1. dubna 2016 00:05
redakce Prima Cool

Ford vycvičil "poslouchače". Sluchem poznají každou závadu

Motory nového Focusu RS se neladí jen s pomocí počítačů, ale i pečlivě vycvičeným sluchem. Stejně jako při ladění hudebních nástrojů nebo ochutnávání jídla a pití, také při výrobě motorů odvádějí nenahraditelnou práci lidské smysly.

Speciálně vyškolení odborníci Fordu kontrolují sluchem, zda motor každého vyrobeného Focusu RS pracuje bezchybně. Takzvaní „naslouchači“ pátrají ve zvukotěsných místnostech i po těch nejnepatrnějších známkách problémů s motorem. Po několikaměsíčním výcviku prý dokážou za méně než minutu odhalit jinak skryté nedokonalosti, které se pak odstraňují ještě před konečnou montáží motoru do vozu.

Ačkoliv moderní technika hraje při testování a kontrole stále významnější úlohu, Ford zjistil, že při určitých typech zkoušek není nad dobré uši. Bezchybný chod motorů 2.3 EcoBoost proto ještě před jejich konečným namontováním do sportovního Fordu Focus RS ověřují speciálně vyškolení odborníci, kteří namísto sofistikovaných přístrojů spoléhají na vlastní sluch.

„Členové tohoto týmu vědí, jak má znít dokonale kalibrovaný motor, a rozpoznají nepatrné zvuky signalizující problém,“ řekl Gunnar Herrmann, viceprezident Ford of Europe pro kvalitu. „Něco jako když lékař disponuje nejvyspělejší diagnostickou technologií, ale k získání obrazu o zdravotním stavu pacienta stále používá i stetoskop.“

Zaměstnanci montážního závodu Fordu ve španělské Valencii se učí rozpoznávat defekty na speciálně připravených vadných motorech. Po několikaměsíčním školení získají členové týmu kvalifikaci k provádění minutových zkoušek v některé z 18 zvukotěsných komor na konci výrobní linky.

Pokud technici zaznamenají chřestění nebo pískání, které typicky provází závady jako zablokovaný mazací kanál či poškozené ozubení, pošle se motor na speciální kontrolu, která problém najde a vyřeší. Tímto způsobem se také neustále zlepšuje kvalita výrobního procesu. Každý den přezkoumá „naslouchačský“ tým Fordu ve valencijské motorárně 2000 motorů.

redakce Prima Cool

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný