29. dubna 2016 00:01
redakce Prima Cool

Parkování v Praze nově bez lístečků i karet, na modré zaparkuje i návštěva

Pohodlně zaparkovat bez ohledu na zóny a jednoduše zaplatit přes mobilní telefon. To je nesplněný sen snad všech obyvatel i návštěvníků Prahy. Věřte nebo ne, brzy se může stát skutečností.

Znáte to všichni. Přijedete do města, potřebujete zaparkovat a všude jen modré zóny. Žlutých a zelených zón je málo a navíc jsou neustále plné. Zaparkovat v centru je prostě o nervy a navíc musíte hledat parkovací automat, který po vás chce 40 Kč za jedinou hodinu.Nově ale nebudou potřeba ani hodiny, ani lístečky za oknem. Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) vymyslela nový systém, který bude plně automatizovaný. Kontrolovat parkující auta bude snímáním registračních značek.

Právě registrační značka bude sloužit jako doklad o zaplacení. Přes mobilní nebo internetovou aplikaci ji zadáte do systému TSK, následně zaplatíte požadovanou částku a o nic víc se starat nemusíte. I rezidenti si takto budou z tepla domova vyřizovat povolení k parkování. Nicméně všude kamery nejsou a tam, kde není přes kamerový systém vidět, bude v prvé řadě dojíždět speciální vozidlo TSK s kamerami na střeše, a kam nedojede, bude docházet městská policie s ruční čtečkou registračních značek.

Současně s tímto systémem se placené parkování a zóny rozšíří i do velké většiny městských částí. Koncem léta se k Praze 1, 2, 7 a částích Prahy 3 a 16, kde zóny již fungují, připojí zbytek Prahy 3 a Praha 5, 6 a 8.

Novinkou je také méně druhů různých zón. V modrých například bude moci parkovat každý, nicméně nerezident jen po dobu 3 hodin a za hodinovou sazbu. Ve smíšených fialových zónách bude možné parkovat po uhrazení příslušného poplatku až 24 hodin. Dvouhodinové stání je vyhrazeno pro oranžové zóny, ve kterých zaparkujete i nadále přes noc zdarma. Nicméně protože nikdy nic nefunguje hned a dobře, zatím bude aplikaci možné používat jen někde. Konkrétně se mluví o nově vyhlášených zónách. Na klasických místech, tedy hlavně v Praze 1, 2, 3 a 7 stále budete muset po kapsách nosit drobné a hledat automat. Tak uvidíme, kdy se tahle modernizace rozběhne úplně. A jestli vůbec.

redakce Prima Cool

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný