17. dubna 2017 13:25

Terminátor a spol.: Tohle je 5 nejlepších filmových robotů!

Extant (6) - upoutávka

Stroje s duší!

Sci-fi seriál Extant pokračuje ve středu ve 20.15 dalším překvapivým dílem. Když už je jasné, o co v tomhle seroši jde (no... i o roboty!), můžeme konečně vzpomenout na jiné slavné "plecháče" z fikce.

05) Číslo 5

Oproti mnoha svým plechovým bratřím má Číslo 5 ze starého filmu Číslo 5 žije jednu postatnou výhodu – pomineme-li premisu o tom, že mašina najednou získala emoce, vypadá plecháš jako veskrze realistický stroj. Zapomeňte na problematické chození po dvou jako u Terminátorů, Číslo 5 (v originále Johnny 5!) je ta pravá mašina, která vám metaforicky ukradne srdce.

04) Roy Batty

Nejznámnější replikant pod sluncem (i jinými hvězdami) sice není mašina z plechů a křemíku, nýbrž umělá kopie lidského designu, tím spíše je však jako umělá bytost sympatičtější. Roy Batty ví, kdy se jeho program sám nadobro vypne, a to celé, o co se ve filmu Blade Runner snaží, je jednoduše... neumřít. Instantní emoce, jenom zalít dešťovou vodou!

03) David

Oproti tomu robotický klučík z Umělé inteligence již má čistě mechanické vnitřnosti – byl však navržel primárně k tomu, aby dokonale emuloval chování lidských dětí. A jak se dá tušit, do své role se vcítil až příliš dokonale. Jeho naivní putování světem budoucnosti je dodnes vizionářským počinem, ať už si o finále filmu říká kdo chce, co chce!

02) Data

Startrekovská robotická bledule je sice primárně předmětem seriálové Nové generace, Data se však mihl i v několika povedených celovečerácích včetně parádního Prvního kontaktu, takže huš, vy tam! V jeho charakteru se totiž podařilo sesumírovat ta největší robotická dilemata, Data sám navíc nevypadá ani příliš uměle, ale ani příliš lidsky. Pro většinu z nás jde zkrátka o nejvýznamnějšího robota našeho dětství!

01) Cyberdyne Systems Series 800 Resistance Infiltrator Model-101, Version 2.4

Tedy, s čestnou výjimkou ještě lepšího robota – Arnieho plecháče z druhého Terminátora. Tímhle filmem se podařilo něco, nad čím si filmoví teoretici dodnes lámou hlavu. Jak je možné, že herecky nepříliš nadaný bodybuilder nejenže nehraje druhé housle lepším kolegům, ale čistě svým nadlidským charismatem si kolem sebe omotá zápletku objektivně parádního bijáku? Arniemu dodnes zobeme z ruky, jeho robot totiž působí jako skutečná bytost lomcovaná svou misí, a to navzdory faktu, že lépe umí hrát i náš pes.

Další díl Extanta začíná na Prima COOL ve středu ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný