24. prosince 2023 01:40

Zapomeňte na pohádky! Vybrali jsme 7 nejlepších vánočních akčňáků

Pokud už jste celí ulepení od všech těch vánočních sentimentálních slaďáren, pořád to můžete proložit krvavým steakem.

Vánoce jsou svátky emocí – a málokterý filmový žánr je dokáže vzbudit v tak ryzí a nefalšované podobě jako solidní akční nářez. Můžete s tím nesouhlasit, ale potom tedy nechápeme, co tady vůbec děláte!

7) Šílená noc (2022)

Nejčerstvější kousek z minulého roku. David Harbour, známý dosud hlavně jako Jim ze Stranger Things nebo Alexei z Black Widow, v něm dělá všechno proto, aby se stal ultimátním Santou Clausem všech milovníků cynického humoru a pořádně fyzické akce. John Wick - Winter Edition!

6) Kiss Kiss Bang Bang (2005)

Vánoční čas v téhle komediální buddy krimi fakt neznamená klid a mír... Síly zde spojil Shane Black – autor pecek jako Smrtonosná zbraň nebo Poslední skaut – s hereckou dvojicí Robert Downey Jr. a Val Kilmer. Víc ani nepotřebujete vědět!

5) Batman se vrací (1992)

Není divu, že si Batmani od Tima Burtona mezi fanoušky drží kultovní postavení. Velký podíl na tom má dvojka s pořádně mrazivou, zasněženou a špinavou atmosférou, která svou estetikou vydláždila cestu následovníkům, jakým bylo třeba Sedm od Davida Finchera. Tučňák Dannyho DeVita nebo Catwoman v podání Michelle Pfeiffer patří mezi nejlepší batmanovské postavy vůbec.

4) Sám doma (1990)

Jasně, jde hlavně o rodinnou komedii, ale nikdo nám nevymluví, že je Sám doma ve své druhé polovině taky dost brutální akčňák, při jehož natáčení byla potřeba slušná skvadra dublérů a kaskadérů. A třeba nedávná řežba Rambo: Poslední krev vůbec neskrývala inspiraci pastičkami a skopičinkami Kevina McCallistera.

3) Smrtonosná past 2 (1990)

Podobně jako v případě dvojky Sám doma si ani tady tvůrci moc nelámali hlavu a prostě šoupli známého hrdinu do hodně podobné situace. John McClane je prostě smolař, na druhou stranu všichni, kteří se ocitli v průšvihu, si můžou gratulovat, protože jim ho muselo seslat snad samotné nebe.

2) Smrtonosná zbraň (1987)

Miluj bližního svého a různá další sentimentální moudra si musí hodně připomínat dvojka drsných policajtů, kteří si tak nějak zbyli v jednom pořádně zapeklitém případu pašeráků drog. Geniální černobílá chemie (nekorektní humor!) Dannyho Glovera a Mela Gibsona a tuna hlášek vytvořily klasiku, která zahřeje líp než sváteční punč.

1) Smrtonosná past (1988)

No tak, čekali jste snad něco jiného?!? Ultimátní nářez od první do poslední sekundy (s pořádně výbušnou rolničkovou atmosférou a Brucem Willisem ve své definující roli) bude na vrcholu svátečních akčňáků minimálně do té doby, dokud bude stát slavný mrakodrap na Nakatomi Plaza!

Zdroj: Autorský text

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný