10. října 2017 10:49

6 bizarních opuštěných měst, která jsou jako z hororu!

Kdysi metropole, dnes nekropole.

Vylidněná oblast umí být pořádně děsivá – ale co když je onou oblastí plně vystavěné město, uvnitř něhož není ani noha? Našli jsme šest opuštěných měst, která vás náležitě vyklepou!

06) Ostrov Hashima (Japonsko)

Tohle místo zřejmě dobře znáte z bondovky Skyfall – i když ostrov nedaleko pobřeží Japonska skutečně existuje, ve skutečnosti ho obyvatelé neopustili vlivem teroristické hrozby úniku plynu, ale kvůli ekonomice. Hashima byla využívána k těžbě uhlí, když však v 60. letech nahradila jeho roli ropa, uzavření místních dolů způsobilo raketový odliv populace za prací.

05) Spinalonga (nedaleko Kréty)

Důvod opuštění krásného tropického městečka Spinalonga dává rovněž velký smysl – místo založené v roce 1903 původně sloužilo jako kolonie, do níž byli odsunuti malomocní. Díky vývoji antibiotik a zvýšení hygienických standardů byla však lepra odsunuta na okraj závažných chorob. Poslední malomocní byli ze Spinalongy dopraveni v roce 1957 a město od té doby leží ladem.

04) Kolmanskop (Namibie)

Pokud hledáte něco ještě teplejšího, pak se můžete zajímat o Kolmanskop, netradičně pojmenovanou osadu uprostřed namibijské pouště. Sto let nazpět tu němečtí horníci těžili diamanty, po první světové válce však důl vyschnul a stalo se opět to, co muselo přijít – postupný odliv populace. Město bylo oficiálně opuštěno v roce 1954 a na místo lidí se v Kolmanskopu zabydlely jen písečné duny.

03) Agdam (Azerbajžan)

Tentokrát za opuštění části osad v oblasti Agdam mohl jedině člověk – Agdam okupovala arménská armáda a některé ze zdejších osad se tak ocitly na dělicí čáře. Jejich obyvatelé, Azerové, byli následně násilně vystěhováni a zbyly po nich jenom ruiny. Oblast je pro turisty nepřístupná a dostat se do ní lze jenom různými nelegálními cestami.

02) Ordos Kangbashi (Čína)

Většina měst z našeho seznamu kdysi hýřila životem a opuštění se dočkala až v pozdní fázi svého života. Ordos Kangbashí, který byl vybudován na severu Číny v rámci tamního stavitelského boomu, však nikdy (resp. doposud) zabydlen nebyl. Město bylo k roku 2010 vystavěno s kapacitou nejméně 300 tisíc lidí, spíše více. Žilo tu však jenom několik tisíc lidí. V posledních letech prý populace již přibylo, s údajnými 100 tisíci nynějšími lidmi je však Ordos Kangbashi stále zoufale pustý.

01) Pripjať (Ukrajina)

Dost možná nejslavnější opuštěné sídliště na světě se však nachází v Evropě, a dokonce nedaleko od nás. Ukrajinská Pripjať mohla ještě v roce 1985 konkurovat většímu českému okresnímu městu, a to jak velikostí, tak i architekturou. Havárie a únik radiace v černobylské elektrárně rok nato však městu zpečetil osud. Populace byla v rychlosti evakuována a Pripjať se rychle dostala do náruče přírody.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný