2. dubna 2017 01:20
redakce Prima Cool

Už je to tady. Česká policie začíná testovat elektromobily

Elektromobilita se postupně dostává i do míst, kde byste ji možná nečekali. Hybridní nebo elektrická auta už nějaký čas zkouší pražská záchranka a v nejbližší době se k ní přidají i čeští policisté.

Ti dostanou zdarma k půlročnímu testování několik BMW i3, zatím ale není úplně jasné, kde budou tato moderní auta sloužit. Podle dostupných informací to vypadá, že i3 budou zařazeny pod pražským krajským ředitelstvím a logicky by je policisté mohli plně využít především v pražském centru. Do úzkých městských uliček jsou jako dělaná a nedělají žádný hluk.

Není to poprvé, kdy mnichovská automobilka nabídla policistům své elektromobily. Ve světě jde o celkem běžnou věc. Právě BMW i3 policisté využívají v Německu, Itálii nebo ve Švýcarsku. I za oceánem se toto malé BMW osvědčilo. V Los Angeles slouží dokonce 100 kusů tohoto elektromobilu a v Londýně ho využívají i místní hasiči. A to rovnou jako zásahové vozidlo.

Elektrické policejní honičky?

Pokud byste váhali, zda takové malé autíčko, které navíc pohání „jen“ elektrický proud, bude pro polici dostačující, trochu vám ho představíme. Pokud jde o verzi s názvem i3 REX, což je pravděpodobné, má auto vzadu umístěn malý motor o výkonu 28 kW, který průběžně zvyšuje dojezd. Nepohání auto jako takové, ale zvládne dobíjet baterie tak, abyste pohodlně dojeli k nejbližší nabíječce.

Výrobce tvrdí, že při plném nabití baterií ujedete s i30 až 200 km, což je v městském provozu reálně možné. BMW i3 vyniká skvěle funkční rekuperací, která baterie, obzvlášť při neustálém brzdění, dobíjí. Elektromotor pak disponuje výkonem 125 kW a točivým momentem 250 Nm, jenž je dostupný prakticky okamžitě a bez jakékoliv prodlevy. A mimochodem, klasická i3, tedy ne verze s motorem, má zrychlení z klidu na 60 km/h stejné, jako ostré BMW M3. :)

redakce Prima Cool

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný