Tohle je 6 nejdivnějších stránek na Wikipedii!
Svět je ještě divnější, než jste čekali
Že někdo vytváří encyklopedii ještě neznamená, že výsledek musí být akademická nuda. Na nekonečné studnici moudrosti Wikipedii tak lze občas najít skutečné perly – šestero z nich jsme pro vás našli i my.
6) "Orientace toaletního papíru"
Wikipedia má být souhrnem všeho lidského vědění, a kdo jsme my - nebo její tvůrci - abychom část společných výdobytků Homo sapiens před světem tajili!? Proto i stránka popisující správnou, či preferovanou orientaci ruličky toaleťáku, na ní jistě má své místo. Stránka o víc jak 5000 slovech má 11 dalších jazykových mutací a stopuje i preference "uživatelů" papíru co do orientace rolky na základě jejich pohlaví, věku nebo příjmů.
5) "Skafalismus" neboli "Poprava hmyzem"
Pamatujete si na tu scénu z původní Mumie, kdy Imhotepa potrestají zavření v sarkofágu spolu se skaraby? Prakticky o stejné metodě pomalé popravy umučením se můžete dočíst ve stránce popisující Skafalismus, perskou metodu likvidace obětí jejich vykrmením mlékem a medem, potření jejích nahých těl oběma potravinami (zvláštní pozornost byla přitom věnována očím), a následně uzavření nebožáka do vydlabaného stromu, kde jej pomalu požíval hmyz.
4) "Seznam seznamů seznamů"
Pro okamžiky, kdy potřebujete najít nějaký seznam, ale nemáte ponětí, v jakém seznamu ho najdete, naštěstí můžete sáhnout po ultimativní kolekci Seznamu seznamů seznamů alias List of lists of lists!
3) "Závody sekaček"
Ačkoliv název tohoto zajímavého sportu indikuje cosi z palety kratochvílí neogladiátorů nevyhnutelného post-apokalyptického věku, ve skutečnosti jde o skoro normální variaci na motokros, jenom na mobilních sekačkách. Jde přitom jenom o jeden z mnoha obskurních volnočasových aktivit, které lze najít - přečíst si můžete i o "Lidském šachu" či roztomilé japonské dětské hře simulující anální sondování. Konečně způsob, jak se v něčem stát mistrem světa!
2) "Císař Norton", imperátor americký
Pokud nás nečtete v alternativní realitě, nejspíše jste si vědomi, že Spojeným státům od jejich založení vládne volený prezident. Joshua Abraham Norton měl však v polovině 19. století jiný plán. Prohlásil se za amerického císaře a po 21 let spravedlivě vládnul... nikomu. Vzdor jeho samozvané vládě ohlášené ve veřejném dopise neměl na nic jakýkoliv vliv a rovněž bezpečnostní složky o něj nejevily zájem. Nic to nemění na tom, že si Nortonův život můžeme dodnes připomínat na stránkách internetu!
1) "Sebevražedná horská dráha"
Velká část populace i odborníků se shodne, že eutanízie pro terminálně nemocné pacienty může být řešením jejich nevyhnutelné situace před příchodem příšné bolesti. Jenže eutanazie nemá dobrou pověst - lidé si pod ní představují injekce a špitálky. Co kdyby však eutanazie znamenala ZÁBAVU? Právě s touto vizí nadesignoval Julijonas Urbonas koncept horské dráhy, jejíž výkruty by nejprve extrémním stoupáním a klesáním pacienty humánně přivedly do bezvědomí, než by jim opakované přetížení 10 g způsobilo smrtelná vnitřní zranění. Zábava!