9. června 2016 14:25
redakce Prima Cool

VIDEO: Takhle zrychluje tříválcová Octavia. Podívejte se

Pod kapotu Octavie definitivně zamířil litrový tříválec. Motůrek je to sice papírově silnější než základní čtyřválec, důvěru zákazníků si však teprve musí získat. Podívejte se, jak zrychluje z nuly na 200 kilometrů v hodině.

Modernizace Octavie přinesla do nabídky dvě zásadní novinky – adaptivní podvozek a tříválcový motor. Nový tříválec TSI dává při objemu 999 cm3 výkon 85 kW (115 koní) v rozsahu od 2000 do 3500 otáček za minutu a točivý moment 200 Nm. Ve verzi liftback s ním vůz zrychlí na stovku za 10 sekund s automatem DSG a za 9,9 sekundy se šestistupňovým manuálem. Kombíku to trvá vždy o dvě desetiny déle. Maximální rychlost je těsně nad 200 km/h.

Nespornou výhodou je úspora hmotnosti nad přední nápravou, motor váží jen 78 kilogramů. Vůz by tak měl být o něco mrštnější. Snížila se údajně také spotřeba, papírově na 4,5 litru benzínu na 100 kilometrů. U přeplňovaného motoru této velikosti však bude v reálu zásadně vyšší, jakmile z něj začnete dolovat nějaký výkon. O další desetinu můžete spotřebu snížit aerodynamickým paketem, který zahrnuje snížený podvozek, aktivní žaluzie v masce chladiče, zadní spoiler na pátých dveřích a pneumatiky se sníženým valivým odporem.

Pro Octavie s motory o výkonu nad 150 koní je nově k dispozici také adaptivní regulace podvozku Dynamic Chassis Control (DCC). Ta umožňuje měnit charakteristiku řízení a tlumičů v režimech Comfort, Normal a Sport. V nebezpečných situacích se systém sám přepne z režimu Comfort do režimu Sport, čímž zajistí vyšší stabilitu, lepší trakci pneumatik a kratší brzdnou dráhu.

Podle prvních reakcí je nový tříválec slušně odhlučněný (což ještě neznamená, že by zněl hezky) a v nezatíženém autě nabízí rozumnou dynamiku. S dalšími dojmy si počkáme na osobní setkání, zatím se podívejte, jak mu jde akcelerace.

redakce Prima Cool

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný