1. února 2016 00:02
redakce Prima Cool

Originální rallyový zabiják na prodej!

Víte jaká značka získala nejvíce mistrovských titulů v rally? Citroën, Subaru nebo Ford? Samá voda, pořád ještě vede Lancia. Teď si můžete koupit kus její historie.

K mání je totiž originální Lancia Delta S4. Pozor, tohle rozhodně není obyčejné auto. Následník Stratosu a 037 je jedním z nejšílenějších monster zabijácké skupiny B. Zabijácké proto, že tahle auta neznala žádné limity. Lancia ze své silniční Delty použila jen pár kosmetických dílů, jinak to bylo úplně jiné auto.

Delta S4 vznikla v roce 1985. Auto mělo relativně malý motor o objemu 1,8 l před zadní nápravou. Celkovou váhu se podařilo srazit na 890 kilo. Pohonnou jednotku bylo potřeba pořádně nadopovat. Italové přišli s unikátním řešením, totiž kombinací turbodmychadla a kompresoru, což mělo zredukovat prodlevu v nízkých otáčkách. Při testech se prý technikům podařilo z motoru dostat neuvěřitelných 1 000 koní! V závodním nastavení jezdila Delta S4 s výkonem kolem 550 koní a manuální převodovkou.

Delta S4 startovala celkem dvanáctkrát a necelou polovinu startů vyhrála. Jedno vítěžství si připsal Massimo „Miki“ Biasion v Argentině. Lancia mu tehdy připravila záložní vůz a právě ten je teď na prodej. Cena? Očekává se více než 10 miliónu korun.

Ještě se krátce vraťme k titulku. Svojí zabijáckou pověst si Delta S4 vysloužila havárií Henriho Toivonnena v roce 1986 při korsické rally. Henri, jeden z nejlepších rally jezdců historie, nehodu nepřežil a FIA následně skupinu B s jejími přemotorovanými monstry zrušila.

redakce Prima Cool

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný