24. srpna 2016 00:01
redakce Prima Cool

Škoda vybavuje zaměstnance kouzelnou rukavicí. Co umí?

Škoda Auto se důsledně připravuje na digitální budoucnost, která je zřejmě blíž, než jsme si mysleli. Do provozu ve výrobě totiž uvedla takzvanou chytrou rukavici ProGlove.

ProGlove má především optimalizovat práci logistiky. Jedná se o elektronickou rukavici s implementovaným scannerem. Ta má svému nositeli ulehčit a urychlit všechny pracovní kroky. Přístroj například ukazuje, zda je použit správný díl nebo zda byly jednotlivé pracovní kroky správně provedeny.

Rukavice také může zaznamenávat data, stejně jako běžný scanner – ale na rozdíl od něj jen jedním pohybem a bez žádných dalších přístrojů. Zboží tak lze rychle a pohodlně registrovat. Kromě toho jsou díky rukavici jednotlivé pracovní kroky pro uživatele také ergonomičtější: Evidence dat nebo kontrola materiálu jsou integrovány do přirozených pohybů ruky.

S inteligentní rukavicí lze kódy načítat jak vertikálně, tak horizontálně. Načtený kód se následně potvrdí tlačítkem na ukazováku. Jeho správnost je potvrzena akusticky nebo vibrací. Tím se zabrání skenování nesprávného kódu.

Rukavice ProGlove je součástí tzv. průmyslu 4.0. Tímto termínem se označuje současný trend digitalizace výroby a s ní související změny v automatizaci a obecně na trhu práce. Ty jsou natolik rozsáhlé, že jsou někdy označovány za čtvrtou průmyslovou revoluci.

V rámci digitalizace mají vzniknout tzv. chytré továrny, v nichž ještě více prací převezmou roboti, což zefektivní a zlevní výrobu. To by mohlo znamenat problém pro osoby s nižší kvalifikaci, protože chytré továrny budou vyžadovat naopak vyšší kvalifikaci.

redakce Prima Cool

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný