25. listopadu 2015 00:11
redakce Prima Cool

Překvapivý průzkum: Nejlevnější auta jsou v Česku

Pokud jde o ceny aut, je Česko zemí zaslíbenou. Například pořizovací náklady nové Škody Fabia jsou v některých zemích EU vyšší až o 190 tisíc korun, u Škody Superb dokonce až o 270 tisíc.

Srovnávací studie poměřovala náklady na pořízení nových vozů u nás a ve vybraných evropských státech, například v Rakousku, Německu, Nizozemsku, ve Francii nebo na Slovensku. Nejlépe jsou přitom rozdíly patrné na škodovkách. Všechny sledované modely (Fabia, Octavia i Superb) mají pořizovací náklady nejnižší právě na českém trhu. Už při cestě na Slovensko vyjde totožné vozidlo o více než 10 %, dráž, v praxi jde až o 2000 eur.

Daleko větší rozdíl v nákladech (55 až 60 %) však bude, pokud se zákazník rozhodne zakoupit si totéž vozidlo v Německu, Rakousku či Nizozemsku. V těchto zemích činí rozdíl v pořizovacích nákladech oproti ČR až 7000 eur u Fabie, v případě Superbu je to třeba v Nizozemsku 10 000 eur. Velký rozdíl (42 až 50 %) byl zaznamenán i u vozidel zakoupených ve Francii.

Cizinci skupují ojetiny, Čechům chybí

Z analýzy, kterou provedla společnost IBS automotive, vyplývá, že nejen pro nová, ale i pro zánovní auta středních a nižších tříd se vyplatí jezdit k nám či na Slovensko. To se pak citelně podepisuje na nabídce takových aut na domácím trhu.

„Tuzemský nedostatek zánovních a kvalitních ojetých vozidel se naplno projevil již v loňském roce a dál pokračuje. Jednou z hlavních příčin je oslabení koruny vzhledem k euru a nižší pořizovací ceny vozidel ve srovnání s okolními státy. Zakoupit dvou až tříletý automobil s nájezdem do 50 tisíc km je pro našince velmi obtížné, neboť většina podobných vozů končí hned po výkupu na kamionech, aby uspokojily hladový trh v zahraničí,“ říká Ladislav Smrčka z IBS automotive.

U drahých aut se rozdíly zmenšují

Velmi podobně jako u škodovek to vypadá i u ostatních vybraných značek a modelů vozidel nižších tříd. Nejmenší rozdíly v nákladech jsou na Slovensku - u modelů Kia Ceed, Hyundai I20 nebo Opel Corsa rozdíl nepřesáhne 600 eur. V segmentu luxusnějších vozidel, která v analýze zastupují Audi A6 a BMW 5, už jsou však ceny v zahraničí srovnatelné s českými - v Německu o 3 % nižší, v Rakousku o 5 % vyšší.

Do zanalýzy byly vybrány pouze nejžádanější modely aut na trhu a v cenách je zohledněna i případná výbavová rozdílnost. Stává se totiž, že například výbavový stupeň Ambition u Škody Fabia prodávané na německém trhu je bohatší než na trhu českém.

redakce Prima Cool

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný