24. prosince 2023 01:25

5 nejlepších vánočních dílů Simpsonových, na které určitě vzpomínáte s láskou

Prožijte Vánoce ve Springfieldu s pětici parádních epizod!

Nejkrásnější období roku (krom letních koupaček!) je tady a spolu s tím přišlo i volno, které si mnozí budou chtít proložit sledováním svých oblíbených filmů a serošů. Simpsonovi servírují vánoční díly pravidelně, které epizody však z mnohaleté nálože vlastně vybrat? Minimálně pětkrát dovedli scenáristé vytvořit zápletky, které svým vykreslením Vánoc braly dech!

05) Vánoce u Simpsonových

Nejspíše víte, že Simpsonovi ve vánočním čase přímo začali! Všechny "vánoční díly" níže došly vysílání v polovině prosince, také Vánoce u Simpsonových seriál odpálily na 17. prosince 1989. Bart si tu pořídí tetování, na jehož eliminaci padnou rodinné úspory – jenže co čert nechtěl, Homer nedostal vánoční bonus, a tak si musí potají přivydělává jako Santa v obchoďáku. A tím trampoty jenom začínají. Nebudeme lhát, příběh prvního dílu Simpsonů není zrovna oscarová kvalita...

Proč zde tedy zápletku vlastně zmiňujeme? Důvodem je její všeobjímající a na několika úrovních puzující nostalgie – vzpomínky na první sledování Simpsonů, vzpomínky na vlastní dětské Vánoce, vzpomínky na první kupování dárků někomu jinému. Je to možná malicherný důvod, ale co jiného se s Vánoci tak často spojuje než právě tak slzopudná emoce jako právě nostalgie?

04) Malověrná Líza

I když je to občas k nevíře, Vánoce měly kdysi jakýsi duchovní základ v křesťanství! My víme, taky nás to překvapilo. Zatímco v České (převážně) ateistické republice jsou duchovní kořeny Vánoc víceméně zapomenuty a omezují se maximálně na cestu na půlnoční (a to hlavně kvůli tomu, že nazpět se to vezme přes hospodu), Amíci vnímají téma poněkud citlivěji. V Malověrné Líze se Simpsonovic holka během předvánočního času (poté, co Burns koupí kostel a začne jej monetizovat ještě víc než obvykle) rozhodne přestoupit k buddhismu. Není překvapivé, že epizoda svého času vyvolala značnou konverzi. Ani Marge a zbytek rodiny ale neměl z Líziny konverze zrovna radost.

Nakonec se máma v posledním záchvatu pravé křesťanské lásky rozhodne Lízu vylákat z náruče pohanské víry tím, že vybuduje dokonalou vánoční atmošku skrze dárky, cukroví a světýlka, čímž jen způsobí, že Líza uteče z domu – než si uvědomí, že i buddhista může slavit Vánoce, protože... proč by hergot nemohl?!

03) Duch Vánoc příštích

Pokud vám zrovna není šest let a tyto řádky si nelouskáte ve snaze přečíst si svůj první článek za život, nejspíš jste starší – a prožili jste Vánoce na několik nejrůznějších způsobů. Kdysi asi jako dítě v rodinném kruhu, později možná jako dvacátník párkrát mimo domov, a třeba už máte na krku i vlastní potomstvo, se kterým se tenhle cyklus více méně uzavírá. Tenhle koloběh času vlastního vánočního prožitku vs. toho, který se později od dětského standardu odchyluje, řešil již sedm let starý díl Duch Vánoc příštích.

Dospěláčtí Bart a Líza, kterým každému život přichystal jinou míru zklamání, se potkávají se svými postaršími rodiči. A v mixu jsou přítomné už i Bartovy děti! Vzhledem k absenci toku času ve většině jiných dílů Simpsonových má výsledek nečekaně zvláštní příchuť – a finální sestřih budoucích Vánoc je dost možná jediný díl, který nám vyjeví budoucnost žluté rodinky po “konci” seriálu.

02) Zázrak na Evergreen Terrace

Existuje jen málo univerzálnějších pravidel vánočních filmů a seriálových dílů než snaha skončit na pozitivní notě. Možná vše dopadne hořkosladce, ale pořád to bude mít nádech alespoň polovičního vítězství. Zázrak na Evergreen Terrace se tomuto trendu vymyká – a činí tak způsobem, který dodnes bere dech. Poté, co Bart omylem zapálí vánoční dárky, své dílo zkázy ukryje a zbytek rodiny přesvědčí, že za vše mohl cizí lupič. Springfield se tak žluté rodince složí na nové, krásné Vánoce... tím ale příběh nekončí!

Problém je, že Homer peníze za den prošustruje a následně se ukáže, že si Bart vymýšlel. Kdo by čekal, že Springfielďané Simpsonům odpustí, ten je na špatné adrese – rozzlobený dav Simpsonovým sice odpustí, jako kompenzaci jim však sebere prakticky veškerý majetek. Finální momentky dílu lze tak spíše než jako usmíření interpretovat jako smíření s nevyhnutelným. A právě proto Zázrak na Evergreen Terrace patří mezi nejlepší příklady černého humoru v místech, kde byste jej nečekali, což je ten nejlepší dárek, který mohl seriál divákům v roce 1997 nadělit!

01) Nemáš se čím chlubit, Marge

Jenom málo filmů a seriálů se během popisu Vánoc soustředí na to skutečně podstatné – koho zajímají rodinné sešlosti, přejezdy přes stát nebo líbačky ve sněhu? O co jde během Vánoc doopravdy, jsou DÁRKY! Nemáš se čím chlubit, Marge kolem jednoho takového dárku obmotá celou zápletku, v níž Marge odmítne Barovi koupit násilnou videohru, načež si ji Bart ukradne. Je však lapen a většina epizody se chytře, leč nikoliv mudrlantsky motá kolem tématu viny, výchovy a křehkého vybalancování toho, kdy svým harantům dárek koupit a kdy si naopak stát za svým.

Finále, kdy Marge koupí Bartovi k Vánocům za odměnu nesprávnou hru, ale on přesto předstírá, že se trefila, nám pak ultimátně vehnalo slzy do očí. Tohle prostě není klišé, něco podobného píše sám život. I když jen kreslený!

Zdroj: Autorský článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný