23. listopadu 2015 08:03
redakce Prima Cool

Nejrychlejší Trabant

Za komunistů jste si nemohli moc vybírat a tam vám bakeliťák ze Zwikau musel stačit. Polák Artur Owsiany z něj ale udělal supersport.

Trabant byl pro východoněmecké motoristy leckdy nedostižným snem. Jeho získání znamenalo dlouhou řadu uplácení a nekonečné roky čekání. Vyráběl se bez minimálních změn od roku 1964 do roku 1990. V roce 1990 jeho dvoutaktní, vzduchem chlazený dvouválec o výkonu 26 koní nahradil relativně moderní čtyřválec z Volkswagenu Polo. Právě tento model se dostal do vlastnictní Poláka Artura Owsiany. Stačilo pár let a stal se z něj ten nejrychlejší Tráboš na světě. Artur je zřejmě velmi zdatný s flexou a svářečkou.

Výkon čtyřválce o objemu 1,1 l mu brzo přestal stačit a tak se pod kapotou jeho Trabantu objevily silnější jednotky. Nejříve to byl motor 1,3 l, pak 1,8 l a nakonec dvoulitr z Golfu GTI. Trabant váží necelých 700 kg a tak začal mít Artur zřejmě problémy s přenosem výkonu na přední nápravě.

Řešení přišlo v podobě inzetátu na koupi bouraného Audi TT 1,8 turbo. Do Trabantu se stěhoval nejen motor se sériovými 225 koňmi, ale i pohon všech kol. Artuh vše pečlivě vyladil a Trabant 1,8 T quattro byl na světě.

Výsledek je fenomenální. Auto váží jen něco málo přes 1 100 kilo, má 271 koní a stovku zvládne za 4,5 vteřiny. Zrychlení na 100 km/h trvá originánímu autu 41,5 vteřiny. Vzhledem k masivnímu nárustu výkonu je Arturův Trabant vybaven pořádnými brzdami s ABS a dokonce i stabilizačním systémem ESP. Zajímá vás maximální rychlost? Artur ji přesně neudává, ale prý to bude hodně přes 200 km/h. Ani se mu nedivíme, protože taková jízda musí být dost bizardním zážitkem.

redakce Prima Cool

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný