14. dubna 2017 14:12

Tohle jsou 4 nejlepší temné detektivky! Viděli jste je všechny?

Městečko Fortitude (2) - upoutávka

Temnější než hříšné myšlenky!

Pondělní večer na Prima COOL od 22.15 opět patří Městečku Fortitude a pomalu by mělo být všem divákům jasné, kde se tenhle seroš inspiruje - u temných, neřkneme-li ba přímo severských detektivek. Mrkli jsme, které přesně to jsou. Pokud vás už omrzely něžní poťouchlíci na způsob Sherlocka, temné detektivky šmrncnuté kapkou nordického severu rozjasní vaši dušičku!

Temný případ

Pár let nazpět se skoro zdálo, že HBO s Temný případem formát detektivky drsnější než tubogán ze struhadla vymyslela - nenechte se však mýlit, fachmani z HBO toliko překopírovali nordický noir, o němž bude řeč ještě níže. Přesto by byla chyba Temný případ nezmínit.

Ačkoliv totiž disponuje jenom jednou dobrou řadou, udělal pro propagaci jiných temný kriminálek víc než kdokoliv jiný. Prakticky všechna spodní jména můžeme totiž popsat slovy "něco jako Temný případ, ale delší", což bude pro jeho fanoušky rajská hudba!

The Bridge

Jak nejlépe vystihnout atmosféru severské detektivky? Vezměte tajemný případ, nejlépe disponující zohavenou mrtvolou neviňátka, přidejte motiv sahající tři generace daleko a nechte to vyšetřovat nesourodým duem. To poslední sice občas vyplivnou i amerikanizované buddy komedie, oproti jejich srandovním protagonistům ale v temné krimi ústřední duo musí působit, jako kdyby právě uteklo z koncentračního tábora.

Nemlich stejně je na tom i The Bridge, americká verze švédsko-dánské krimi Bron, jejíž tlustý detektiv a autistická detektivka obráželi místní odpudivé lokace tak dobře, že z toho v zahraničí vznikly hned dva separátní remaky!

The Fall

Gillian Anderson viděla už pěknou řádku bizarních scenérií v Aktech X, i jim však může zhusta konkurovat kvalitka jménem The Fall. I když v ní tentokrát nedojde na nadpřirozené prvky, atmosféra je tu hustší než mlha nad Temží.

The Fall se odehrává v Severním Irsku, kam je Gillian převelena s tradičně brutálním posláním - dopadnout šíleného sériového vraha, jenž brzy odhalí svou tvář s podobou Jamieho Dornana (Christian Grey z 50 odstínů šedi). Brzy se rozbíhá vyšetřování, v němž není o tíživé psyhologické odstíny nouze!

The Killing

A konečně rovněž The Killing staví na předešlé dánské předloze, seriálu Forbrydelsen (Zločiny). Jak je pro severské (či pseudoseverské) temné detektivky zvykem, jeden hlavní případ je tu vyšetřován táhle, že by se u turecký med divil - tentokrát tu jde o nalezení vraha místního děvčete Rosie Larsen, které pro postupně stále širší souvislosti případu včetně politiky a voleb potrvá hnedle dvě řady!

Ani po nich The Killing neskončí šťastným odjezdem dvojice narušených detektivů do západu slunce. Seriálu sice hrozilo zrušení, Netflix jej však nakonec odkoupil a zajistil, že bude dokončen v plném rozsahu - můžete si tak být jisti, že tenhle příběh v polovině neuhasne!

Bonus - Hannibal

Je tohle totiž detektivka? Seriál, který má v hlavní roli sériového a masového vraha je čímsi docela odlišným - severských podtónů je tu k nalezení ovšem rozhodně pořádná kopa!

A tím vším se v důsledku inspiruje Městečko Fortitude - jenom se sci-fi zvratem!

Další díl Městečka Fortitude začíná v pondělí ve 22.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný