27. listopadu 2015 00:05
redakce Prima Cool

VIDEO: Oblek od Fordu simuluje různé drogy

Jak vypadá jízda pod vlivem drog

Jaké to je po požití kokainu? A jaké po pervitinu, LSD nebo marihuaně? Až doteď byla jediná cesta, jak to zjistit. Ford se ale rozhodl, že různé stavy umožní lidem zažít s pomocí speciálního obleku.

Až 30x vyšší šance vážné dopravní nehody. Takové je podle nedávné evropské analýzy riziko, když usednete za volant po konzumaci drog. Opilý nebo zfetovaný řidič je na silnici to nejhorší. Bohužel je ale stále poměrně vysoké procento těch, kteří si myslí, že zvládnou jak divoký večírek, tak následnou cestu autem. Možná je to i tím, že si v takovém stavu plně neuvědomují, jak daleko jsou od normálu a co všechno se může stát.

Ford proto vyvinul speciální oblek, který docela věrně evokuje stav po požití drogy. Je to poměrně vychytané. Dokáže navodit zhoršenou pohyblivost, vnímání a koordinaci kombinací vycpávek, speciálních brýlí i sluchátek. Další prvky simulují specifické účinky některých návykových látek – třeba zařízení vyvolávající třes rukou, záblesky v zorném poli, zvukové halucinace nebo barevné vizuální vjemy, které jsou jedním z vedlejších účinků LSD.

Ford oblek oficiálně používá už od roku 2013, za tu dobu si ho vyzkoušelo více než 9000 budoucích i současných řidičů z řad mladých lidí. Podle nás by takový oblek měl být povinně v každé autoškole. Tohle je totiž dost možná ta nejdůležitější lekce, kterou někteří budoucí řidiči mohou dostat.

redakce Prima Cool

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný