24. března 2021 06:00
Gabriela Gabrielová

Žít a nechat zemřít: Oscarová nominace a další přínosy nového Bonda s tváří Rogera Moorea

Fandové neohroženého agenta 007 i filmový průmysl si mohl na začátku sedmdesátých let konečně oddychnout. Postava Bonda získala po Seanu Connerym důstojného následovníka! Šmrncovního, ironického i drsného… Nu, posuďte sami!

V pátek od 20:00 na Prima MAX bude úřadovat Roger Moore, teoreticky třetí, ale když nebudeme počítat George Lazenbyho, Australana, který si Bonda zahrál jen jednou, spíš druhý filmový Bond, který vstoupil do akce! A hned hezky svěže, s vtipem a sarkasmem sobě vlastním.

Do té doby ne příliš známého herce uvedl na filmové plátno v roli nula nula sedmičky již ostřílený „bond-maker“ Guy Hamilton, který usedl do režisérské židle bondovky již potřetí. Po Seanu Connerym, za všech okolností elegantním agentovi, kterému k nohám padaly ruské agentky i milenky padouchů, obohatil Moore roli hlavně velkou měrou nadsázky a místy až sebeironie.

Britská tajná služba má problém. Tři její špičkoví agenti byli během krátké doby zabiti, a tak je povolán Bond, aby se tomu podíval na zoubek. Vražda jednoho kolegy přivede Jamese do sídla OSN v New Yorku, kde se spojí se svým americkým protějškem Felixem Leiterem z CIA. Brzy začne být jasné, odkud vítr vane.

James Bond padne do zajetí harlemského drogového krále, který si říká Mr. Big, ale podaří se mu utéct. Stopa vedoucí přes New Orleans, kde došlo k vraždě druhého britského agenta, končí až na ostrově San Monique v Karibském moři, který je zahalený tajemnou rouškou kultu vúdú. Vládne mu narkobaron a premiér republiky San Monique v jednom, padouch jménem Kananga, který na ostrově řídí velkovýroby heroinu. Kananga udělá všechno pro to, aby jeho maskované plantáže makovic zůstaly před světem i nadále utajené a on mohl drogou zaplavit světový trh.

Možná jste nevěděli o filmu Žít a nechat zemřít, že…

  • Roger Moore je co do počtu natočených bondovek stále rekordmanem. Na kontě jich má celkem 7, což je o jednu víc než první filmový agent 007 Sean Connery. Po Žít a nechat zemřít (1973) natočil ještě snímky: Muž se zlatou zbraní (1974), Agent, který mě miloval (1977), Moonraker (1979), Jen pro tvé oči (1981), Chobotnička (1983), Vyhlídka na vraždu (1985)
  • Žít a nechat zemřít je první bondovkou, která si vysloužila nominaci na Oscara. V kategorii hudba soutěžila o sošku výbušná titulní píseň Paula a Lindy McCartney.
  • Jako bond girl se tu představí půvabná Jane Seymour.

Bondovku Žít a nechat zemřít uvidíte v pátek od 20:00 na Prima MAX.

Gabriela Gabrielová

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný