24. listopadu 2017 19:38

Těchhle 7 optických iluzí neprokoukne ani ten největší mistr. Jsou totiž dokonalé!

Oči vás budou přecházet!

Připomeňte si, že k dokonalosti lidským očím a vnímání chybí leccos - sedm vybraných optických iluzí vám zdůvodní proč.

07) Barevná monochromatika

Zadívejte se na černou tečku na obrázku níže. Počkejte, než se obrázek změní... Ačkoliv je druhá část zcela černobílá, v první fázi jste viděli v okolí barvy, že ano?

06) Spočítejte všechny černé tečky

Takzvaná Hermanova mřížka využívá nedokonalostí našeho oka - jedna část naší sítnice "vidí" jenom průsečíky čar, tedy místo "tmavých" bodů, zatímco druhá část vidí bílé čáry na černém pozadí, tedy celek. Když se tyto dvě oblasti potkají, nejsvětlejší body mozek paradoxně krátce vnímá jako tmavé a méně světlé jako světlejší.

05) Armáda na draka

Existuje mnoho příkladů optických iluzí, které z jistého úhlu vytvářejí dojem pevného předmětu, ačkoliv jde jenom o 2D manifestaci. U armády plastových vojáčků si alespoň můžete být jistí, že vám z podobné "fata morgany" nic nehrozí.

04) Kolik noh má slon?

Náš další příklad bude mnohem oddychovější - tentokrát si pohrává jenom s naší tendencí chápat vytečkované ilustrace. Žertovná iluze bez jasného řešení je dílem amerického kognitivního vědce Rogera B. Sheparda.

03) Dokonalé kruhy

Ačkoliv se zdá, že kruhy na obrázku divoce poletují jeden vedle druhého a možná se i překrývají, to se naše oči jenom nedovedou srovnat s reprezentací skrze nakloněné čtverce. Ve skutečnosti jsou všechny kruhy perfektní.

02) GIF jako JPEG

Mohlo by se zdát, že se jedná o pohyblivý GIF, ve skutečnosti jde však o statický obrázek - dojem z pohybu mezi jednotlivými částmi je zřejmě daný kombinací asymetrického vzoru a bílo-purpurové palety. Zcela přesně si však dodnes důvodem jistí nejsme.

01) Obludárium celebrit

Také se vám zdá, že jste periferním viděním (pokud jste skutečně nespustili oči z kříže) právě odhalili konspiraci oblud ukrývajících se ve slavných celebritách? Buďto máte pravdu, anebo si jenom váš mozek nepříliš přesně dokresluje periferně viděné obličeje...

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný