil Donigera, aby ho poslal do minulosti, ale něco se pokazilo a profesor se již nevrátil zpět. Skupinka archeologů má jasno – vydají se do minulosti za profesorem stejnou cestou a zachrání ho. Jenže cestovat do minulosti není jako sednout si v neděli ráno na vlak. Navíc cílová stanice není Karlštejn, ale středověká vřava Stoleté války mezi Anglií a Francií. Návrat rozhodně nebude snadný, protože skupinka je hned po svém „příjezdu“ rozdělena a přijde i o přenosový klíč potřebný pro cestu zpět. Navíc, jak se zdá, sehrají poslové z budoucnosti klíčovou úlohu v rozhodující bitvě ohrad a změní tak kurz dějin.

Možná jste o filmu Proud času netušili, že…

  • Snímek byl natočen podle stejnojmenného knižního bestselleru Michaela Crichtona. V anglickém originálu zní název knihy i snímku Timeline.
  • Roli vedoucího asistenta Andrého Marka měl hrát původně Pierce Brosnan.
  • David Thewlis (vedoucí ITC Robert Doniger) a Anna Friel (Lady Claire z minulosti) navázali v průběhu natáčení milostný vztah.
  • Bitva o Castlegard nemá žádný historický základ.

Režie: Richard Donner Předloha: Michael Crichton (kniha) Scénář: George Nolfi, Jeff Maguire Kamera: Caleb Deschanel Hudba: Brian Tyler Hrají: Paul Walker, Frances O'Connor, Gerard Butler, Billy Connolly, David Thewlis, Anna Friel, Neal McDonough, Matt Craven, Ethan Embry, Michael Sheen Rok uvedení: 2003

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný