16. května 2017 13:58

Od Star Treku ke Caprice: 5 nejlepších seriálů z budoucnosti

Extant (10) - upoutávka

Když se z televize stává křišťálová koule!

Futuristická sci-fi Extant pokračuje ve středu ve 20.15 na Prima COOL svým dalším dílem. Zápletka se dále zahušťuje, jak se sluší a patří na správné prognostické sci-fi. Extant se díky tomu může zařadit po bok jiných populárních serošů vykreslujících budoucnost lidstva. Kterých? Mrkněte!

5) Já a robot

Možná si na tuhle perlu trvající jednu jedinou řadu vzpomínáte – před pár lety běžela i u nás na COOLu. Jako kriminálka ve světě, kdy jsou roboti a AI běžnou součástí reality, ale ještě nevyřadili člověka do marginality (ekonomicky či jinak), funguje Já a robot jako překvapivě inteligentní a kousavé zamýšlení nad budoucím vlivem robotiky. Všichni dnes například očekáváme, že chytré systémy budou v budoucnu s to zabezpečit váš dům proti nežádoucím narušitelům – ale co když někdo tyhle systémy použije proti vám? Inteligentní zábava se sice (jako všechno dobré na světě...) dočkala brzkého zrušení, i jediná řada Já a robot však platí za materiál pro učebnice!

4) Caprica

Notně podobně na tom byla před pár lety i Caprica, seriálový spin-off kosmického opusu Battlestar Galactica. Caprica se odehrávala dekády před pozdějším poletováním po vesmíru, zaměřila se proto na vznik prvních Cylonů a umělé inteligence jako takové. Ironií osudu tak Caprica svým divákům činí mnohem futurističtějším pokoukáním než chronologicky pozdější seriál! Děj o korporátních soubojích na způsob starého Dallasu i cyberpunkové magii a digitální nesmrtelnosti se navíc na problém divá poněkud odlišnou perspektivou, než je mnohdy zvykem. Ani Caprica se sice nedožila dlouhověkosti, pokud vám však její styl sedne, nabídne vám doslova okno do budoucnosti.

3) Westworld

V posledním roce se na notě řešení robotické budoucnosti lidstva nejvíce svezla sympaticky opulentní podívaná Westworld. I když si tu lví porci děje pro sebe ukradla zápletka odehrávající se na simulovaném Divokém západě obydleném roboty, vše tu stále kruciálně souviselo s přítomností robotiky a umělé inteligence. Westworld tak mohl jedním dechem zaujmout jak harcovníky minulosti a fantasy (žánr weird western v sobě kombinuje oboje), tak i milovníky sci-fi. Ambiciózní story stojící nekřesťanské peníze byla seriálovou událostí druhé půlky roku a tuze se těšíme na její 2. řadu – ta však dorazí až příští rok…

2) Expanse

Prozatím jsme se zaměřovali hlavně na seroše, které vykreslují relativně optimistickou budoucnost lidstva a jeho soužití s nevyhnutelným příchodem robotů. Plecháči naopak ve světě sci-fi vesmírné opery Expanse chybí, o to více jsou tu však k nalezení kosmické lodě! Hlavními hrdiny story zasazené do 23. století jsou jednak vesmírní těžaři, kteří přepracují komety na kolonie v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, a jednak detektiv žijící přímo v pásu na Ceresu. Společně vykreslují překvapivě autentickou vizi toho, jak by sluneční soustava skutečně mohla za pár staletí vypadat, i typickou žánrovou konspiraci, jež hrozí zavedený pořádek navždy přeorat.

1) Star Trek

Který Star Trek, ptáte se? Inu, každý! Jak původní s Kirkem, tak i ten s Picardem či Voyager či Enteprise, popřípadě „ten s černochem na stanici“ anebo možná – pokud někdy vyjde – i připravovaný Star Trek: Discovery. Pokud totiž něco založilo žánr seriálů z budoucnosti, je to právě Star Trek. Někdy je akční, někdy zase přemýšlivý, vždy ale inspirující. Po všemožných depresivních vizích světa zítřka je (pro někoho možná příliš naivní) optimistické poselství Star Treků dnes paradoxně lákavější než většina jiných seriálů. I pesimisté ale můžou přece jenom něčím uklidňovat – vždyť jde přece o sci-fi!

Extant pokračuje dalším dílem už ve středu ve 20.15 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný