11. července 2016 14:00
Gabriela Gabrielová

Zlomí dredatý korzár Prokletí Černé perly?

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly - upoutávka

Nepřátelské lodě se přibližují. Ozývají se krvežíznivé pokřiky a okolo hlav se míhají koule z kanónu. Odlétávají kusy lodí i těl. Piráti skáčou na palubu se šavlemi ve zkažených zubech. Začíná bitva o čest, lásku a hlavně zlato. V neděli ve 20.15 na Prima MAX nebo tamtéž v pondělí ve 22.50.

Jack Sparow (Johnny Depp) má problém. Je pirátský kapitán, ale nemá loď. Využívá tedy příležitosti v podání brusiče mečů Willa (Orlando Bloom), který chce zachránit svoji vyvolenou Elizabeth (Keira Knightley) ze spárů kapitána Barbossy (Geoffrey Rush).

Tento vášnivý milovník jablek Jackovi sebral jeho jedinou lásku a symbol svobody – loď Černou perlu. Jack s Willem si proto „vypůjčí“ nejrychlejší loď královského námořnictva a spustí zběsilou námořní honičku za pokladem Aztéků, v níž nechybějí šermířské souboje, kostlivci, námořní bitva ani vtipné hlášky.

Piráti z Karibiku jsou příjemně smíchaný koktejl zábavy, napětí a exotiky. Filmy o pirátech byly vždy naprosté propadáky, kýče bez vizuálních efektů se stereotypními postavami. Zlý starý pirát vs. mladý krásný námořní kapitán. Hledal se poklad a zachraňovala se bezbranná panna.

Režisér filmu Gore Verbinski zparodoval stará klišé a vytvořil z nich něco více než jen důkaz toho, že grafika se dostala na úplně jinou úroveň. Náš hrdina Jack není ani hodný ani zlý. Dívka v nesnázích si docela dobře poradí sama a s mečem to umí lépe než lecjaký muž.

Klaďas Will místo aby piráty vytrestal, sám se jedním stane. Celou dobu se charakterům strhávají nálepky z čela, a tak ani kapitán námořnictva není nic více než ziskuchtivý (a ze začátku i vdavekchtivý) mizera. Všimněte si také opičky – oproti jiným pirátským filmům není komická a zábavná ani co by se za nehet vešlo. Naopak, je to zlá malá potvora.

Jack Sparow, hlavní a nejkomičtější postava celého příběhu, nemá stereotypní dřevěnou nohu a pásku přes oko. Johnny Depp si vzal vzor v rockerech, tedy v jakýchsi bojovnících za nevázaný a svobodný život, a tak má připomínat kytaristu kapely Rolling Stones, Keitha Richardse.

Opravdoví piráti byli nemilosrdní a děsiví, a ne duchaplní ukecánci. Sláva Jacka Sparrowa ale pramení právě z toho, že je vtipný, i když také umí krást poklady a máchat šavlí. Proslavil se jako pirát s jedním nábojem a kompasem, co neukazuje sever.

Film byl nominován na Oskara za nejlepší vizuální efekty (celkem se jich použilo 600) a Johnny Depp byl za svou roli dominován na Oskara za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Dívejte se v neděli ve 20.15 na Prima MAX a pokud nestihnete, dáváme ho i v pondělí ve 22.50 tamtéž. Na dobrodružství dredatého piráta v době, kdy svoboda znamenala plavit se na moři, za pasem mít šavli, na hlavě šátek a v očích neukojitelnou touhu po nebezpečí a ztracených pokladech.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný