21. září 2018 14:31

Rychlostní rekord na kole překonala žena. Podívejte se, jak si dává 296 km/h!

Byl to hukot, vážně hukot!

Máme tady nový cyklistický rychlostní rekord. Dosáhla ho Denise Mueller-Korenek (45), která na kole šlapala rychlosti 296 km/h. A nebylo to vůbec jednoduché, vyžadovalo to speciální kolo, dlouhou plochu solných plání, doprovodné vozidlo na rozrážení vzduchu a hlavně poctivý trénink a koordinaci.

Speciální kolo mělo unikátní rám s extrémně skloněnou přední vidlicí a odpružením a s překvapivě malými koly. Neexistuje totiž žádný cyklistický plášť, který by se při tak vysoké rychlosti neroztrhl, musely se tak použít 17 palcové motocyklové pneumatiky.

Speciální muselo být taky zpřevodování kola. Stroj má vepředu převodník se 62 zuby a vzadu pastorek se 12... to vše krát dva. S takto těžkým převodem je samozřejmě nemožné se rozjet, pravidla pro tento druh rekordu však umožňují nechat se roztlačit do rychlosti 145 km/h, což zvádl dragster se světoznámou pilotkou Sheou Holbrook, který se zároveň celou dobu staral o rozrážení vzduchu pomocí speciálního zadního nástavce.

Že to při vší té výpomoci byla vlastně pohodička? Ani náhodou! Bývalá americká šampionka v cyklistice musela svýma nohama podat mimořádný výkon 700 W během dvou minut, aby kolo zrychlila na rekordních 296 km/h. Je jasné, že v takové rychlosti nemohla vstát ze sedačky nebo si jakkoli pomáhat komíháním kola – to by se jí totiž mohlo stát osudným.

Až dosud držel rychlostní rekord Fred Rompelberg z Nizozemí, který po solných pláních v Boneville svíštěl takřka 269 km/h. Rychlostní rekord pro jízdu na kole z kopce (a bez závětří) drží Rakušan Markis Stockl – ten činí 167 km/h.

Mazec, co?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný