11. června 2017 12:19

Saw vs. Pohřben zaživa: 5 zatraceně děsivých klaustrofobických filmů

Městečko Fortitude (10) - upoutávka

Přišel čas na karanténu!

Městečko Fortitude bude v pondělí večer odstřihnuto od zbytku světa. Ve 22.15 tak na Prima COOL zavládne karanténa – a s tou se pojí nejrůznější klaustrofobicky-ponorkové krásy (alespoň pro diváky)! Vzpomněli jsme na několik podobných, poněkud netradičních bijáků, děsivých právě pro své uzavřené prostředí!

05) Pohřben zaživa

Nemá smysl to dlouho obcházet. Možná, že se vám dělá špatně ve výtahu, možná, že si nejste jistí v kabině letadla – ale být pohřben zaživa, to je zřejmě ultimativní panický strach každého klaustrofobika (a člověka obecně). Právě o tom, poněkud nepřekvapivě, pojednává snímek Pohřben zaživa, v němž za ústředního nebožáka platí Ryan Reynolds. Mohlo by se zdát, že to, že má u sebe telefon, jej může spasit. Jenže to ještě netušíte, jak krutý mají filmaři smysl pro humor!

04) Trosečník

Samozřejmě, ne každý klaustrofobický biják musí nutně platit za biják odehrávající se v uzavřeném prostředí. Vezměte si takového Trosečníka s Tomem Hanksem! I když se dobrá polovina filmu odehrává na širém tropickém ostrově, jen těžko byste hledali výstižnější biják hýřící atmosférou o nemožnosti úniku! Trosečník zkrátka a dobře přesvědčivě vykouzlil klaustrofobii i uprostřed oceánu!

03) Karanténa

Občas lze v uzavřeném prostředí najít i komiku – jako činí třeba klasický díl Karanténa ze seriálu Červený trpaslík, kterým výjimečně uhneme z velkého plátna. Co je na něm vlastně tak hororového, uvážíme-li, že jde o sitcom? Především možnost, že vás v karanténě jako zdravou směsku záměrně uzavřel jediný infikovaný člověk (nebo Rimmer)! Uvnitř téhle komediální premisy ("Dvě hodiny B.K.!") je uzavřeno cosi neúměrně strašidelného...

02) Saw: Hra o přežití

Ostatně, všiml si toho i James Wan, když na počátku minulé dekády natočil horor Saw: Hra o přežití. Duo normálních lidí je tu do jediné cimry zavřeno šíleným maniakem "panem Skládačkou", který je nutí do brutálních mučicích praktik. Nu, a pak tu máme ten bestiální zvrat na konci. Saw dalo právem vzniknout celé filmové sérii postavené na ústřední klaustrofobické premise.

01) Apollo 13

Sotva pár metrů čtverečních prostoru, omezený příděl vzduchu, nedostatek energie i paliva pro návrat – vesmír v podání Apolla 13 je ultimátním klaustrofobickým hororem! V Saw si alespoň můžete myslet, že vás někdo třeba zachrání. Ostatně, Pohřben zaživa si s touto tezí hraje po celou svou story. Ale v Apollu 13 jste odkázání jen na osud a – co je horší – vlastně schopnosti. A jediné místo, kde se konečně nadechnete normálně, máte stovky tisíc kiláků za oknem.

Městečko Fortitude vyhlásí karanténu v pondělí ve 22.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný