11. listopadu 2015 00:08
redakce Prima Cool

Milionář z chatrče. Jak indický holič získal Rolls Royce

Tenhle příběh nepsal ani americký Hollywood ani indický Bollywood. Ramesh Babu je skutečný muž, který se z chudého holiče vypracoval až na boháče s luxusním vozovým parkem. A hlavně – zůstal přitom sám sebou.

Být holič v Indii možná není kariéra snů, ale rozhodně je to slušné živobytí v zemi, kde mnoho lidí žije v absolutní chudobě. I proto Ramesh Babu po smrti svého otce ochotně převzal rodinnou tradici. Přestože nese jméno známého indického herce a mohl by tedy bláhově toužit po slávě, se svým výběrem byl smířený. Peněz měl však tak málo, že nestačily ani na pořádné jídlo.

Naštěstí byl ve své práci vážně dobrý, a tak si v roce 1991 mohl díky oslovení pokrokové klientely otevřít vlastní salon Inner Space. Rolls Royce tak sice nezískal, i tak to ale byla velká změna k lepšímu. V salonu svého strýce totiž zpočátku pracoval za pouhých 5 rupií denně, což stačilo pouze na jediné jídlo za den. Poté, co strýc přestal platit úplně, začal brzy ráno a po nocích pracovat sám na sebe. K tomu ještě stíhal po večerech studovat.

Auto jako investice

Jenže když si za účes nemůžete účtovat víc než dolar, ani milion účesů ve vlastním salonu z vás boháče neudělá. Tedy, milion vlastně ano, ale kdo by tolik lidí dokázal vlastnoručně ostříhat? Rozhodující se pro Rameshův budoucí úspěch stal až nákup dodávky v roce 1994. Nebyl za tím žádný geniální plán – jeho strýc si koupil atuo, a tak chtěl větší. I když se kvůli tomu musel zadlužit on sám i jeho dědeček. Pak ale dostal osudovou radu od ženy, v jejímž domě pracovala jeho matka: Proč tu dodávku nezačneš půjčovat za peníze?

Do roku 2004 vybudoval malou půjčovnu s několika auty, většinu energie ale dál věnoval svému holičskému byznysu. Pak se však rozhodl zariskovat a vsadil na luxusní auta, přestože ho mnozí odrazovali. A stejné to bylo i v roce 2011, kdy se rozhodl pořídit do své flotily extrémně drahý Rolls Royce. V obou případech se však rozhodl správně – Rollse úspěšně splatil minulý rok a jeho flotila čítá bezmála stovku luxusních aut.

A co po svém úspěchu vzkazuje ostatním? "Pracujte tvrdě. Buďte skromní. Všechno ostatní je štěstí." Rameshe můžete dodnes potkat v jeho holičství, i když už tam nepřichází pěšky, ale přijíždí v luxusním autě. Stále vás tam však ostříhají za dolar a uvítají s úsměvem.

redakce Prima Cool

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný