7. listopadu 2016 00:02
redakce Prima Cool

Absurdistán. Za zveřejnění VIN auta se stočeným tachometrem hrozí obří pokuta

To se takhle ráno vzbudíte a zjistíte, že jde do aukce značka, která s trochou fantazie nese vaše oblíbené číslo 9. Její cena je ale astronomická. Co uděláte?

Tento případ dokonale ilustruje absurditu našich zákonů. Když už narazíte na nekalost, zloděje nebo podvodníka, nemůžete s tím ven, protože i ten nejzbytečnější zloděj má svá práva. Ochrana osobních údajů je zde dohnaná k naprosté „dokonalosti“. Na jednu stranu po vás chtějí občanku v každé druhé administrativní budově a na druhou nemůže autobazar zveřejnit údaje auta, které má tak stočený tachometr, že to popírá veškerou logiku. Protože by také porušil zákon. Prostě Hlava 22.

Výkupní oddělení Auto ESA před pár dny odmítlo vykoupit Peugeot Boxer, který měl tachometr přetočený o neuvěřitelných 350 tisíc kilometrů. Vozidlo nebylo sice vykoupeno, ale kvůli zákonu na ochranu osobních údajů nemůže autobazar ve veřejném prostoru uvést identifikační údaje vozidla a varovat tak případné zájemce před jeho koupí. Vůz tak pravděpodobně skončí v jiném autobazaru nebo v soukromé inzerci na internetu.

Absurdní ochrana toho, kdo podvádí

„Pracovníci oddělení externího výkupu odhalili u nabízeného vozidla Peugeot Boxer rekordní přetočení tachometru v řádu 350 tisíc kilometrů,“ říká Pavel Foltýn z Auto ESA a pokračuje: „Úřad na ochranu osobních údajů však považuje VIN za osobní údaj a proto nemůžeme identifikační údaje k vozidlu zveřejnit.“ Podle Foltýna se tak vozidlo stejně na českém trhu prodá. Buď v malém autobazaru, který vozy neprověřuje, nebo bez prostředníka v soukromé inzerci na internetu.

Autobazar již v roce 2013 přišel s iniciativou sdílení informací o odmítnutých vozidlech právě z důvodů přetočeného tachometru. „Naše právní kancelář, po konzultacích s ÚOOÚ, nám však takovou aktivitu nedoporučila,“ říká k tomu Foltýn. ÚOOÚ totiž považuje VIN za osobní údaj, kdy za porušení zákazu zveřejňování osobních údajů lze v souladu s ust. § 45a zákona o ochraně osobních údajů uložit pokutu až do výše 5 000 000 korun.

„V porovnání se skutečností, že za přetočení tachometru nehrozí pachateli téměř žádný postih, je to situace k vážnému zamyšlení,“ říká Foltýn. Podle něj totiž takové nařízení chrání paradoxně spíše nepoctivce než zákazníky, resp. zájemce o ojetý vůz. „Jen od roku 2013 mohlo být v námi vytvářené databázi přibližně 15.000 vozidel, která jsme odmítli kvůli přetočenému tachometru,“ říká Foltýn.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný