18. ledna 2016 00:20
redakce Prima Cool

Nejčastější příčina nehod? Vysoká rychlost to překvapivě není!

Čekáte, že hlavní příčinou nehod jsou pověstní piráti s nelegální rychlostí na tachometru? Chyba. Přepracovaný a unavený řidič je pravou pohromou českých silnic.

Počet nehod se v roce 2015 zastavil na čísle překračujícím 93 tisíc. Je to o 8,4 procenta více než předloni. Přes 15 tisic nehod bylo způsobeno právě nepozorností, která může velmi pravděpodobně souviset s únavou nebo také s používáním mobilního telefonu. Právě s těmito příčinami mohou také souviset body v pořadí na 2., 4., a 7. místě.

Ředitel dopravní policie je přesvědčen, že řidiči, kteří se nevěnují řízení, jsou pravými silničními piráty současnosti. „My se domníváme – a odborníci nás v tom podporují – že i nepřiměřená rychlost nebo vjetí do protisměru má s nevěnováním se řízení úzký vztah,“ uvedl Tomáš Lerch. Řidiči usedají za volant s tím, že na cestě dodělají to, co dříve nestihli, nebo jsou unavení a velmi snadno pak podléhají krizové situaci.

Nedovolená rychlost, která je oblíbeným mediálním tématem se do tabulky deseti hlavních příčin překvapivě nedostala. Jedním z důvodů mohou být právě preventivní kampaně několika posledních let, včetně masivního posílení technického vybavení policie.

Tomáš Lerch také v souvislosti se zveřejněním statistik zdůraznil řidičům, aby se při jízdě dostatečně soustředili: „Usedám-li za volant, musím usedat s tím, že tam jdu hlavně řídit motorové vozidlo.“

redakce Prima Cool

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný