5. května 2016 09:10
redakce Prima Cool

Silné jako medvěd. Škoda odhalila jméno nového SUV

V Česku sice o medvěda nezavadíte a o velký šestiválec nebo osmiválec také ne, přesto se ale nové velké SUV od Škody odvolává právě na medvědy z Aljašky a jejich divokou sílu.

Nové velké SUV značky Škoda se bude definitivně jmenovat Kodiaq. Jméno odkazuje na medvěda kodiaka, žijícího na stejnojmenném ostrově u jižního pobřeží Aljašky. Psaná podoba jména je pak odvozena z jazyka původních obyvatel z kmene Alutiiqů. S novým modelem, který bude veřejnosti představen v druhé polovině roku, zahájí česká značka svou modelovou ofenzívu v segmentu SUV.

Na drsném a divokou krajinou se vyznačujícím ostrově Kodiak u jižního pobřeží Aljašky žije vedle 14 000 lidí zhruba 3500 medvědů poddruhu kodiak. V jazyce původních obyvatel kmene Alutiiqů se tento medvěd jmenuje Taq uka 'aq – písmeno „q“ na konci slova je charakteristické pro jména zvířat. Použití tohoto písmene v názvu nového velkého SUV má být ze strany značky Škoda poctou jazyku kmene Alutiiqů. Nepochybujeme, že budou nadšením bez sebe...

Podle tiskové zprávy mají vůz Škoda i medvěd společné charakterové rysy – velikost, sílu a mimořádné outdoorové schopnosti. Odvážné tvrzení, které rádi otestujeme v praxi. Nové SUV je dlouhé 4,70 metru, pojme až sedm osob a zdatně si prý povede i mimo zpevněné silnice. Další paralelou mezi medvědem kodiakem a novým modelem Kodiaq je údajně jejich smysl pro rodinu.

"S délkou až tři metry a hmotností samců zhruba 400 kilogramů je kodiak jedním z největších a nejsilnějších poddruhů medvěda. Přitom však na rozdíl od některých jiných druhů medvědů vedou vysloveně mírumilovný a společenský život: scházejí se v tlupách, vyměňují si zkušenosti a občas si spolu hrají. Někteří medvědi se spolu dělí o nejlepší místa pro lov lososů. Chytrá zvířata přitom – v duchu motta Simply Clever – vyvíjejí nové triky a techniky, podobně jako jsou vyvíjena nová řešení, usnadňující obsluhu vozů značky Škoda," uvedla automobilka.

Nový model stojí na počátku celosvětové SUV-ofenzívy značky. Kodiaq bude ve druhé polovině roku 2016 poprvé představen veřejnosti, zahájení prodeje je plánováno na začátek roku 2017.

redakce Prima Cool

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný