7. listopadu 2017 22:30

4 nejšílenější filmoví teroristi: Je někdo větší magor než Joker?

Námořní vyšetřovací služba L. A. VIII (1) - upoutávka

Cesta do nitra zabijákovy duše.

Premiérové díly nové řady Námořní vyšetřovací služby L. A. se na COOLu objeví už ve středu ve 20.15. A spolu s nimi vás čeká i nová várka záporáků, mezi nimiž "vynikají" teroristé. Jaký je vlastně filmový recept na šíleného padoucha, který se nebojí něco odpálit? Vybrali jsme čtyři, kteří nám nejvíc uvízli v paměti.

04) Generál Francis X. Hummel

Když se to vezme kolem a kolem, Hummel s tváří Eda Harrise dodnes platí za velmi oblíbeného záporáka – a to dokonce až do té fáze, že koukat na Skálu dvě dekády po premiéře v mnoha lidech vyvolává pocit, že je Hummel tím skutečným hrdinou. Kdo by totiž nepřál supervelmocem vzpouru čestného generála, který vymáchá politiky v jejich pokrytectví?

Problém je v tom, že si Skála může dovolit vykreslení Hummela jako více méně sympaťáka díky tomu, že skuteční hrdinové Cage a Connery včas deaktivovali Hummelovy rakety s plynem VX. Mířit s touhle toxickou srandou na milion lidí – a neříct svým mužům, že jenom blafuje – by totiž z Hummela v případě stisknutí spouště nebo úspěšné vzpoury udělalo přinejlepším neschopnou variaci Jokera. A v tom, jak moc si idealizoval vlastní podřízené, tkvělo jeho skutečné šílenství.

03) Owen Davian

Je to trochu smutné, ale Philip Seymour Hoffman bude pro mnohé diváky navždy zaklet v roli ničemného "obchodníka" namísto, inu, sympatického poety z jeho mnoha jiných rolí. Důvod je však nasnadě – jeho Owen Davian z Mission: Impossible III je zkrátka po čertech dobrým padouchem. A to ačkoliv sám o sobě vlastně nic moc nedělá.

Když se totiž zamyslíme, Davian dal vlastně „jenom“ do dvou postav vpravit výbušninu, plus obchodoval se (zřejmě?) biologickou zbraní. Jinak ovšem na našem seznamu máme řadu větších drsňáků. Hoffmanův přednes, kdy z Daviana dělá inteligentního psychouše, jemuž se stačí na vás podívat a máte to spočtené, ovšem zafungoval na jedničku a vytvořil jednoho z nejhrozivějších padouchů moderní éry.

02) Tyler Durden

Nemá smysl chodit kolem horké kaše – Tyler je zřejmě nejvíce sexy teroristou široko daleko. A vůbec nevadí, že vlastně neexistuje. Tím spíše je působivé, že jeho série (relativně nekrvavých) pumových útoků restartovala globální bankovní systém a civilizaci jako takovou!

Mohlo by se zdát, že je taková vize filmového teroristy na míle vzdálená realitě. Svého vlastního Tylera mají však v hlavě dost možná i reální teroristé – hezčí a chytřejší já, které jim „dává rozkazy“. Klub rváčů, film o tom, jak se Edward Norton umí dobře sám řezat do hlavy, je tak svého druhu jedno z nejlepších pojednání o tom, jak to chodí v hlavách skutečných sebevražedných mamlasů.

01) Joker

Mnozí filmoví teroristé byli šílení, ale většina měla alespoň nějaký důvod pro své konání. Joker však nikoliv – jeho důvodem pro tvorbu chaosu bylo, že jej miloval. Někteří muži totiž chtějí svět prostě jenom vidět hořet…

Joker je však pro své zjednodušení islamistického teroru dokonalou divákovou hrozbou.

S Tylerem nebo Hummelem můžete vyjednávat nebo na ně udělat dojem. Daviana si můžete koupit. Ale Jokera? Na toho má záplatu jenom Batman! Velká škoda, že nám netopýří muž chybí i v reálu. Ale snad právě proto jsme si vymysleli fikci.

Na nové díly Námořní vyšetřovací služby L. A. přijde řada už ve středu 8. listopadu ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný