30. července 2015 17:00

Od Sherlocka k Houseovi: Znáte 6 nejlepších moderních detektivů?

Pod čepicí ukrývají nejen lstivost, ale i traumata.

V pátek večer Prima COOL přivítá novinku, kriminální seriál Ironside: Na straně zákona. Úplně tradičního detektiva tu však nečekejte – ústřední drsný koumák, detektiv Ironside, je totiž kvůli tragické nehodě upoután na invalidní vozík. Netradiční zasazení? Jistě! Na druhou stranu, detektivové moderních seriálů byli vždycky dost podivínové. Mrkněte na šestici těch nejvýraznějších.

Rustin Cohle (Temný případ)

Vyžívá se v drogách, alkoholu i kouření, většího pořízka byste však v posledních letech nenašli! Rust Cohle, hvězda seriálu Temný případ, nám znovu připomněl, proč jsme v dětství chtěli jít na policejní akademii – abychom mohli na místě činu sériové vraždy filozofovat o nihilismu!

Molly Solverson (Fargo)

Ačkoliv Molly ze seriálu Fargo vypadá jako kompletní opak Rusta – jsou ji vlastní plné tvary, z pistole skro nevystřelí a její mezilidská vlídnost občas hraničí až s naivitou – detektivní srdce má rozhodně na svém místě! Jenom ona je z celého místního oddělení schopná identifikovat a vypátrat vrahouna, i když jí při tom všichni její nadřízení zgusta hážou klacky pod nohy.

Sherlock Holmes (různí…)

Ať už máme na mysli Holmese s tváří Jonnyho Lee Millera z Jak prosté, či Benedicta Cumberbatche ze Sherlocka od BBC, Sherlock Holmes je naprostým základem každého pořádného vyšetřování. Jeho vliv i mizantropický charakter navíc sahá daleko za hranice obyčejného lapání zločinců – identické spojení antisociálních rysů a geniality můžeme mimochodem najít třebas i u Sheldona z Teorie velkého třesku...

John Luther (Luther)

Může to být šokující, ale nejen ve Spojených státech existují detektivové. Takový britský Luther, jemuž ikonickou tvář propůjčil Idris Elba, totiž nápaditě ukazuje, odkud moderní detektivka pochází. Vtipné bonmoty a komediální využití moderních inkarnací detektivů tu ustupuje do pozadí a zůstává depka plná odpudivých míst, která může v drsnosti konkurovat i Temnému případu.

Vic Mackey (Policejní odznak)

Měli jsme tu chytré poldy, měli jsme tu hodné poldy, teď je čas na... jiný typ poldy. Vic Mackey ze seriálu Policejní odznak, jednoho z prvních kousků moderní televize, je totiž spíše než detektiv drsný padouch. Celý seriál ostatně začíná tím, že Vic sejme svého kolegu! Přesto platí, že když si zrovna nekreje zadek a nevydělává prodejem drog, řeší hodně drsné případy. I takový je ale prototyp moderního televizního detektiva – ambivalentní antihrdina.

Gregory House (Doktor House)

Že doktor House není detektiv? Tak to se pletete! Celý koncept seriálu je totiž zamýšlen jako detektivka, v níž se akorát namísto padouchů identifikují nemoci. House je ostatně zhusta inspirován již zmíněným Holmesem, včetně stejných iniciál, identické adresy nebo třeba nejlepšího kamaráda/kolegy, jehož jméno začíná na W.

Ironside: Na straně zákona běží každý pátek ve 20.15 na Prima COOL.

(lol)

Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný