21. července 2015 07:00

Rambo a další rebelové: 8 netradičních filmů o válce ve Vietnamu

Seznamte se s filmovým Vietnamem, jak ho neznáte.

Středa večer na Prima COOL tradičně patří vojákům zabíraným dokumentární perspektivou. Nejinak tomu bude i tentokrát, když se cyklus Extrémní válka zaměří na archetypální vietnamský konflikt. Ze všech těch Apokalyps, Údolí stínů, Ocelových vest a Vietcongů by se mohlo zdát, že už je vietnamská válka po všech směrech prozkoumanou kapitolou lidských dějin. Námi vybrané osmero filmů vás ale možná přesvědčí o opaku – o některých z nich jste totiž dost možná nikdy neslyšeli, či je nebrali vážně. Jiné zase válku vykreslují hrubě nepřesně. Zjistěte, jak se věci mají!

Ty dobré:

Winter Soldier

A začneme rovnou něčím méně známým – snímek Winter Soldier z roku 1972 sice smrdí názvem marvelovského antihrdiny, ve skutečnosti jde ale o dokumentární film složený povětšinou z mediální kampaně Winter Soldier mapující válečné zločiny. I když byl dokument kdysi kritizován za zkreslování, čas plně potvrdil jeho unikátnost i vypravěčské kvality.

Hamburger Hill

Tenhle snímek už dost možná znáte i vy. I přes mírně slabší pověst oproti klasikám jako je Apokalypsa nebo Četa má Hamburger Hill velkou výhodu ve vykreslení naprosto absurdní bitvy o zcela bezvýznamný kopec. Stejně jako v éterické hudbě od Philla Glasse. Jen málokterý film dovedl tak atmosféricky vykreslit jednu z mnoha epizodek celého konfliktu.

Dobré ráno, Vietname

Ve filmografii Robina Williamse Dobré ráno, Vietname neprávem zapadlo – jenže ve skutečnosti jde o málokdy viděný válečný film, který se namísto frontových linií zabývá životem v týlu. A právě tam probíhala drtivá většina dění…

Rambo

I když se první Rambo, v původním názvu First Blood, odehrává ve Spojených státech a nikoliv ve Vietnamu, jen málokterý film dokázal podobně zachytit mentalitu navracejících se veteránů. Kombinace posttraumatického stresu a neschopnosti společnosti přijmout zpět své hrdiny je tu hmatatelnější než kdekoliv jinde.

Ty špatné:

Zelené barety

Víte, kde se nejlépe natočí film o válce v džungli? No přece v mírných lesích americké Georgie! Finální verze Zelených baretů nepřipomíná Vietnam ani terénem, leč ani válečníky. Tam, kde byly protesty proti Vietnamu poháněné odvodem mladých mužů, se v Zelených baretech polem prohání šedesátiletý John Wayne. A ač tak činí stále agilněji, než by to asi zvládli mnozí z nás (zvláště po jeho šesti krabičkách cigaret denně), jedná se asi o tak autentickou válečnou výpověď jako Call of Duty.

Let vetřelce

Za neúspěch války mohli zlí a hloupí důstojníci – kdyby si však běžní vojáci vybírali cíle sami, všechno mohlo být jinak! Na tuto pointu, která mimochodem nápadně připomíná argumenty záporáka z Apokalypsy nebo atmosféru v Německu po první světové, dojde alespoň v mimořádně špatně natočeném filmu Johna Milliuse (Barbar Conan). Partička bombardovacích pilotů si tu vyletí vstříc Hanoji s cílem pro jednou bombardovat něco užitečného tak, jak se to během války nikdy nestalo…

Četa

I když ve Vietnamu na americké straně sloužila řada pobudů, byl by fakticky kumšt, aby měla jednotka tak výjimečně špatné důstojníky. Podle skutečných veteránů je Četa prostě a jednoduše příběhem tak špatné jednotky, že by v reálu většina jejích členů skončila před vojenským soudem.

Rambo II

Podobně jako Let vetřelce se i Rambo II snaží neúspěch války retroaktivně změnit, tentokrát odloženým vítězstvím při záchraně zajatců. A i když je výsledkem parádně nekompromisní akční nářez, člověk se musí u takhle pochybné evoluce série podrbat na hlavě. Takže v jedničce je Rambo traumaty stiženou troskou, která je nevhodná pro život v civilizaci, a ve dvojce sám porazí vietnamskou armádu? Aha, tak OK...

Váleční historici si mohou spravit náladu u seriálu Extrémní válka, který pokračuje ve středu ve 20.15 na COOLu.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný